14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Libiąż: Skwer im. Światowych Dni Młodzieży

Ocena: 0
961

Skwer im. Światowych Dni Młodzieży przy kościele Przemienia Pańskiego w Libiążu poświęcił w sobotę 23 kwietnia bp Damian Muskus OFM, generalny koordynator ŚDM Kraków 2016.

2016-04-24 12:49
md / Libiąż (KAI), mz

– Niech ten skwer przypomina nam, jak wielkim dobrem i szansą dla Kościoła są Światowe Dni Młodych. Niech wzbudza w nas potrzebę modlitwy za młodzież – nadzieję i przyszłość Kościoła – mówił hierarcha podczas uroczystości.

– Światowe Dni Młodzieży mają pokazać piękne i młode oblicze Kościoła. Niektóre środki masowego przekazu, niektóre środowiska chciałyby widzieć w Kościele tylko ludzi starszych, z satysfakcją patrzeć na to, że brakuje w nim ludzi młodych. Światowe Dni Młodzieży zadają temu kłam – mówił podczas uroczystości bp Muskus. – Gdy w Krakowie pojawią się setki tysięcy, a może miliony ludzi młodych, wtedy świat zobaczy, że Kościół jest młody, że Kościół jest piękny, że Kościół może z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo nadzieją Kościoła są ludzie młodzi– podkreślał. Jak ocenił, ŚDM pomogą też zrozumieć, że jesteśmy wspólnotą, o czym świadczy m. in. harmonijna współpraca władz samorządowych ze wspólnotami parafialnymi, której przykładem jest Libiąż.

Przedstawiciele młodzieży dokonali posadzenia Dębu Młodych, odsłonięto też pamiątkową tablicę. Uroczystość, obok młodzieży, zgromadziła władze miasta i gminy Libiąż na czele z burmistrzem Jackiem Latko oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Bogumiłą Latko. – Cieszę się, że mogliśmy się przyczynić do tego, aby upamiętnić ŚDM w naszym mieście tym skromnym skwerem i posadzonym dębem. Dąb to symbol siły, wiary. Ten dąb będzie nam przypominał o wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży, o spotkaniach z Ojcem Świętym – mówił burmistrz Libiąża. Podkreślił, że wielkim zadaniem jest godne przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą na ŚDM, tak aby po tym spotkaniu powiedzieli, że Polacy są narodem gościnnym, który potrafi się modlić i jest pełen wiary.

W uroczystości wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele libiąskich szkół oraz poczty sztandarowe. Wydarzenie uświetniła orkiestra górnicza kopalni „Janina” pod batutą Piotra Ciuły, schola z parafii św. Barbary, a także chór pod dyrekcją Wiesława Ciuły z parafii Przemienienia Pańskiego.

Przewodnicząca Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Julia Kania zwróciła uwagę, że „dąb jako symbol siły, wieczności ma przypominać o tym, że raz zasiane ziarno, jakim jest słowo Boże, które usłyszymy podczas Światowych Dni Młodzieży, wzrośnie, wyda owoce i trwać będzie wiecznie w naszych sercach”. Przedstawicielka młodzieży podkreśliła, że Światowe Dni Młodych już trwają.

– Wystarczy spojrzeć na zgromadzonych tu naszych młodych wolontariuszy. Oni już od dłuższego czasu dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować naszą parafię do tego wielkiego wydarzenia. Podjęli wyzwanie, o którym mówił nasz wielki święty, a zarazem człowiek, który zapoczątkował ŚDM. „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić (…)”– mówiła.

Bp Damian Muskus przypomniał, że ŚDM trwają już od połowy lat 80, kiedy Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił młodych na pielgrzymkę wiary. – Myśl o stworzeniu tak wielkiego i pięknego dzieła mogła się w nim zrodzić podczas jego wyjazdów z młodzieżą na kajaki, podczas spotkań z młodymi w różnych częściach naszej archidiecezji, mogła się też zrodzić gdy, stawał w oknie podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, i gdy tak spontanicznie gromadziła się młodzież wokół niego – mówił bp Muskus.

– Jest to pielgrzymka, w której rzesze ludzi młodych idą przez kolejne miasta, kontynenty. Każde miasto-gospodarz jest tylko przystankiem w tej pielgrzymce. W lipcu tego roku Kraków będzie takim przystankiem. Młodzi zatrzymają się tu na chwilę po to, by pójść dalej – podkreślił hierarcha. Zwrócił też uwagę, że „ŚDM muszą być Bożą sprawą, skoro mimo tak wielu trudności, które się piętrzą przed organizatorami, o których słyszycie włączając telewizję, radio, czytając różne informacje, wciąż trwa przygotowanie i nie gaśnie entuzjazm, zwłaszcza ludzi młodych”.

Na zakończenie uroczystości bp Damian Muskus zrobił przy skwerze selfie z młodymi ludźmi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -