9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mali współpracownicy papieża

Ocena: 0
661

Kolędnicy misyjni zdobywają wiedzę o odległych krajach, ewangelizują dorosłych i niosą radość Bożego Narodzenia, a jednocześnie pomagają materialnie rówieśnikom na świecie.

fot. Patryk Lubryczyński

Papież Franciszek powiedział: „kolędnicy są żywą szopką, moimi bezpośrednimi współpracownikami w ewangelizacji”. To unikatowa polska akcja nawiązująca do ludowego zwyczaju kolędowania. Od 28 lat we wszystkich polskich diecezjach kolędnicy misyjni, pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, wyruszają w drogę, aby wspierać materialnie rówieśników do czternastego roku życia z różnych krajów świata. W akcję włączają się tysiące dzieci.

Najpierw do akcji przygotowują się animatorzy (nauczyciele, katecheci, księża, rodzice, klerycy…) poprzez uczestnictwo w specjalnym kursie oraz przygotowaniu duchowym. Ważne jest uzyskanie zgody oraz pomoc miejscowego proboszcza w realizacji przedsięwzięcia. Animatorzy odbywają spotkania z rodzicami dzieci biorących udział w akcji. Kolejnym etapem jest przygotowanie dzieci. Animator wyjaśnia im ideę kolędowania oraz opowiada o sytuacji rówieśników w krajach, do których trafi pomoc. Kolędnikom przydzielane są role w scence kolędowej; gotowe scenariusze znajdują się w materiałach PDMD. Przedstawienie porusza tematykę dotyczącą dzieci mieszkających na terenie misyjnym. Animatorzy tworzą kilkuosobowe grupy, z których każda ma dorosłego opiekuna. Zadaniem dzieci i opiekunów jest także przygotowanie strojów i skarbonek.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia lub w innym dogodnym terminie wszystkie grupy uczestniczą w strojach kolędniczych w wyznaczonej Mszy świętej i przygotowują oprawę liturgiczną. Na zakończenie Eucharystii kolędnicy biorą udział w rozesłaniu, czyli modlitwie, którą celebrans odmawia przed błogosławieństwem. Organizatorzy zalecają, aby kolędowanie trwało od 26 grudnia do 1 stycznia. W czasie pandemii należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

Dzieci śpiewają kolędy, odgrywają scenkę oraz odmawiają modlitwę. Kolędnicy misyjni przekazują też informacje o problemach rówieśników w innych krajach. Akcja kończy się 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest Misyjnym Dniem Dzieci. Zespoły kolędnicze są ponownie włączone w oprawę liturgiczną Mszy świętej, a niektórzy mali kolędnicy uczestniczą w Orszaku Trzech Króli. Opiekunowie grup przekazują PDMD zebrane środki finansowe z wypełnioną ankietą z kolędowania oraz sprawozdaniem i dołączonymi zdjęciami.

 


REALNA POMOC

W ramach poprzedniej akcji „Kolędnicy Misyjni Masajskim Dzieciom 2020/2021” kolędnicy przekazali 550 tys. zł na przedsięwzięcia w Tanzanii i Kenii, które objęły 893 dzieci masajskich. Pieniądze są wysyłane za pośrednictwem Sekretariatu Generalnego PDMD w Rzymie.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Kolędnicy Misyjni dzieciom 2021/2022 w Azji Środkowej”. Tym razem projekt przybliża Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan. W byłych republikach Związku Radzieckiego w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niepełnosprawne. Nie mogą chodzić do szkół państwowych, a prywatnych nie ma. Poważnym problemem jest brak jakichkolwiek zajęć dla dzieci i młodzieży po szkole i w wakacje. Najmłodsi spędzają wolny czas najczęściej na ulicy, a wiele rodzin znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Część dzieci nie dociera do szkół z powodu ogromnych odległości do najbliższej placówki edukacyjnej.

Każdy z krajów Azji Środkowej ma swoją specyfikę. Uzbekistan to wielka pustynia Kyzył-kum, zajmująca ok. 300 tys. km kw., którą przecinają zielone oazy, wokół których pasą się wielkie stada owiec rasy karakuł. Na północnym wschodzie wznoszą się łańcuchy górskie. Jedwab i bawełna to największe skarby kraju, z których Uzbecy tkają charakterystyczne kolorowe dywany i wzorzyste ubrania.

Z kolei w Kirgistanie ok. 90 proc. powierzchni kraju stanowią góry. Najczęstsze widoki to ośnieżone szczyty, lodowce, puste rozległe wyżyny, przerywane gdzieniegdzie błękitem górskich jezior. W parku narodowym Ala Archa na południe od stolicy można wędrować po pięknej dolinie pomiędzy lodowcami, wodospadami i stromymi górami porośniętymi lasami sosnowymi.

W Kazachstanie dominują pokryte trawą piaszczyste stepy i pustynie. Występują bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Kazachstan jest dziewiątym pod względem wielkości państwem świata, ma dostęp do największego jeziora na ziemi – Morza Kaspijskiego.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter