29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lublin: Droga Krzyżowa na Majdanku

Ocena: 0
1443

Już od 17 lat w piątek przed Niedzielą Palmową przez obóz koncentracyjny na Majdanku przechodzi kilka tysięcy młodych ludzi z archidiecezji lubelskiej, uczestniczących w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

2016-03-18 23:07
łsz / Lublin (KAI), mz
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Tradycyjnie z młodzieżą modlił się abp Stanisław Budzik. Tym nabożeństwem rozpoczęły się w archidiecezji lubelskiej diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży.

W tym roku Drodze Krzyżowej na Majdanku przyświecało hasło ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”. Nabożeństwo rozpoczął dźwięk Dzwonu Pokoju, ufundowanego przez chrześcijan i Żydów z Niemiec w 1981 r. Dzwon uruchamiany jest we wrześniu każdego roku podczas Dni Pamięci Majdanka.

Procesja wyruszyła spod Pomnika Walki i Męczeństwa, gdzie niegdyś stała obozowa brama, którą przekraczali więźniowie prowadzeni z rampy kolejowej, znajdującej się na ul. Łęczyńskiej. Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli przez teren całego obozu aż pod „lubelską Golgotę” – mauzoleum z prochami ofiar Majdanka, na którym widnieje napis „Los nasz dla was przestrogą”.

– Kochani młodzi, bardzo się cieszę, że jesteście, że przychodzicie tutaj co roku, bez względu na pogodę. Ufamy, że to jest bardzo ważne miejsce. Miejsce ludzkiego cierpienia, doświadczenia krzyża. Miejsce, gdzie ludzie młodzi powinni uczyć się naszej historii tak, aby budować inną, lepszą przyszłość. Bez wojen, pełną pokoju w duchu Chrystusowego Krzyża – podkreślił abp Budzik.

Jego zdaniem sukces Ekstremalnej Drogi Krzyżowej świadczy o tym, że młody człowiek potrzebuje takiego mocnego akcentu w Wielkim Poście. Dlatego to nabożeństwo na Majdanku też jest trochę ekstremalna, bo przeważnie zawsze jest tam bardzo zimno i wieje silny wiatr. – A mimo to bardzo wielu ludzi przychodzi tu po siłę i moc, żeby pokazać, że chcemy budować inny świat niż ten, o którym świadczy Majdanek i inne tego typu obozy – stwierdził w rozmowie z KAI metropolita.

Tradycyjnie podczas nabożeństwa czytane były wspomnienia więźniów, którzy przeżyli pobyt na Majdanku. W tym roku były to wspomnienie błogosławionych męczenników Majdanka: ks. Romana Archutowskiego i ks. Emiliana Kowcza. Przeplatały je rozważania napisane przez młodą kobietę, obecnie mężatkę, która uczestniczyła kilkukrotnie w Światowych Dniach Młodzieży.

– Bardzo się cieszę, że połączono tych dwóch kapłanów. Jeden grekokatolicki, drugi rzymskokatolicki, ale obaj błogosławieni. Oni zostali wyniesieni na ołtarze w imieniu tych dziesiątek tysięcy ludzi, którzy tutaj zginęli. Obaj pokazują nam, że musimy budować pokojową przyszłość pomiędzy naszymi sąsiadami, zwłaszcza z narodem Ukraińskim – apelował abp Budzik.

W nabożeństwie uczestniczył bp Hryhorij Komar, biskup pomocniczy eparchii samborsko-drohobyckiej (Ukraina) i licznie obecni byli członkowie Kościoła grekokatolickiego w Polsce z ks. mitratem dr. Stefanem Batruchem, proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Również ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej, w rozmowie z KAI stwierdził, że Majdanek to szczególne miejsce dlatego, że tysiące ludzi doznało tam braku miłosierdzia. – To brak miłosierdzia skutkował dla nich nierzadko śmiercią w strasznych warunkach, ale byli też tacy, którzy w tym okrutnym miejscu okazali ogromne miłosierdzie. Przede wszystkim dzięki łasce Boga i więzi z Nim – podkreślił kapłan.

Pośród nich jest dwóch błogosławionych kapłanów: ks. Roman Archutowski i ks. Emilian Kowcz. – To są ci, którzy swoimi myślami i refleksjami towarzyszyli nam w tym nabożeństwie. Oni są świadkami tego, że nawet w takim miejscu Bóg ze swoim miłosierdziem jest silniejszy od zła które się może wydarzyć – zapewniał ks. Bab.

Historia nabożeństwa pasyjnego na Majdanku rozpoczęła się w 1999 roku staraniem ks. kan. Mieczysława Puzewicza. – Początkowo w tym wydarzeniu brała udział niezbyt wielka grupa osób, ale szybko dotarło do młodych ludzi, że samo miejsce jest szczególne, a w pewnym sensie święte – powiedział KAI ks. Puzewicz, inicjator nabożeństw Drogi Krzyżowej na Majdanku.

Dyrektor „Radia eR”, Rozgłośni Archidiecezji Lubelskiej zaznaczył też, że wielu młodych ludzi nie znalazłoby się na Majdanku gdyby nie Droga Krzyżowa. – Oni dopiero odkrywają ten obóz zagłady dzięki temu nabożeństwu – dodał.

W nabożeństwie uczestniczyli mieszańcy miasta, grupy młodzieży z katechetami i duszpasterzami m.in. z Sawina, Ostrówka, Bychawki, Tarnogóry, Chełma, Puław ale także spoza archidiecezji lubelskiej: z Kielc, Radzynia i Warszawy.

Obóz koncentracyjny na Majdanku powstał z inicjatywy Heinricha Himmlera, szefa SS i policji Trzeciej Rzeszy, funkcjonował od października 1943 do 22 lipca 1944. Zginęło tu ok. 80 tys. osób.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Majdanku zawsze jest inauguracją Diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży. W tym roku organizatorzy zaoferowali ciekawe punkty programu tylko w Niedzielę Palmową. Wtedy młodzi będą mogli wziąć udział w dwóch równolegle zorganizowanych wydarzeniach.

Od godz. 11.30 w „Chatce Żaka” ze swoim spektakle „Moria” wystąpi Teatr ITP, zaś o godz. 13.00 Katechezę Miłosierdzia wygłosi ks. Adam Bab, Wikariusz Biskupi ds. młodzieży.

W Auli Caritas o godzinie 12:00 rozpocznie się uwielbienie z Wspólnotą Guadalupe, natomiast po nim Katechezę Miłosierdzia skieruje do młodych ks. Tomasz Gap, duszpasterz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

Z obu tych miejsc jednocześnie wyruszą Korowody Miłosierdzia, by wspólnie czuwać na Placu Katedralnym. Momentem kulminacyjnym będzie wspólna uroczysta Eucharystia o godz. 15:00 sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

Wydarzenia związane z ŚDM w archidiecezji lubelskiej będą miały miejsce również w Niedzielę Palmową w Chełmie. Po uroczystej procesji z kościoła rozesłania Apostołów do Bazyliki Narodzenia NMP, odprawiona zostanie Msza święta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter