18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lwów: młodzież z ok. 30 państw świata rozpoczyna wspólną modlitwę o pokój

Ocena: 0
2057

We Lwowie rozpoczyna się regionalne spotkanie Taizé z udziałem ok. 2 tys. młodych z 30 krajów świata, wśród nich ok. 350 Polaków – najwięcej spośród obcokrajowców. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI br. Jean-Daniel z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, to wydarzenie, na które od dawna czekała młodzież na Ukrainie.

fot. pixabay.com

– Wielu Ukraińców od lat czekało na to spotkanie i prosiło o zorganizowanie go na Ukrainie. Zwłaszcza odkąd w 2015 r. w Oktawie Wielkanocy przyjechali do Kijowa i do Lwowa bracia z Taizé, by modlić się wspólnie z chrześcijanami ze Wschodu – mówi w rozmowie z KAI br. Jean-Daniel z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, jeden z odpowiedzialnych za organizację spotkania Taizé we Lwowie. W rozpoczynającym się dziś regionalnym etapie tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię bierze udział ok. 2 tys. młodych z 30 krajów na 5 kontynentach. Jak wyjaśnia zakonnik, przybywają oni do Lwowa na zaproszenie trzech największych wspólnot Kościoła we Lwowie: rzymskokatolickiego, na czele metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim, greckokatolickiego wraz z metropolitą Igorem i patriarchą abp. Światosławem Szewczukiem oraz Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego razem z jego zwierzchnikiem abp. Filaretem.

– Odpowiadając na ich zaproszenie, chcemy wspólnie modlić się we Lwowie o pokój na świecie i w sercu każdego człowieka, pamiętając zwłaszcza o wojnie trwającej na wschodzie Ukrainy. W modlitwach będziemy też pamiętać o ofiarach katastrofy w Czarnobylu, której rocznica była wspominana wczoraj – mówi br. Jean–Daniel.

Zgodnie z tradycją Europejskich Spotkań Młodych, pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które – jak relacjonuje zakonnik ze Wspólnoty z Taizé, przyjmują ich z typową słowiańską gościnnością. 

– Jeszcze 10 dni temu brakowało nam miejsc, bo mieszkańcy mówili zatroskani: jak możemy przyjąć kogoś do domu, jeśli nie możemy zaoferować mu oddzielnego pokoju? Dopiero kiedy wyjaśniliśmy, że wystarczy kilka metrów na podłodze, a pielgrzymi przyjadą z własnymi śpiworami i nie będą oczekiwali luksusów, wielu gospodarzy się zgłosiło i znaleźliśmy wszystkie brakujące miejsca. Widzimy tę wielką słowiańską gościnność, nie oczekiwaliśmy tak serdecznego przyjęcia – podsumowuje. Swoje domy dla pielgrzymów otworzyli katolicy, protestanci, prawosławni, a także osoby niewierzące. Tym razem goście spędzą z gospodarzami więcej czasu, niż przy okazji poprzednich spotkań. 

– Po raz pierwszy poranna modlitwa nie będzie odbywać się w parafii, ale w rodzinach, u których będą mieszkać młodzi. 95 proc. rodzin zgodziło się na to. Pozostali tłumaczyli najczęściej, że bardzo wcześnie wychodzą do pracy i nie chcą budzić gości. Widzimy wielką otwartość na wspólną modlitwę – mówi zakonnik. 

Jak dodaje, na ulicach Lwowa od rana można dziś spotkać pielgrzymów, którzy przyjechali na Ukrainę nawet z Meksyku, Wietnamu, Chin, Australii i Republiki Południowej Afryki. Największą grupą, oprócz młodzieży ukraińskiej, stanowią Polacy, których przyjechało do Lwowa ok. 350. Gospodarzy i uczestników spotkania cieszy też obecność 30 młodych osób z Rosji, a także młodzieży z ogarniętego wojną i jego skutkami Donbasu. 

Spotkania regionalne, w przeciwieństwie od dorocznych, organizowanych na przełomie grudnia i stycznia, nie mają jednego wiodącego tematu, jednak gospodarze spodziewają się, że w rozważaniach przeora Wspólnoty z Taizé br. Aloisa pojawią się zarówno nawiązania do okresu paschalnego, przeżywanego we wszystkich wspólnotach Kościoła, jak i do potrzeby pokoju na wschodzie Ukrainy. 

– Trzeba też powiedzieć, że jako wspólnota nie opowiadamy się po żadnej stronie konfliktu. Po obu jej stronach są ludzie, pragnący pokoju. Chcemy, by to spotkanie było sygnałem tego, że pokój zaczyna się w sercu każdego człowieka. Świadczy o tym choćby obecność na tym spotkaniu pielgrzymów z Rosji. 

Ważnym elementem spotkania we Lwowie będzie też poznawanie lokalnego Kościoła, zwłaszcza wspólnot obrządków wschodnich. Dlatego w sobotę wieczorem, zamiast wspólnej modlitwy z udziałem wszystkich pielgrzymów, młodzi udadzą się wraz z przyjmującymi ich rodzinami na wieczorne modlitwy w obrządku Kościoła parafialnego, który ich przyjmuje.

– Poprzez to zapraszamy młodych pielgrzymów do odkrywania, jak modlą się Kościoły innych obrządków. Myślę, że dla osób z Europy zachodniej, czy południowej, to będzie piękne doświadczenie jedności chrześcijan i tego, że, modląc się na różne sposoby, podążamy razem do wspólnego Źródła, jakim jest Jezus – mówi br. Jean-Daniel. Podkreśla, że nie pamięta, by któreś z wcześniejszych spotkań Taizé równie mocno angażowało we współpracy przedstawicieli tak wielu Kościołów wschodnich. 

Po zakończeniu spotkania, bracia wspólnie z grupą 20 młodych osób z różnych krajów Europy udadzą się na wschód Ukrainy, m.in. do Zaporoża, gdzie będą modlić się w intencji pokoju i zapewnić lokalnych mieszkańców o pamięci w modlitwie i solidarności. Ich podróż potrwa od 1 do 4 maja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter