16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódzki paliusz

Ocena: 0
1352

Muszę wam to powiedzieć: jesteście przepięknym Kościołem! Kościele łódzki, jesteś przepięknym Kościołem! Jestem Panu Bogu wdzięczny, że nas sobie wzajemnie zadał! – mówił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas liturgii przyjęcia paliusza.

fot. ks. Paweł Kłys

W czasie Mszy Świętej celebrowanej w łódzkiej bazylice archikatedralnej w uroczystość patronki Łodzi – św. Faustyny, nuncjusz papieski abp Salvatore Pennacchio nałożył na ramiona trzeciego metropolity łódzkiego paliusz pobłogosławiony w Watykanie 29 czerwca przez Ojca Świętego Franciszka.

W wyjątkowej liturgii uczestniczyli kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, arcybiskup senior Władysław Ziółek, bp Andrzej Dziuba i bp Wojciech Osial z Łowicza, bp Jan Zając z Krakowa oraz bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak – łódzcy biskupi pomocniczy. Nie zabrakło licznej delegacji przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich, władz miasta i województwa oraz wiernych.

– Nie mogłoby mnie dziś tutaj nie być, wszak jest to wielka uroczystość dla Kościoła katolickiego w Łodzi – mówi ks. Eugeniusz Fiodorczuk, proboszcz prawosławnej parafii katedralnej w Łodzi. – Przyszedłem, aby wspólnie modlić się za księdza arcybiskupa i Kościół, który prowadzi.

– Katedra katolicka znajduje się przy jednej ulicy z kościołem ewangelicko-augsburskim – tłumaczy z uśmiechem ks. Michał Makula, pastor luterański. – Przyszedłem, aby być z abp. Rysiem, moim sąsiadem, w tej ważnej chwili, i wspólnie modlić się

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -