29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lublin: ekumeniczna Droga Krzyżowa

Ocena: 0
984

Tradycyjnie w Wielki Piątek, po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze lubelskiej, duchowni i wierni wielu Kościołów chrześcijańskich działających w Lublinie udali się na ekumeniczną Drogę Krzyżową.

2016-03-25 09:17 
lsz / Lublin (KAI), sg

– Niech ta ekumeniczna modlitwa uświadamia nam dar Bożego Miłosierdzia ofiarowany nam wszystkim w Misterium Paschalnym. Niech otworzy nasze serca, abyśmy byli miłosierni jak Ojciec i dawali wspólne świadectwo wiary, w której zostaliśmy ochrzczeni – powiedział na rozpoczęciu nabożeństwa abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski podkreślił, że tegoroczna droga krzyżowa odbywała się w szczególnym czasie Roku Jubileuszowego, gdy w Polsce wspomina się 1050 lat od chrztu narodu. – Za trzy tygodnie w Poznaniu, Gnieźnie na Ostrowie Lednickim odbędą się centralne uroczystości rocznicy chrztu świętego. Wtedy po raz pierwszy głosiciele Dobrej Nowiny przybyli nad Wisłę i Wartę i postawili na naszej ziemi chrystusowy krzyż – powiedział arcybiskup.

Podkreślił, że odtąd ten krzyż trwa, chociaż zmieniają się epoki i płynął dzieje. – Krzyż przypomina nam, że ta ziemia jest od ponad tysiąclecia chrześcijańska, że z Ewangelii krzyża narodziła się nasza kultura, nasz naród, nasza historia. Wszystko to, co piękne i szlachetne w naszych dziejach – zaznaczył metropolita. 

Apelował, aby wszyscy, bez względu na swoje wyznanie, byli wierni krzyżowi, chociaż współcześnie dla wielu jest on głupstwem i zgorszeniem. – Niech dla nas pozostanie mocą i mądrością Bożą, dowodem największej Miłości, która ogarnął nas Zbawiciel. Dowodem na to, jak bardzo Bóg nas umiłował skoro dla nas i dla naszego zbawienia nie oszczędził nam nawet swojego Syna – prosił arcybiskup.

Dodał, że krzyż jest wołaniem o miłość, która żąda ofiary, zapomina o sobie, aby służyć innym. Jest wołaniem o jedność, aby wszyscy uczniowie Chrystusa podali sobie ręce, pojednali się ze sobą i razem głosili światu chwałę chrystusowego krzyża. 

W tym roku bardzo licznie zgromadzonym wiernym na lubelskiej starówce towarzyszyły rozważania zaczerpnięte z drogi krzyżowej przygotowanej dla św. Jana Pawła II w 1994 roku przez Prawosławnego Patriarchę Konstantynopola Bartłomieja. – Ojciec święty Jan Paweł II podczas swoich dróg krzyżowych w Koloseum, kilkakrotnie odprawił taką właśnie drogę krzyżową, której siedem stacji jest tożsamych z tymi, które znamy z tradycji a siedem nowych – tłumaczył abp Budzik. 

Zapewniał, że wszystkie stacje drogi krzyżowej są biblijne, zakorzenione i opowiedziane w Piśmie Świętym. Wśród niech nie było np. chrystusowych upadków, ale pojawiły się inne bogate historie ludzkich upadków, jak zaparcie się Piotra, zdrada Judasza, czy wyznanie Dobrego Łotra. – Judasz zwątpił i odebrał sobie życie, Piotr zapłakał nad swoim grzechem i spojrzał w miłosierne Oblicze Chrystusa . Natomiast Dobremu Łotrowi wierzący zawdzięczają jedną z najpiękniejszych modlitw zapisanych w Ewangelii „Jezus wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swojego Królestwa. Jakże to dwa różne upadki – podkreślił metropolita lubelski.

Na zakończenie nabożeństwa abp Stanisław Budzik podziękował wiernym różnych wyznań, licznie zgromadzonym na lubelskiej starówce. – Dziękuję księżom biskupom, przedstawicielom Kościołów chrześcijańskich, którzy razem z nami wpatrują się w krzyż. Krzyż, który nas łączy. Jego szeroko rozpostarte ramiona chcą wszystkich do siebie zaprosić, objąć wszystkich – powiedział hierarcha. 

Cykl wielkopostnych nabożeństwa po ulicach Lublina rozpoczyna zawsze Akademicka Droga Krzyżowa, odbywająca się w piątek przed piątą niedzielą Wielkiego Postu. Tydzień później czyli w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową odbywa się Młodzieżowa Droga Krzyżowa na ternie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Natomiast w Wielki Piątek wierni różnych wyznań gromadzą się na lubelskiej starówce.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter