20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mapa wyjścia wojsk rosyjskich z Polski w latach 1992-93 trafiła do polskiego muzeum

Ocena: 0
2064

Wyjście wojsk rosyjskich z Polski było przypieczętowaniem tego, że jesteśmy wolni i niepodlegli - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro na spotkaniu poświęconym przekazaniu do zbiorów MHP mapy wyjścia tych wojsk z Polski w latach 1992-1993.

fot. PAP/Leszek Szymański

W spotkaniu, oprócz dyrektora MHP, uczestniczyli wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski oraz Witold Chodakiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w latach 1990-94, 1998-2002, który był inicjatorem stworzenia mapy.

Mapa poglądowa wyprowadzenia Jednostek Armii Rosyjskiej (JAR) została przygotowana w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów (IBDiM) dla potrzeb Sztabu Resortowego powołanego przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Na mapie oznaczono miejsca stacjonowania JAR, jak również potencjalne trasy komunikacyjne, przy wykorzystaniu których planowano wycofanie ich z Polski i przeprowadzenie tranzytu z Niemiec do Rosji.

Kostro powiedział, że wyprowadzenie wojsk rosyjskich było zwieńczeniem pewnego procesu, który rozpoczął się 4 czerwca 1989 r. "Opuszczenie wojsk rosyjskich to było przypieczętowanie tego, że jesteśmy rzeczywiście wolni, niepodlegli, że żadne obce wojska nie będą nam dyktowały, co mamy robić, lubić, z kim mamy zawierać sojusze" - mówił dyrektor.

17 września 1993 r., na podstawie porozumień zawartych przez rządy RP i Federacji Rosyjskiej, JAR, a dokładniej Północna Grupa Wojsk licząca ok. 56 tysięcy żołnierzy rosyjskich i obejmująca wraz z wyposażeniem 5203 transporty kolejowe, na 22934 wagonach, została w całości odprawiona na Wschód i wycofana z Polski.

Równolegle do wycofywania wojsk z Polski, prowadzono tranzyt JAR tworzących Zachodnią Grupę Wojsk, stacjonujących w byłej NRD. Tranzyt objął 113 tys. żołnierzy rosyjskich i 2177 transportów operacyjnych i zaopatrzeniowych na 63121 wagonach oraz 8972 samolotów. Polska strona wywiązała się z umowy tranzytowej. Cała operacja została zakończona 11 września 1994 r.

Wojska rosyjskie z Polski wycofano rok przed zakończeniem tranzytu z Niemiec. Uniknęliśmy w ten sposób pozostania JAR na naszym terytorium, gdy tranzyt z Niemiec zostałby już zakończony. Środki transportu i przewozu obu grup rosyjskich - odpłatnie - zapewniały PKP. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter