17 lipca
środa
Anety, Bogdana, Jadwigi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łotwa: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ocena: 0
840

Szczególnie uroczystą formę miała kulminacja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na Łotwie. To właśnie tamtejsza grupa ekumeniczna przygotowała rozważania i modlitwy na jego tegoroczne obchody.

2016-01-23 23:57
RV / Ryga, mz

Specjalne nabożeństwo transmitowane przez telewizję publiczną odbyło się 21 stycznia w katolickiej katedrze w Rydze.

Nabożeństwu przewodniczyło czterech zwierzchników największych wspólnot wyznaniowych stolicy Łotwy: luterańskiej, katolickiej, prawosławnej i baptystycznej. W swoich rozważaniach biskupi odnosili się do różnych aspektów wysiłków ekumenicznych. Wskazywano zarówno na potrzebę miłosierdzia i starań o widzialną jedność Kościoła, jak i na poniekąd nieprzezwyciężalną różnorodność wyznawców Chrystusa, jaka wyłania się pośród wspólnych modlitw.

Warto dodać, że obecny tydzień to także okazja do refleksji nad jednością i pamięcią narodową Łotyszy. Właśnie minęła 25. rocznica tak zwanego tutaj „czasu barykad”, czyli spontanicznej obrony rodzącej się niezależności Łotwy przed próbą siłowej reintegracji ZSRR przez Michaiła Gorbaczowa. W czasie szturmu sowieckich oddziałów specjalnych na siedzibę łotewskiego MSW w styczniu 1991 r. zginęło sześć osób, a kilkanaście zostało rannych. Teraz w miejscach ich męczeństwa spoczęły kwiaty i zapłonęły znicze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -