7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ludźmierz: jeźdźcy pokłonili się Gaździnie Podhala

Ocena: 0
1236

Blisko 100 jeźdźców z banderii konnej oraz miłośników koni pokłoniło się 6 grudnia Gaździnie Podhala w ludźmierskim sanktuarium.

2015-12-06 17:05
jg / Zakopane (KAI), mz

Podhalańscy hodowcy, fiakrzy, lekarze weterynarze i miłośnicy koni spotkali się na Mszy św. w bazylice p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Eucharystii przewodniczył ks. Władysław Zarębczan z Rzymu. A słowo Boże wygłosił ks. Adam Niewiński, duszpasterz jeździeckich środowisk archidiecezji krakowskiej. – Bardzo dbacie o swoje zwierzęta, o ich podkowy, które możemy porównać do naszych serc. I podkowa konia i serce człowieka musi być zdrowe – zauważył ks. Niewiński.

Niecodzienni goście w Ludźmierzu modlili się przez wstawiennictwo Matki Boskiej Ludźmierskiej i św. Eligiusza z Francji, którego sylwetkę przypomniał ks. Adam Niewiński.

Miłośników koni przywitał i pozdrowił ks. Kazimierz Klimczak, proboszcz parafii i kustosz ludźmierski. – U górali przywiązanie i miłość do koni była od zawsze, sam jeszcze to pamiętam z podhalańskiego domu rodzinnego. Te zwierzęta bywa i tak, że nawet są traktowane jak członkowie rodziny – podkreślił ks. Klimczak.

W programie uroczystości znalazł się paradny przejazd jeźdźców z banderii konnej, fasiągów, powozów. Na jednym z nich jechała i grała kapela góralska. Byli też trombici, którzy dwa razy zagrali na swoich instrumentach na Mszy św.

Do Ludźmierza przyjechała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch, przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, a także Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan. Były delegacje z pocztami sztandarowymi. Miłośnicy koni w procesji z darami złożyli cegiełki na renowację ołtarza papieskiego przy ludźmierskim sanktuarium. Inwestycja ma zakończyć się w 2017 r. na 20-lecie pobytu papieża Jana Pawła II w Ludźmierzu. W odrestaurowanym ołtarzu będzie także kaplica św. Jana Pawła II.

Uroczystości zorganizowało m.in. Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, którzy do Ludźmierza przyjechali wraz ze swoim duszpasterzem i dziekanem bukowińskim ks. Władysławem Pasternakiem. Liczną grupę stanowili też jeźdźcy z banderii konnej z Zakopanego pod wodzą Marcina Zubka. To m.in. on czytał wezwania modlitwy wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter