29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Małopolska Ziemia Święta

Ocena: 0
1611

 


KALWARYJSKA PANI

W 1641 r. w pobliskiej Kopytówce, w dworze Elżbiety i Stanisława Paszkowskich, na olejnym wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem pojawiły się krwawe łzy. Cudowny obraz Stanisław Paszkowski powierzył ojcom bernardynom, a Michał Zebrzydowski ufundował dla niego kaplicę, która należy do najpiękniejszych obiektów architektonicznych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Od tego momentu Kalwaria z sanktuarium pasyjnego stała się także maryjnym. Rzesze pątników przybywały tu nie tylko na wielkotygodniowe misteria czy święta Znalezienia i Podwyższenia Krzyża, by odprawić drogę krzyżową, ale też w święta Matki Bożej: 2 sierpnia – Matki Bożej Anielskiej, 8 września – Narodzenia Matki Bożej, a przede wszystkim na procesję Pogrzebu i Triumfu Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia. W 1887 r. w to święto odbyła się koronacja obrazu.

Karol Wojtyła przyjeżdżał tu często jako chłopiec, potem jako biskup i kardynał: na odpusty, uroczystości archidiecezjalne i prywatnie, by się pomodlić. Po latach wspominał: „Polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim (…) – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach”. Jako papież ofiarował Matce Bożej Kalwaryjskiej złotą różę „jako wyraz wdzięczności za to, czym była i nie przestaje być w moim życiu”. Co roku w Dniu Matki kalwaryjska Kaplica Matki Bożej cała wypełniona jest kwiatami przez tych, którzy podobnie jak Karol Wojtyła doświadczają Jej czułej opieki.

Ale Kalwaria to przede wszystkim miejsce głęboko chrystocentryczne, którego dróżki, jak podkreślał Jan Paweł II, „są po prostu drogą krzyżową, na której człowiek odnajduje swoje miejsce przy Chrystusie poprzez Maryję. Ukrzyżowanie jest też najwyższym punktem topograficznym, który dominuje nad całą okolicą Sanktuarium”.

 


KALWARYJSCY PRZEWODNICY

Od XVII w. modlitwy, rozważania, śpiewy na dróżkach prowadzą nie tylko bernardyni, ale też świeccy, zwani przewodnikami kalwaryjskimi. Oni także często organizują i prowadzą parafialne pielgrzymki, opiekują się pątnikami. O. Antoni Kluska OFM w książce pt. „Kalwaryjscy przewodnicy” przedstawił około 200 ich sylwetek, wśród nich swego ojca, który przez 60 lat był przewodnikiem. – Gdy przychodził czas kalwaryjskiego odpustu, nie było dla niego niczego ważniejszego od znalezienia się tam – wspomina o. Antoni. – Sąsiedzi kosili zboże, a on wędrował na dróżki. Po powrocie, przedziwnym Bożym zrządzeniem, jako pierwszy we wsi miał zebrane całe plony.

O. Antoni wraz z bratem kontynuują tę tradycję. – Dróżki przeszedłem 104 razy – opowiada – setną drogę krzyżową odprawiłem w Jerozolimie. Za każdym razem było to dla mnie piękne doświadczenie. Zawsze, gdy kończąc dróżki, schodzę na plac Rajski przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej, widzę na twarzach ludzi szczęście i sam też jestem szczęśliwy – mówi.

– Przed pandemią Kalwarię odwiedzało ponad milion pielgrzymów rocznie, w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, było ich około 300 tysięcy. Teraz na dróżkach spotyka się dużo grupek rodzinnych, pojedyncze osoby wędrujące z książeczkami, różańcami, są też tacy, którzy przyjeżdżają tu, by pospacerować, ale zawsze jest to spacer w przestrzeni świętej – mówi o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy sanktuarium. – Wierzymy, że ten rok będzie już inny, po dwuletniej przerwie zapraszamy wszystkich na tradycyjne misteria męki Pańskiej, które rozpoczną się w Niedzielę Palmową.

W 1999 r. zabytkowy manierystyczny park krajobrazowo-architektoniczny w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, rok później został uznany za pomnik historii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter