16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mali: biskupi zaniepokojeni atakami na kościoły

Ocena: 0
3546

Konferencja episkopatu Mali jest zaniepokojona niedawnymi atakami na katolickie kościoły i kaplice w środkowej części kraju, dokonane prawdopodobnie przez islamskich dżihadystów. 90 proc. mieszkańców tego afrykańskiego kraju wyznaje islam, zaś katolicy są tam niewielką mniejszością (2 proc. ludności).

fot. pixabay.com

Sekretarz episkopatu ks. Edmond Dembélé poinformował, że pod koniec września we wsi Dobara uzbrojeni mężczyźni wyłamali drzwi kościoła, usunęli krucyfiks, obrazy, figurę Matki Bożej i obrus z ołtarza, po czym spalili wszystko przed świątynią.

Również we wrześniu w miejscowości Bodwal chrześcijanie zostali wypędzeni ze swego miejsca kultu przez uzbrojonych napastników, którzy grozili im: „Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was modlących się w kościele”.

W środkowej części Mali grasują islamistyczne ugrupowania zbrojne. Według organizacji pozarządowej Human Rights Watch, dokonują one samowolnych egzekucji cywilów i żołnierzy armii malijskiej, niszczą szkoły i zmuszają dzieci do wstępowania w swe szeregi.

Północna część Mali została w 2012 r. zajęta przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą. Zostali oni stamtąd wypędzeni w 2013 r. w wyniku międzynarodowej interwencji wojskowej podjętej z inicjatywy Francji. W 2015 r. podpisano porozumienie pokojowe, jednak niektóre obszary Mali, zwłaszcza w centrum kraju, nie są w pełni kontrolowane przez malijskie i międzynarodowe siły zbrojne. Dżihadyści, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -