20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łączy nas Biblia

Ocena: 0
1271

Od dwóch wieków działa w Polsce Towarzystwo Biblijne, którego celem jest  tłumaczenie, wydawanie i rozpowszechnianie Pisma Świętego oraz zachęcanie do życia zgodnego ze Słowem Bożym. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Warszawie w dniach 3-5 czerwca.

2016-06-06 13:48 Wojciech Świątkiewicz, mz
fot. www.tb.org.pl

Pomysł założenia w naszym kraju Towarzystwa Biblijnego narodził się w Anglii. Anglikański duchowny i przedstawiciel Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego ks. Robert Pinkerton, zaproponował go przedstawicielom różnych wyznań chrześcijańskich w Polsce. Jego Towarzystwo już drukowało wówczas Biblię w języku polskim. W 1816 r. w Pałacu Czartoryskim w Warszawie Towarzystwo Biblijne zainaugurowało swoją działalność w Polsce. Pierwszymi działaczami byli katolicy, m.in. biskupi Franciszek Malczewski i Jan Paweł Woronicz, ks. Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz  i książę Adam Jerzy Czartoryski, który został prezesem Towarzystwa Biblijnego, ewangelicy reformowani (ks. Karol Diehl) i luteranie (Samuel Bogumił Linde). Ponieważ Towarzystwo Biblijne wydawało Biblię bez ksiąg deuterokanonicznych, nie zaspokajała ona większości wyznaniowej w Polsce, a więc katolików. Sytuację jeszcze bardziej skomplikował fakt, że w związku z tym w 1824 r.  papież Leon XII i pięć lat później Pius  VIII potępili działalność Towarzystwa Biblijnego. Od tej pory służyło ono przede wszystkim wspólnotom protestanckim.

Sytuacja zmieniła się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to powrócono do pełnego ekumenicznego charakteru Towarzystwa Biblijnego. Odtąd rozpoczęli z nim współpracę bibliści katoliccy. Obecnie Towarzystwo zrzesza jedenaście Kościołów i wspólnot chrześcijańskich: Kościół rzymskokatolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-reformowany, Starokatolicki Kościół Mariawitów,  Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół polskokatolicki, Kościół Polskich Chrześcijan Baptystów, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół zielonoświątkowy i Kościół Chrystusowy. Do Komitetu Krajowego w skład którego wchodzą przedstawiciele tych Kościołów należy także dyrektor generalny Towarzystwa Biblijnego, którym jest aktualnie  luteranka Małgorzata Platajs.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 3 czerwca koncertem piosenkarki Beaty Bednarz w kościele zielonoświątkowym. 4 czerwca w Bibliotece Narodowej odbyła się jubileuszowa sesja. Zgromadziła licznych przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich.  Cele Towarzystwa przypomniał bp Edward Puślecki, honorowy zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego. – Żyjemy, działamy i współpracujemy. Tłumaczymy, drukujemy i rozprowadzamy Biblię. Jednoczy ona nas wszystkich, jest naszym wspólnym dobrem. Bardziej ona nas łączy niż czasami dzieli i jest naszym pokarmem dla duszy – podkreślał bp Puślecki.

O współpracy Towarzystw Biblijnych Austrii i Polski mówiła przewodnicząca Austriackiego Towarzystwa Biblijnego prof. dr Jutta Henner, a były misjonarz w Ekwadorze, a obecnie sekretarz generalny Katolickiej Federacji Biblijnej ks. Jan Stefanów SVD o współpracy powstałej w 1969 r. Katolickiej Federacji Biblijnej z towarzystwami biblijnymi.

Odczytany został list abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „Już od 200 lat Towarzystwo Biblijne w Polsce pomaga członkom różnych wyznań chrześcijańskich w Polsce zasłuchiwać się w Boże Słowo, pozostawione na kartach Pisma Świętego, poprzez tłumaczenie, wydawanie oraz rozpowszechnianie Biblii. Wydawniczy krajobraz biblijny w Polsce byłby niepomiernie uboższy, gdyby nie aktywność Towarzystwa. Działalność translatorska i wydawnicza, to jednak nie jedyny sposób służby Słowu. Towarzystwo Biblijne w Polsce jest bowiem inicjatorem Ekumenicznych Dni Biblii, które na szeroką skalę przyczyniają się do popularyzowania czytelnictwa Świętych Pism. Wiemy, jak ważne i trudne jest to zadanie w czasach, kiedy co raz rzadziej sięga się po słowo” – napisał abp Gądecki.

Ks. Emil Parafiniuk, referent ds. jedności chrześcijan Kurii Warszawsko-Praskiej odczytał list abp. Henryka Hosera SAC. „Działalność Towarzystwa w Polsce jest nie do przecenienia, szczególnie wówczas gdy spojrzy się na nią z perspektywy zagadnień nie tylko biblijnych czy ekumenicznych, ale także uwarunkowań historycznych. Obecność Towarzystwa w wyniku której wierzący w Polsce otrzymywali polskojęzyczne teksty Pisma Świętego rozpoczęła się w czasach, gdy ojczyzny naszej nie było na mapie Europy. Zaledwie dwadzieścia lat wcześniej dokonał się trzeci rozbiór Polski. Społeczeństwo zyskało dodatkowy oręż w walce o zachowanie języka. Podobnie w latach po II wojnie światowej półki Towarzystwa Biblijnego w Polsce były często jedynymi na których chrześcijanie mogli znaleźć Biblię. Tłumaczenia i wydania ekumeniczne na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat przyczyniają się do rozwoju dyscyplin biblijnych. Jednocześnie zaś przybliżają i udostępniają bogactwo tradycji egzegetycznych różnych wspólnot chrześcijańskich wszystkim zainteresowanym” – napisał abp Hoser.

Oklaskami został przyjęty także list od Andrzeja Dudy. Prezydent wyraził w nim uznanie za wysiłek podejmowany przez Towarzystwo w upowszechnianiu Pisma Świętego.

Uwieńczeniem obchodów było ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne 5 czerwca w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter