4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódzki Orszak Trzech Króli wyruszył w tym roku wcześniej

Ocena: 4.9
212

Akcję charytatywną „Dar dla Nowonarodzonego” towarzyszącą Orszakowi Trzech Króli w Łodzi abp Grzegorz Ryś rozpoczął już w mikołajki 6 grudnia.

Fot. www.archidiecezja.lodz.pl

6 grudnia 2022 r. w domu ks. abp. Grzegorza Rysia odbyło się pierwsze w historii archidiecezji łódzkiej spotkanie mikołajkowe dla dzieci. Ksiądz arcybiskup zaprosił na nie maluchy z zespołem Downa. Główną atrakcją była wizyta Świętego Mikołaja, tego prawdziwego – biskupa z Miry. Święty Mikołaj, w którego wcielił się metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, rozdał dzieciom oraz ich opiekunom upominki i zainicjował akcję charytatywną #DardlaNowonarodzonego, która swój finał będzie miała w czasie Orszaku Trzech Króli w Łodzi, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską. Będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

W trakcie drogi do żywej szopki uczestnicy Orszaku Trzech Króli wezmą udział w interaktywnych jasełkach odegranych w różnych punktach ulicy Piotrkowskiej przez grupę kilkuset aktorów amatorów. Każdy z Trzech Króli przybędzie wraz ze swoją świtą – damami dworu i rycerzami. Będą anioły na szczudłach, diabeł zionący ogniem, groźny król Herod, wspólne śpiewanie kolęd i wspaniała, rodzinna, świąteczna atmosfera.

Gwiazdą tegorocznego Orszaku Trzech Króli będzie „Mała Armia Janosika”. – Jest to kapela góralska z Rawy Wyżnej – i to nie taka mała bo jest to największa kapela góralska w Polsce w skład której wchodzi 130 rozśpiewanych dzieci – tłumaczy ks. Grzegorz Matynia, koordynator łódzkiego Orszaku.

Wędrujemy razem pod hasłem #DarDlaNowonarodzonego, gdyż tak, jak kiedyś trzej królowie przekazali małemu Jezusowi dary – złoto kadzidło i mirrę tak i my chcemy ofiarować nasze dary

– dodaje.

Tak jak w latach ubiegłych Orszak rozpoczyna Msza święta o godz. 11.00, którą sprawował będzie ks. abp Grzegorz Ryś w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi. Po Mszy św. z Placu Wolności wyruszy ul. Piotrkowską kolorowy korowód kolędników. Na zakończenie odbędzie się finałowy koncert kolęd zespołu „Mała Armia Janosika”.

Celem akcji #DardlaNowonarodzonego jest zbiórka funduszy dla dzieci z zespołem Downa oraz dotkniętych biedą dzieci z Libanu. Jedną z największych potrzeb dzieci z zespołem Downa jest rehabilitacja logopedyczna, dlatego organizatorzy akcji chcą zrefundować dla nich minimum 500 godzin zajęć z logopedami. Potrzeba na ten cel 50 000 zł. Dodatkowe środki pomocowe przekazane będą na potrzeby 300 dzieci wychowujących się w 100 rodzinach, którymi opiekuje się parafia Św. Michała w Bejrucie, wspierana przez Stowarzyszenie Dom Wschodni i Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

W tym roku – w wakacje - wizytowałem tę szkołę, gdzie żyją obok siebie dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie i zajęcie odbywają się dla nich i dla rodziców – w świecie, gdzie panuje wojna

– tłumaczył abp Ryś.

Akcja rozpoczęto 6 grudnia, we wspomnienie św. Mikołaja biskupa, aby 6 stycznia 2023 w Uroczystość Objawienia Pańskiego Trzej Królowie mogli ofiarować Jezusowi oprócz złota, kadzidła i mirry nasz konkretny #DardlaNowonarodzonego”.

Orszak Trzech Króli w Łodzi od lat wspiera potrzebujące dzieci. W 2021 r. dzięki internetowemu kolędowaniu #OrszakwŁodzi Challenge zebraliśmy 345 490 zł dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci „Łupkowa” oraz 5 000 paczek ze środkami higienicznymi dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Łodzi. W kolejnej edycji wsparliśmy dzieci z rodzin zastępczych i  domów dziecka w Łodzi oraz uczniów szkoły „Eastlands College of Technology” w stolicy Kenii, Nairobi.

Przebieg akcji charytatywnej można śledzić na facebookowym profilu łódzkiego Orszaku Trzech Króli oraz na stronie internetowej łódzkiego Orszaku.

Swój #DardlaNowonarodzonego można przekazać: https://www.caritas.lodz.pl/zbiorki/dar-dla-nowonarodzonego

lub tradycyjnym przelewem na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „Dar dla Nowonarodzonego 2023”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter