29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kujawskie skarby

Ocena: 0
5782

W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie Maryi Panny. Późnogotyckie (ok. 1480 r.) przedstawienie z kościoła bernardynów w Warcie (dlatego nazywane Wniebowzięciem z Warty) trafiło do Włocławka w 1935 r. Wcześniej znajdowała się tutaj wspaniała nastawa ołtarzowa z XVIII w., którą obecnie można zobaczyć po prawej stronie prezbiterium, w kaplicy Najświętszego Sakramentu. – To dzieło złotników toruńskich, na którego wykonanie wykorzystano ponad 140 kg srebra – wyjaśnia Rafał Zamerski.


Pomnik prymasa Wyszyńskiego obok kaplicy,
w której przyjął święcenia kapłańskie

W kaplicy św. Józefa znajduje się datowana na 1493 r. słynna tumba Piotra z Bnina. – Nagrobek został wykonany w warsztacie Wita Stwosza. Dbałość o szczegóły i dopieszczenie malutkich fragmentów w tak kruchym materiale, jakim jest czerwony marmur, wskazuje na to, że rękę do tego dzieła musiał przyłożyć sam mistrz Stwosz – zaznacza Zamerski.

Zwiedzając katedrę warto też zwrócić uwagę na kaplicę Najświętszej Maryi Panny. – Tutaj święcenia kapłańskie przyjął Stefan Wyszyński. Nie mógł otrzymać święceń razem z diakonami ze swojego rocznika, gdyż zachorował na gruźlicę i stan zdrowia nie pozwalał mu na udział w uroczystości. Dlatego został wyświęcony indywidualnie – jak wtedy mówiono – choćby dla jednej Mszy. Ale zrobił na przekór wszystkim i został Prymasem Tysiąclecia – mówi Rafał Zamerski.

 

Dürer i Guercino

Będąc we włocławskiej katedrze, nie wolno ominąć kaplicy św. Barbary. W jednym z jej okien podziwiać można bowiem 23 kwaterki gotyckiego witraża, który znajdował się wcześniej w prezbiterium. – Prezentują one sceny z życia Jezusa, to tzw. Biblia pauperum – podkreśla Rafał Zamerski.

– To wielka rzadkość, żeby całe okno gotyckie było zachowane. Zestawienia kolorystyczne są naprawdę świetne. Projektanci i designerzy mogą się uczyć doboru kolorów z tego witraża – dodaje Agnieszka Ciesielska z Muzeum Diecezjalnego we Włocławku.

W muzeum mającym siedzibę w XVII-wiecznym pałacu bp. Krzysztofa Antoniego Szembeka również znajdują się prawdziwe skarby. Zgromadzono w nim wiele zabytków gotyckiej rzeźby i malarstwa, szat i naczyń liturgicznych, pamiątek takich jak kielich, pierścień i pastorał bp. Zbyluta Gołańczewskiego, jednego z budowniczych katedry. Można podziwiać tu m.in. kopię słynnej czary włocławskiej i relikwiarza Salomei, a także osobliwy relikwiarz św. Witalisa, tzw. hermę z głową. – Jest u nas w depozycie i na uroczystości odpustowe wędruje do kościoła seminaryjnego – zaznacza Agnieszka Ciesielska.

W Skarbcu przechowywane są też dwa drzeworyty Albrechta Dürera. – Zdarzają się zwiedzający, którzy specjalnie dla tych grafik przyjeżdżają do naszego muzeum – podkreśla muzealniczka. Jednym z największych skarbów jest jednak dzieło „Powrót syna marnotrawnego”. – Guercino namalował wiele wersji tej sceny, nawet z tymi samymi modelami, ale zdaniem historyków sztuki „nasza” kompozycja jest najbardziej dojrzała, a do tego obraz jest naprawdę dobrze zachowany – mówi Agnieszka Ciesielska. – Arcydzieło zostało przywiezione po II wojnie światowej przez bp. Karola Radońskiego, który zdawał sobie sprawę, że wraca do ograbionej przez Niemców diecezji i zrobił w Londynie zakupy dzieł sztuki. Płótno mogłoby wisieć w każdym europejskim muzeum i niewątpliwie byłoby tam ozdobą. Kilka lat temu obraz był prezentowany na dużej wystawie monograficznej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W Muzeum Diecezjalnym znajdują się też sale pamięci bp. Michała Kozala i kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypominają o miejscu Włocławka również w najnowszej historii Polski.


Obraz Guercino

 

***
Warto zwiedzić:

Sylwia Gawrysiak
fot. Sylwia Gawrysiak. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 32 (566), 7 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter