19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księże ułatwiasz czy blokujesz spotkanie Jezusa w Eucharystii?

Ocena: 0
1902

– Lepiej uobecnimy Chrystusa służąc Mu, głosząc Jego słowo i miłość. Mamy więc obowiązek oczyszczania siebie tak, aby stać się widzialnymi znakami obecności Chrystusa – mówił kardynał Luis Antonio Tagle do kapłanów diecezzji tarnowskiej

fot. ks. Krzysztof Gryz

Łatwo jest przygotować ołtarz do Eucharystii, a co z przygotowaniem do niej naszego życia? Pytał kapłanów diecezji tarnowskiej kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin. Rekolekcjonista podkreślił także, że Jezus jest obecny podczas sprawowana sakramentów, dlatego kapłani nie muszą i nie powinni Go zastępować.

– Niepokoi mnie postawa niektórych z nas podczas sprawowania liturgii, jakbyśmy chcieli zastąpić nieobecnego Jezusa. My mamy być znakami i sługami obecności Chrystusa. Jest to coś innego, niż zastępowanie Chrystusa. Naszą rolą w Eucharystii jest uczynić bardziej widoczną obecność Chrystusa – dodał.

Kardynał mówił, że duchowni służąc wspólnocie jako znak obecności Chrystusa albo pomagają w spotkaniu z Nim, albo je blokują.

– Lepiej uobecnimy Chrystusa służąc Mu, głosząc Jego słowo i miłość. Mamy więc obowiązek oczyszczania siebie tak, aby stać się widzialnymi znakami obecności Chrystusa – dodał.

Kardynał ubolewał, że niektórzy ceremoniarze są bardziej obecni na Mszy św. niż Jezus. - A powinni być dyskretni, prości, nie mają koncentrować uwagi innych na sobie, ale na Jezusie - powiedział.

Gość z Filipin akcentował, że kapłaństwo Chrystusowe nie jest pracą ani zawodem. - W kapłaństwie Chrystusa chodzi o życie święte, złożone Bogu i bliźniemu. Bóg nas potrzebuje. Mamy nadzieję, że święty sposób naszego życia uczyni Jezusa bardziej widzialnym w tym świecie – dodał kardynał.

Mówiąc o dobrym przygotowaniu do Mszy św. ołtarza, czytań czy śpiewu, kardynał Tagle wskazywał także na świadectwo kapłańskiego życia. Rekolekcjonista zachęcał księży, by odpowiedzieli sobie na pytanie czy ludzie, którzy są obecni na Mszy św., dostrzegają w nich Chrystusa zawsze obecnego w liturgii.

W dwóch turach rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie uczestniczy ponad pół tysiąca kapłanów diecezji tarnowskiej. Kardynała Tagle zaprosił biskup tarnowski Andrzej Jeż z okazji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter