14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Legenda Żytniej

Ocena: 0
269

Zmarł ks. Wojciech Czarnowski, niezapomniany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego na Żytniej w Warszawie (1940-2019). Pozostanie na zawsze symbolem wsparcia, jakiego Kościół udzielał twórcom kultury w latach stanu wojennego.

Fot. archidiecezja warszawska

Na Żytniej wchodziło się w świat kultury niezależnej od władzy, od cenzury i kłopotów z milicją. – Tam były najlepsze przedstawienia, koncerty latającej Filharmonii im. Romualda Traugutta, wystawy znanych artystów plastyków i fotografów, jak „Znak krzyża” czy „Droga światła” – przypomniał Maciej Goliszewski, jeden z fotografów stanu wojennego, uczestnik działań na Żytniej.

Życie duszpasterskie w niezagospodarowanej od czasów powstania warszawskiego kaplicy ks. Czarnowski organizował od 1974 r., przy wsparciu kard. Stefana Wyszyńskiego. Kaplica – w której modliła się ongiś św. Faustyna – stała się zaczątkiem powołanej w 1980 r. parafii Miłosierdzia Bożego. Znanej w całej Polsce. Tutaj były kolejne edycje Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w których uczestniczyło kilkudziesięciu pisarzy, sztuki teatralne – często objęte zapisem cenzury, jak „Raport z oblężonego miasta” w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia czy wieczory poetyckie ks. Jana Twardowskiego. W Wielki Piątek 5 kwietnia 1985 r. zespół teatralny kierowany przez Andrzeja Wajdę wystawił tu po raz pierwszy „Wieczernik” Ernesta Brylla.

Tutaj odbyło się seminarium poświęcone prawom człowieka, zorganizowane w 1987 r. przez Ruch Wolność i Pokój z udziałem delegatów z 16 krajów. Tutaj powołano Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie.

Ksiądz Czarnowski zbudował też sieć opieki nad bezdomnymi i ubogimi. Wraz z grupą świeckich powołał do życia w 1990 r. Ośrodek Charytatywny „Tylko z Darów Miłosierdzia” – bar na Lesznie, ośrodek dla kobiet i dla mężczyzn, łaźnię.

– Był duszą działalności – mówi KAI Danuta Baszkowska, znana ekumenistka i współpracownica ks. Czarnowskiego. – Zarażał nas energią i optymizmem, przypominając, że chrześcijanin winien oddać siebie potrzebującym, że kapłan powinien być sługą sług.

– To był człowiek o serdecznym uśmiechu i ogromnej życzliwości dla wszystkich oraz wielkich zasług miłosierdzia. Żywa legenda Żytniej. Takim go zapamiętałem. I mam też poczucie, że ostatnie 30 lat był na marginesie naszej pamięci, a wręcz zapomniany – powiedział naszej redakcji Maciej Goliszewski.

A wielu z tych, dodajmy, którzy jako artyści pełną garścią czerpali ze wsparcia ks. Wojciecha Czarnowskiego, ma dziś pełne garście ostrych słów, którymi rzuca w Kościół i księży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -