18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księżowskie paragrafy

Ocena: 0
587

– Sakrament kapłaństwa nie czyni księdza osobą bez grzechu – mówi ks. Adam Jaczewski

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Z ks. Adamem Jaczewskim, autorem książki o karze suspensy, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Czy nie wystarczyłoby braterskie upomnienie lub pokuta nałożona w sakramencie pojednania? Dlaczego w Kościele wobec księży stosowana jest kara suspensy?

Zachowanie dyscypliny kościelnej z uwagi na skłonność człowieka do grzechu jest konieczne. Suspensa dotyczy tylko osób duchownych, a więc diakona, prezbitera czy biskupa. Kościół stosuje tę karę jako przestrogę, żeby strzec swojej świętej posługi i przypominać, do czego duchowny jest powołany – wszak sakrament kapłaństwa nie czyni księdza osobą bez grzechu. Karanie w Kościele jest ostatecznością; każdy ordynariusz chce wykorzystać wszystkie możliwości, aby brata w kapłaństwie przywołać do porządku, żeby odstąpił on od niewłaściwej postawy. Może udzielić nagany, powinien upomnieć po bratersku, aby ten się poprawił, nie musi od razu nakładać kary suspensy. Za poszczególne przestępstwa, które wymienia Kodeks prawa kanonicznego, Kościół może nałożyć karę suspensy w różnym wymiarze. Zapisy Kodeksu prawa kanonicznego przypominają duchownym, że są oni Bożymi szafarzami, którzy mają przede wszystkim strzec swojej świętości i posługi sakramentów.

 

Za co osoba duchowna może zostać ukarana?

Kościół nie tylko może ukarać duchownych czy osoby zakonne, ale ma własne prawo wymierzania sankcji karnych wobec wszystkich wiernych popełniających przestępstwo. Karanie duchownych to konsekwencja różnego rodzaju nadużyć w związku ze świętymi czynnościami: sakramentem pokuty oraz sprawowaniem Eucharystii. Karane jest też nieposłuszeństwo kapłana wobec biskupa. Kapłan ślubuje posłuszeństwo i cześć swojemu biskupowi i jego następcom. Ordynariusz diecezji może suspendować takiego kapłana w sytuacji, kiedy np. nie chce on objąć parafii wskazanej przez biskupa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

Ks. dr Adam Jaczewski (1973) – kapłan archidiecezji warszawskiej (święcenia kapłańskie w 1998 r.). Uzyskał tytuł doktora teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym UKSW w 2009 r. oraz magistra prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w 2016 r.; obecnie jest doktorantem tegoż wydziału.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły