29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lublin: promocja książki o abp. Życińskim

Ocena: 0
1153

W Muzeum Lubelskim w Lublinie odbyła się oficjalna promocja książki autorstwa ks. prof. Alfreda Marka Wierzbickiego poświęconej śp. abp. Józefowi Życińskiemu pt. „Szeroko otwierał drzwi Kościoła”.

2016-03-17 22:36
łsz / Lublin (KAI), sg

– To nie jest w żadnym wypadku biografia, to raczej rodzaj świadectwa – podkreśla autor książki. Miesiąc temu minęło 5 lat od nagłej śmierci abp. Życińskiego.

Ks. prof. Alfred Wierzbicki sam stwierdził, że dzieło składa się ze zbioru jego dawniejszych i nowszych tekstów, napisanych specjalnie dla tej książki. – Tak się akurat złożyło, że zaraz po śmierci abp. Życińskiego często mnie proszono o wypowiedzi krótsze i dłuższe na jego temat. Kiedyś właśnie przeglądając te różne pliki uświadomiłem sobie, że chyba trzeba napisać książkę – podkreśla autor w rozmowie z KAI. Bodźcem dla niego była świadomość konieczności zachowania pamięci o poprzednim metropolicie lubelskim.

W swojej książce „Szeroko otwierał drzwi Kościoła” ks. Wierzbicki spróbował pokazywać zaangażowanie abp. Życińskiego w tworzenie kultury chrześcijańskiej, w dialog z kulturą niechrześcijańską, z nauką, jak i w dialog ekumeniczny. – To wszystko zostało jakoś w tej książce zarysowane, bo to są tylko pewne sygnały i wspomnienia – podkreśla w rozmowie z KAI autor.

W książce zawarł on też swoje prywatne rozmowy z abp. Życińskim. – To nie jest w żadnym wypadku biografia, to raczej rodzaj świadectwa. Jednak liczę na to, że ktoś kiedyś napisze porządną biografię abp. Życińskiego, bo on naprawdę na to zasługuje – powiedział KAI ks. Wierzbicki. Bez wątpienia jest to jedna z wybitniejszych postaci XX wieku Kościoła w Polsce.

Na promocji książki „Szeroko otwierał drzwi Kościoła” był obecny także następca na stolicy biskupiej w Lublinie i wieloletni współpracownik abp. Życińskiego, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Ta książka to bardzo ciekawa lektura, która mi przypomina wszystko, co już o abp. Życińskim wiedziałem, bo znałem go wcześniej niż autor tej książki, z czasów tarnowskich gdy był tamtejszym biskupem. To wszystko, co potem dokonało się w Lublinie tam już się zaczęło – powiedział KAI abp Budzik.

Według hierarchy to bardzo interesująca książka, która wprowadza w całe bogactwo osobowości i działalności śp. abp. Życińskiego. - Dobrze, że się ukazała w piątą rocznicę jego niespodziewanego odejścia – powiedział metropolita lubelski.

Metropolita dodał, że autor książki jest człowiekiem bardzo bliskim duchowo abp. Życińskiemu. – Przyszedł w końcu odpowiedni czas, że ks. Wierzbicki te swoje doświadczenia, tę swoją fascynację księdzem arcybiskupem pozbierał i dobrze, że zostawił to tak, jak było, czyli w różnych czasach – podkreślił abp Budzik.

W promocji książki „Szeroko otwierał drzwi Kościoła” wzięły udział osoby ze środowiska naukowego związane kiedyś z śp. abp. Życińskim: prof. Piotr Gutowski z KUL, prof. Iwona Hofman z UMCS, prof. Wiesław Kamiński z UMCS, ks. prof. Andrzej Szostek z KUL, a spotkanie poprowadził o. Tomasz Dostatni, lubelski dominikanin.

Ks. prof. Andrzej Szostek stwierdził, że otwierając tę książkę wiadomo, że poświęcona ona jest abp. Życińskiemu, jednak prócz niego można w niej znaleźć nazwiska wielu znanych postaci m.in. Jan Paweł II, Krzysztof Zanussi, Leszek Kołakowski, Gustaw Herling Grudziński, Zbigniew Herbet, Władysław Bartoszewski Jan Nowak-Jeziorański. – To mówi o pewnej szerokości spojrzenia i życia, jego intensywności śp. arcybiskupa – powiedział ks. Szostek. W jego ocenie to książka to nie tylko wspomnienie, ale próba pokazania świata i obecności w tym świecie właśnie przez pryzmat szczególnej aktywności, abp. Józefa Życińskiego.

– To jest zbiór szkiców, które ks. prof. Wierzbicki napisał już wcześniej, ale moim zdaniem one bardzo dobrze oddają i charakter pracy abp. Życińskiego, wskazują na takie centralne punkty jego działalności. Mimo, że to są właśnie takie szkice to mogą stanowić bardzo dobre wprowadzenie do jego myśli - prof. Piotr Gutowski z KUL, przewodniczący Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.

– Po lekturze tej książki nasuwa się wiele wyrażeń, ale dominująca jest słuszność tezy. Książka nie pretenduje do bycia biografią, ani monografią. Natomiast jest znakomitym esejem pokazującym człowieka, katolika i biskupa dla którego najważniejsze było otwarcie Kościoła. Ta książka udowadnia w jak wielu płaszczyzna ks. arcybiskup Kościół otwierał dla pożytku społeczności Lublina i nie tylko – powiedziała prof. Iwona Hofman prodziekan Wydziału Politologii UMCS.

Z kolei prof. Wiesław Kamiński skupiając się na samym tytule książki „Szeroko otwierał drzwi Kościoła” spróbował pokazać, jak szeroko potrafił abp. Życiński otwierać ludzi na sprawy i rzeczy, w których uczestniczył, często inicjował. – Wszak zawsze warunkiem było to, że ci ludzie chcieli odbywać z nim tę drogę – powiedział prof. Kamiński.

– Mija pięć lat od śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego. Oddajemy do rąk Czytelników książkę, która jest esejem o chrześcijaninie i biskupie, który przeżywał Kościół jako Wieczernik otwarty na wszystkie strony świata. Autor książki ksiądz prof. Alfred Wierzbicki – bliski współpracownik Arcybiskupa Józefa Życińskiego – w niezwykle subtelny sposób wspomina Arcybiskupa, nawiązuje do rozmów, które z nim prowadził, wraca do jego książek, zastanawia się nad wpływem, jaki wywarł – i nadal wywiera – w tak wielu środowiskach, dla których stał się autorytetem. A wszystko to, by ukazać piękno Kościoła i obudzić nie tylko żywą pamięć o śp. arcybiskupie Józefie, ale przede wszystkim zainspirować do podobnego ewangelicznego działania.

Książkę „Szeroko otwierał drzwi Kościoła” wydano dzięki wsparciu Miasta Lublina w ramach obchodów 700-lecia Miasta w 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter