17 lutego
niedziela
Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lourdes w Warszawie

Ocena: 0
823

Parafia i Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w samym sercu warszawskiej Pragi od lat kojarzy się z dobrym duszpasterstwem, maryjnością i pomocą chorym.

fot. Radek Molenda/Idziemy

W kościele przy zbiegu ulic Wileńskiej i Szwedzkiej już od ponad stu lat służą księża marianie. I jak co roku 11 lutego, w Dzień Chorego, czyli w święto Patronki, Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, zapraszają na odpust. O godz. 11 Mszy Świętej przewodniczyć będzie ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, a o godz.19.30 odbędzie się nabożeństwo lurdzkie połączone z procesją ze świecami wokół świątyni. Będzie też można przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych i nabyć za symboliczną kwotę wodę z Lourdes, o którą zawsze dbają księża marianie. Podobnie wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzi się tu każdego jedenastego dnia miesiąca.

– To charyzmat tego miejsca, że spotyka się tu głęboka pobożność tutejszych parafian, kult maryjny, który zawsze głoszą kapłani, z troską i modlitwą za ludzi chorych. Przybywają tu z całej Warszawy i okolic. Zresztą widzimy tu wiele uzdrowień. Ludzie doznają wielu łask. To, obok maryjności, przyciąga ludzi do nas, szczególnie tych szukających ratunku – mówi ks. Stanisław Kosiorowski MIC, od 2014 r. proboszcz.

Mariańska parafia na Pradze naznaczona jest służbą. Ciekawa jest sama jej historia. Już w 1900 r. Jadwiga i Wacław Mańkowscy ufundowali w tym miejscu Dom Pracy dla Chłopców – sierot w wieku 7-14 lat, przekazany w 1917 r. do administrowania księżom marianom. W 1935 r. do domu dobudowano kaplicę, która od tej pory służyła także mieszkającym w okolicy wiernym. W czasie II wojny światowej marianie, pod duchowym przywództwem ks. Władysława Łysika MIC, prowadzili wymagające niezwykłych poświęceń dożywianie najuboższych. W 1951 r. erygowano tu parafię Matki Bożej z Lourdes – aby charyzmat Lourdes, czyli modlitwa i służba chorym i cierpiącym, był tu stale obecny.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -