10 lipca
piątek
Sylwany, Witalisa, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lednica

Ocena: 4.5
2843

23. Spotkanie Młodych Lednica 2000 rozpoczęło się sobotę na Polach Lednickich. Główne punkty programu to msza św., taniec, śpiew i modlitwa młodych za księży. Wszyscy uczestnicy otrzymają też lednickie symbole: pieczęć, świecę i przewodnik po rachunku sumienia.

Fot. Archiwum LEDNICA 2000 / wikipedia / CC BY-SA 4.0 / Link

Jak poinformowali organizatorzy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski tegorocznym hasłem spotkania będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii według świętego Jana: "Wiesz, że Cię kocham".

"Wiedzeni intuicją ojca Jana Góry OP, pierwszego duszpasterza Lednicy, uczestnicy spotkania czerpać będą z przemówienia św. Jana Pawła II, wygłoszonego do młodych w Krakowie w 1987 r. Ojciec Święty wskazał wówczas na Eucharystię jako na sakrament dający +siłę przebicia+, czyli moc potrzebną do zmagania się z codziennością, ze wszystkim, co jest wyzwaniem dla młodego życia. Papież powiedział również, że +człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany+" – napisali autorzy komunikatu.

Wszyscy uczestnicy spotkania młodych otrzymają lednickie symbole. Jednym z nich będzie przewodnik po rachunku sumienia "Poznaj moje serce. Lednicka droga do spowiedzi". Kolejny symbol to pieczęć z wygrawerowanymi na niej hasłem "Wiesz, że Cię kocham" oraz cytatem z "Pieśni nad Pieśniami": "Połóż mnie jak pieczęć na twym ramieniu".

Ma ona – jak wyjaśnili organizatorzy – przypominać o tym, że wszyscy zostaliśmy opieczętowani Duchem Świętym w sakramencie chrztu i bierzmowania.

"W tym momencie Bóg zawarł przymierze z każdym z nas jako wyraz bezgranicznej miłości, a zostało ono wypełnione w Jezusie Chrystusie przez śmierć na krzyżu" – dodali. Ostatnim z tegorocznych symboli będzie świeca.

Kulminacyjnym punktem spotkania będzie msza św. o godz. 20.00. Po niej nastąpi "Godzina św. Jana Pawła II" i adoracja Najświętszego Sakramentu. O północy uczestnicy spotkania przejdą przez Bramę III Tysiąclecia w symbolicznym akcie wyboru Chrystusa.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. W ubiegłorocznej Lednicy wzięło udział około 85 tys. pielgrzymów. Jednym z gości wydarzenia był prezydent Andrzej Duda.

Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000 na Polach Lednickich odbywają się także spotkania innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

Do tej pory spotkania młodych zgromadziły pod Bramą Rybą ponad 2 mln uczestników.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter