19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks.Walendzik: w centrum uroczystości Bożego Ciała jest Jezus eucharystyczny

Ocena: 4.6
965

„Dzięki Eucharystii, dzięki komunii świętej człowiek ma udział w wewnętrznym życiu Boga. Pełnię tego będzie można osiągnąć dopiero przekraczając granice czasu" - podkreśla duszpasterz służby liturgicznej w archidiecezji warszawskiej, proboszcz parafii Wszystkich Świętych ks. dr Piotr Walendzik.

Fot. cathopic.com

W centrum uroczystości Bożego Ciała jest Chrystus w Najświętszym Sakramencie. On jest naszym pokarmem na życie wieczne i On czyni z nas wspólnotę

- wyjaśnia w wywiadzie dla PAP ks. Walendzik.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie nazywana w Polsce „Bożym Ciałem" ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Na wieloaspektowość tego święta zwraca uwagę duszpasterz służby liturgicznej, ks. Piotr dr Walendzik. Podkreśla, że uroczystość ta ma przede wszystkim pogłębić świadomość eucharystycznej obecności Jezusa Chrystusa pośród ludu Bożego.

Msza św. jest nie tylko uobecnieniem ofiary Jezus Chrystusa, ale także jest ucztą, w czasie, której Bóg ofiarowuje człowiekowi pokarmem na drodze do wieczności. On sam - Syn Boży, staje się tym pokarmem

- mówi kapłan.

Dodaje, że „Boże Ciało uświadamia również, że Eucharystia prowadzi do komunii, czyli zjednoczenia z Bogiem i zjednoczenia we wspólnocie braci i sióstr". Zaznacza, że Msza św. wyraźnie pokazuje, że Kościół jest wspólnotą. „Przyjęcie Chrystusa pod postacią chleba eucharystycznego uświadamia, że jest On nie tylko w moim sercu, ale także tych wszystkich, którzy są obok" – podkreśla.

Różne aspekty uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odsłaniają kolejne fragmenty Ewangelii, które odczytywane są w czasie procesji, czy stacji.

Biorąc pod uwagę praktykę duszpasterską, można zrobić komentarze do tych czytań przy poszczególnych ołtarzach, które będą pomocą duchową i intelektualną dla wiernych. Niektórzy decydują się na głębszą refleksję nad tymi prawdami rozłożyć na kolejne cztery lata, koncentrując się każdego roku na innym aspekcie uroczystości Bożego Ciała. Dzięki temu, jest szansa wprowadzania wiernych w pełniejsze przeżycie i doświadczenia eucharystycznej obecności Jezusa Chrystusa

- wyjaśnia duchowny.

W tym roku z powodu epidemii w większości miejsc w Polsce procesje Bożego Ciała nie odbędą się w przestrzeni publicznej, ale wokół świątyń. Tak będzie np. w diecezji warszawsko-praskiej. Z kolei w archidiecezji warszawskiej zgodnie z decyzją kard. Kazimierza Nycza, zaplanowana została procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ulicami Starego Miasta z archikatedry św. Jana Chrzciciela do katedry polowej Wojska Polskiego.

Ks. dr Walendzik zwraca uwagę, że procesje Bożego Ciała nie są istotą samej uroczystości, ale tylko mają pomóc wiernym wejść w doświadczenie duchowe i głębiej uświadomić im tajemnice, w których uczestniczą.

Nie możemy zapominać, że zawsze w centrum życia Kościoła jest Bóg – Jezus Chrystusa. On jest obecny w każdej Mszy św. przychodząc pod postaciami chleba i wina

- podkreśla kapłan.

Dodaje, że to Chrystus buduje z ludzi, którzy gromadzą się na Eucharystii, wspólnotę.

Bez względu, jakie formy duszpasterstwa istnieją w parafiach i w jakich grupach ludzie się formułują, czy jak celebrują uroczystości, wspólnota, którą tworzą najbardziej jest namacalnie właśnie w czasie eucharystii

- mówi duszpasterz służby liturgicznej w archidiecezji warszawskiej.

Zauważa, że pewnym symptomem coraz większej dojrzałości duchowej wiernych są otwierane w kolejnych świątyniach kaplice całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Licznie gromadzący się tam osoby na modlitwie odsłaniają, że w ludziach jest coraz większe pragnienie Boga

- wskazuje ks. Walendzik.

Pierwszym kościołem w stolicy, w którym od 1986 roku przez cały dzień - do północy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu jest parafia pod wezwaniem Świętego Józefa na warszawskim Kole. Pomysł wyszedł od proboszcza ks. Jana Sikorskiego.

Całodzienna adoracja jest obecnie również w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, bazylice Świętego Krzyża przy trakcie Królewskim, katedrze Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika na Pradze, w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes przy ul. Szwedzkiej, czy sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na stołecznym Bródnie.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu we Mszy świętej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter