16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lednica żyje

Ocena: 0
997

Miłości się nie kupuje. Na miłość się nie zapracowuje. Miłość otrzymuje się jako dar. Czy jesteście gotowi przyjąć tę miłość, jaką Bóg was kocha? – pytał młodych 3 czerwca na Lednicy bp Grzegorz Ryś. Spotkanie zgromadziło tradycyjnie tysiące młodych ludzi z różnych zakątków Polski

fot. Wspólnota LEDNICA 2000

Czuwanie rozpoczęła procesja, która przy armatnim wystrzale Bractwa Kurkowego, biciu lednickiego dzwonu i śpiewie Bogurodzicy przeszła Drogą III Tysiąclecia pod Bramę Rybę. Jak co roku na jej czele niesiono krzyż ŚDM w Częstochowie, ponadto figurę Matki Bożej Fatimskiej i relikwie św. Wojciecha, Pięciu Braci Męczenników, świętych dominikańskich i bł. Bogumiła, jednego z pierwszych arcybiskupów gnieźnieńskich. Młodych witał prymas Polski abp Wojciech Polak, który przekonywał, że do szczęścia potrzebne są nie facebookowe lajki, ale prawdziwa wspólnota i obecność.

– Przemierzyliście konkretną drogę, by tu dotrzeć. Nie jesteście więc – jak napisał w tegorocznym orędziu do młodych papież Franciszek – młodymi kanapowymi. By czuć się dobrze, nie potrzebujecie żadnej kanapy, ale wspólnoty. Aby czuć się dobrze, nie potrzebujecie komórki czy Facebooka, ale spotkania. Potrzebujecie Jezusa i nawzajem siebie. Potrzebujecie Jezusa i Kościoła. Dlatego wybraliście się w drogę na Lednicę. Dlatego jesteśmy razem – mówił prymas.

Maryjny charakter tegorocznego spotkania podkreślało wiele symboli. Młodzi otrzymali m.in. różańce – „towarzyszy drogi”. Specjalny różaniec podarował Lednicy także papież Franciszek. Pod Bramą Rybą obecne były kopie wizerunków Matki Bożej Jasnogórskiej i Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które uczestnicy spotkania powitali, leżąc krzyżem – w geście szacunku, uwielbienia i wdzięczności za wielowiekową obecność Maryi na ziemiach Polski. Drogą Trzeciego Tysiąclecia przewieziono także puste ramy jasnogórskiego obrazu, nawiązując w ten sposób do ich peregrynacji po Polsce w latach 60., kiedy władze PRL-u aresztowały obraz Czarnej Madonny. Symboliczny był także drugi lednicki prezent – puzzle oznaczające wspólnotę.

Jak co roku na Polach Lednickich nie brakowało też tańców i śpiewu. Młodzież miała również możliwość skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz porozmawiać z ewangelizatorami, wśród których byli m.in. klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

O zachodzie słońca na Polach Lednickich rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. W homilii bp Ryś zadał młodym jedno z najważniejszych życiowych pytań: czy są gotowi przyjąć miłość? – Cały świat może wam powiedzieć, że jesteście bez sensu, że jesteście niepotrzebni. Cały świat może wam to powiedzieć, tylko nie Bóg, bo Bóg za każdym razem mówi: kocham cię, chcę cię, potrzebuję cię. Ta noc jest po, aby otworzyć się na doświadczenie miłości Boga. Dajcie się pokochać Bogu – zachęcał.

Pod Bramą Rybą wspominano także wielokrotnie inicjatorów lednickich spotkań – św. Jana Pawła II i śp. o. Jana Górę OP. Jak co roku przesłanie do uczestników Lednicy skierował także Franciszek. Kilka słów pozdrowienia skierował do młodych także abp José Domingo Ulloa Mendieta z Panamy, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.

W trzeciej części spotkania pielgrzymi przeżyli Misterium Odwagi – na krótką chwilę światła zgasły, a wszyscy odwrócili się w stronę repliki krzyża z Giewontu – w kierunku krzyża, pozwalając mu zabrać wszystko, co wprowadza podziały i mury.

Przed północą Pola Lednickie się wyciszyły i rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowująca młodzież się do aktu wyboru Chrystusa. Jak co roku symbolem tej deklaracji było przejście przez Bramę Rybę, które zakończyło lednickie spotkanie już w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter