19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Piotr Studnicki: w Polsce nie powtórzy się scenariusz chilijski

Ocena: 0
482

Kościół w Polsce nie jest żadnym wyjątkiem, zarówno jeśli chodzi o dramat wykorzystywania seksualnego nieletnich, jak też zaniechań w tym względzie ze strony przełożonych duchownych, którzy dopuszczali się tych przestępstw - podkreśla kierownik biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Fot. flickr.com/episkopat.pl

Ksiądz dr Piotr Studnicki odnosząc się w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Katolickiej do środowej publikacji w argentyńskim dzienniku „La Nación”, w którym watykanistka Elisabetta Piqué postawiła tezę, że Polska jest drugim Chile, stwierdził, że nie spodziewa się w Polsce "scenariusza chilijskiego". Chodzi o porównanie z sytuacją Kościoła w Chile, gdzie doszło do dymisji tamtejszego episkopau po ujawnieniu skali procederu wykorzystywania nieletnich przez dychownych i ukrywania tych przestępstw przez biskupów.

Porównując Polskę do Chile można stwierdzić, że problem jest podobny, natomiast sytuacja w Kościele, 2 lata po dymisji episkopatu chilijskiego jest już inna. Również dzięki doświadczeniu chilijskiemu, papież Franciszek wprowadził w motu proprio „Vos estis lux mundi” procedurę pociągnięcia do odpowiedzialności przełożonych, którzy mogli dopuścić się zaniechań w sprawie wykorzystania małoletnich przez duchownych

– przypomniał ks. Studnicki. Podkreślił, że stosowanie wspomnianej procedudy pozwala na wyjaśnienie każdej sprawy, która rodzi uzasadnione podejrzenie takich zaniechań.

Takie wyjaśnienie leży ostatecznie w gestii Stolicy Apostolskiej

– podkreśla duchowny.

Ks. Studnicki informuje, że oprócz publicznie znanego zgłoszenia skierowanego do Stolicy Apostolskiej przez abp. Wojciecha Polaka, są również inne zgłoszenia osób świeckich, w związku z którymi toczą się już postępowania, choć nie mają charakteru publicznego.

Historia kaliska jest przykładem, że Stolica Apostolska te sprawy podejmuje

– dodał ks. Studnicki. Jego zdaniem w Kościele w Polsce nastał szczególny czas, w którym bardzo wyraźnie widać, że świeccy podnoszą głos i w sytuacji kryzysu – biorą odpowiedzialność za Kościół.

Przykładem tego jest apel do papieża opublikowany w formie ogłoszenia w gazecie „La Repubblica”. Myślę, że wyrósł on z głębokiego bólu oraz miłości do Kościoła

– stwierdził delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Przykładem tego – zdaniem ks. Studnickiego – są również dziennikarskie śledztwa podjęte m.in. przez Zbigniewa Nosowskiego czy Tomasza Krzyżaka oraz inicjatywa „Zranieni w Kościele”, czyli telefon wsparcia dla osób, które doświadczyły wykorzystania.

Dziennikarze, będąc katolikami, poczuwają się też do tej odpowiedzialności i solidarności, zwłaszcza, gdy zgłaszają się do nich ludzie pokrzywdzeni, którzy chcą mówić i szukają pomocy. Rzetelne wyjaśnianie tych spraw, a następnie dokonywanie konkretnych zgłoszeń zgodnie z prawem cywilnym i prawem kościelnym, jest też przykładem prawdziwej miłości do Kościoła

- zaznacza.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter