2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź w ziemi Jezusa

Ocena: 0
1591

Na przełomie lipca i sierpnia ośmiu kleryków szóstego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi uczestniczyło w zorganizowanej przez metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia pielgrzymce po śladach Jezusa w Ziemi Świętej.

Fot. ks. Paweł Kłys / Idziemy

To już druga tego typu inicjatywa łódzkiego metropolity. W ubiegłym roku abp Ryś wraz z diakonami udał się na kilkudniowy wyjazd w Polskie Tatry. W tym roku celem wyprawy był Izrael.

– Wierzę, że pomysł ten zrodził się z Ducha Świętego, ale dokładnie nie potrafię powiedzieć, jak to się stało – mówi abp Ryś. – Już w ubiegłym roku chciałem – i udało mi się – pobyć z diakonami, którzy wchodzą w ostatni etap swojej formacji ku kapłaństwu. Jest to dla mnie ważne, by razem z nimi się modlić, razem odpoczywać i razem słuchać Słowa Bożego. Myślę, że jest to potrzebne nie tylko mnie, ale także im, aby bliżej poznali swojego biskupa, któremu złożyli już ślub posłuszeństwa, i jeszcze to powtórzą – da Pan Bóg – w przyszłym roku. Ja chcę znać swoich księży. Znać ich predyspozycje: nie tyle, co który potrafi, ile w czym bardziej się odnajduje.

– Ten wyjazd był dla mnie okazją do poznania i zobaczenia na żywo tego, o czym uczyłem się w seminarium – podkreśla dk. Konrad Sulmirski. – Jest to nie tylko łaska, która spotkała mnie i moich braci, ale także doświadczenie olbrzymiej wiedzy biblijnej i historycznej, którą nieustannie dzielił się z nami ksiądz arcybiskup.

W ciągu dziewięciu dni wspólnego pielgrzymowania po Ziemi Świętej diakoni łódzkiego Kościoła odwiedzili najważniejsze dla każdego chrześcijanina miejsca. W każdym z nich słuchali fragmentu Pisma Świętego i modlili się.

– Można jeszcze bliżej przyjrzeć się Ewangeliom – tłumaczy dk. Jakub Hejduk – bo mówi się przecież, że Ziemia Święta jest piątą Ewangelią. Zawsze marzyłem, żeby tu przyjechać i zobaczyć miejsca, gdzie Chrystus żył, gdzie czynił cuda, gdzie umarł i zmartwychwstał. Jestem przekonany, że to pomoże mi w czytaniu i medytowaniu Pisma Świętego, bo inaczej wyobrażałem sobie te miejsca.

– To pielgrzymowanie jest dla mnie szczególnym spotkaniem z Jezusem, rekolekcjami w drodze, w czasie których mogę spotkać Jego samego, doświadczać Jego słowa właśnie tutaj – zauważa dk. Ireneusz Słoma. – Mogę je przeżywać na nowo i konfrontować z moim doświadczeniem wiary oraz z Nim w Najświętszej Eucharystii sprawowanej w tych miejscach – w Jego ziemi.

 


U ŹRÓDEŁ WIARY

Seminarzyści rozpoczęli pielgrzymowania od Banias – miejsca, skąd wypływają źródła Jordanu, gdzie Jezus zapytał uczniów, za kogo uważają Syna Człowieczego. Tam arcybiskup łódzki postawił to Jezusowe pytanie każdemu z diakonów, by przyjrzeli się swojej relacji, z Chrystusem, podobnie jak uczynili to przed wiekami apostołowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter