15 kwietnia
czwartek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lipsk: teściowe modliły się w dniu bł. Marianny Biernackiej

Ocena: 0
1019

Całe rodziny, a przede wszystkim teściowe, oraz pielgrzymi przyjechali do Lipska, by 8 lipca, w przeddzień wspomnienia bł. Marianny Biernackiej – patronki teściowych, wspólnie modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki. 

fot. Domena publiczna, Link

Mszy Świętej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. Wśród koncelebrujących kapłanów był także o. Zdzisław Grad, SVD pracujący na misjach na Madagaskarze.

– W roku duszpasterskim, którego hasłem są słowa: „Idźcie i głoście” bł. Marianna uczy nas odważnego głoszenia Chrystusa i dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie. Ona dzisiaj staje przed nami jako świadek wiary i mówi nam, że autentyczne zjednoczenie z Bogiem zawsze owocuje miłością – mówił w homilii bp Mazur. Zachęcił również do włączenia się w obywatelski projekt ustawy: „Zatrzymaj aborcję!” zakazujący aborcji eugenicznej.

Patronką teściowych jest pochodząca właśnie z Lipska bł. Marianna Biernacka. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza wdów, teściowych i synowych, zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. O jej wstawiennictwo u Boga proszą całe rodziny, a także małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci oraz kobiety w ciąży. W czasie II wojny światowej bł. Marianna Biernacka oddała życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej. 

Bp Mazur wspominając życie błogosławionej podkreślił wielką miłość rodzicielską i zatroskanie błogosławionej o życie: „To świadectwo życia i ofiarna śmierć bł. Marianny Biernackiej uczy obrony życia każdego człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jej decyzja oddania życia za synową stanowiła dopełnienie całego życia. To wielka mądrość teściowej i babci. Ale to też wielka mądrość świętej matki, która nie opuszcza swojego dziecka i jest z synem do końca”.

Bp Mazur zachęcał do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionej teściowej. – Ona zawsze broniła zdrowych relacji małżeńskich oraz rodzinnych. To bardzo ważne szczególnie dzisiaj, kiedy małżeństwo i rodzina przeżywają głęboki kryzys, kiedy atakowane jest samo pojęcie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, jego trwałość, nierozerwalność i cele – wskazywał hierarcha.

Biskup ełcki przypomniał, że modlitwa różańcowa, różaniec jest bronią przeciwko złu, jest tarczą przeciwko wszelkim zagrożeniom i wszelkim zakusom szatana. 

Odnosząc się do warszawskiego przemówienia Donaldta Trumpa, w którym amerykański prezydent podkreślił, że najważniejszy jest Bóg oraz rodzina, poszanowanie życia, godność człowieka, bp Mazur zachęcał aby spojrzeć na to wydarzenie w świetle ostatnich wydarzeń jakie miały miejsce w Kościele w Polsce.

– 6 czerwca w Zakopanem biskupi polscy w obecności najwyższych władz państwowych zawierzyli naszą Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Decyzja przyjazdu Donalda Trumpa do Polski zapadła już po zawierzeniu. Można zadać pytanie: czy to nie jest już jeden z owoców zawierzenia, kiedy wszyscy jesteśmy wezwani do zmiany, przemiany, nawrócenia. Wezwani do walki o wartości, którymi są rodzina, godność życia ludzkiego, prawa człowieka oraz przypomnienie, że to wszystko powinno mieć odniesienie do Boga? – pytał biskup. Zachęcał też aby czytać te znaki także w świetle wiary i orędzia fatimskiego.

O. Zdzisław Grad, SVD, zwracając się do zgromadzonych w świątyni kobiet, życzył aby mając Boga w sercu odważnie kroczyły w codzienności i trudach życia. „Jesteście kapłankami domowego ogniska. Czuwajcie, aby ogień miłości, modlitwy i wiary nigdy nie zgasł w waszym sercu”.

Ks. kan. Jerzy Lubak, proboszcz parafii w Lipsku wyraził wdzięczność pielgrzymom za przybycie na to wyjątkowe spotkanie teściowych. Zachęcał, aby wypraszać u bł. Marianny łaskę bycia zarówno dobrą synową jak i dobrą teściową.

Po uroczystej Eucharystii parafia podjęła pielgrzymów agapą.

13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami. 

Jako wotum wdzięczności za heroiczną postawę, oddanie życia za synową w stanie błogosławionym, imieniem bł. Marianny Biernackiej został nazwany Dom Samotnej Matki w Ełku. Dom ten – funkcjonujący pod auspicjami Caritas Diecezji Ełckiej – pomaga kobietom w najtrudniejszym okresie życia. 

Duchowość bł. Marianny przybliża modlitewnik dla teściowych „Ja pójdę za nią” wydany staraniem ełckiej Caritas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Czwartek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 31-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter