24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Małżeństwo na gwarancji

Ocena: 5
989

– Młodych trzeba przestrzegać przed obecną kulturą, która rozmywa pojęcie małżeństwa – mówi w rozmowie z "Idziemy" abp Henryk Hoser SAC.

fot. Michał Ziółkowski

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC, ordynariuszem diecezji warszawsko praskiej, rozmawia Monika Odrobińska

 

Czego potrzeba dzisiejszej rodzinie?

Uświadomienia, kim jest, bo ma problem z tożsamością. Aspekt sakramentalny małżeństwa sprowadza się do ceremonii w kościele – a to nie ona daje gwarancję dozgonnej stabilności związku. Sakramentalność małżeństwa wyraża się w tym, że jest ono trójprzymierzem. Jest komunią między mężem i żoną, a ich i każdym z osobna – komunią z Bogiem. Zerwanie przymierza małżeńskiego jest jednocześnie niewiernością i odwróceniem się od komunii z Jezusem Chrystusem, Gwarantem wierności. Wierność natomiast wyznacza autentyczność miłości w każdej relacji i w każdej sytuacji.

Nierozerwalność małżeństwa wpisana jest także w małżeństwo naturalne. Oznacza to, że człowieka nie można traktować instrumentalnie i wymiennie, ale jako kogoś danego na całe życie. Małżeństwo w opinii tych, którzy je zawarli, opiera się często, a czasem wyłącznie, na przeżyciach afektywnych – a te są zmienne i zależne od okoliczności wewnętrznych i zewnętrznych. Co innego oznacza zauroczenie i zakochanie, a co innego przyjaźń między małżonkami po dziesiątkach lat, wypracowana i ugruntowana. Uświadomienia tych spraw potrzeba dzisiejszej rodzinie, potrzeba przed zawarciem małżeństwa i w trakcie jego trwania.

Na miłość małżeńską i rodzinną składają się zobowiązanie i troska o współmałżonka i dzieci. Zwłaszcza te ostatnie bywają naznaczone na całe życie tragedią rodziców, którzy się nie kochają, nie szanują, kłócą się, ubliżając sobie, w końcu się rozstają. Takie dzieci mogą być niezdolne do zawarcia trwałego związku małżeńskiego, bo w ich oczach wszystko jest przejściowe – tak jak pomieszkiwanie raz u mamy, raz u taty.

Podstawą miłości jest trwałość. A żyjemy w czasach przewartościowanych wartości – ciągłych wyborów, wolności od zobowiązań i dokonanych wyborów. Rodzinie potrzeba wolności „do” – do wierności.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (615), 16 lipca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły