27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Mazurkiewicz: uchwalone w Nowym Jorku prawo otwiera nieograniczony dostęp do aborcji

Ocena: 3.13333
2273

Nowe prawo sprzeciwia się późnej aborcji tylko pozornie. Wyjątek w postaci ochrony zdrowia lub życia matki to furtka otwierająca nieograniczony dostęp do aborcji - powiedział PAP ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, odnosząc się do uchwalonej w stanie Nowy Jork ustawy legalizującej tzw. późną aborcję.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

9 stycznia 2019 r. Senat i Zgromadzenie Stanu Nowy Jork przegłosowały tzw. Prawo o Zdrowiu Reprodukcyjnym (Reproductive Health Act), legalizujące w niektórych przypadkach, np. zagrożenia zdrowia i życia matki, tzw. późną aborcję, to znaczy do dziewiątego miesiąca ciąży.

Jak zaznaczył ks. Mazurkiewicz, ustawa idzie dalej niż wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade. "Działaczom pro-life udawało się przez prawie dziesięć lat blokować tak radykalne zmiany prawa, ale w wyniku wyborów w listopadzie ubiegłego roku demokraci przejęli kontrolę w obu izbach lokalnego parlamentu. Wprowadzenie tzw. aborcji na życzenie było ich priorytetowym postulatem, którego spełnieniem uświetnili początek nowego roku" - stwierdził.

Zdaniem ks. Mazurkiewicza, nowe prawo sprzeciwia się tzw. późnej aborcji tylko pozornie. "Podobnie jak było to w przypadku polskiego prawa aborcyjnego z czasów komunistycznych wprowadzony wyjątek w postaci konieczności ochrony zdrowia lub życia pacjenta postrzegany jest jako furtka otwierająca nieograniczony dostęp do aborcji" - ocenił.

I dodał o ustawie: "Po pierwsze, odnajdujemy w niej stwierdzenie, że aborcja jest jedną z najbezpieczniejszych procedur medycznych w Stanach Zjednoczonych. Po drugie, że dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji jest podstawowym prawem kobiety. Po trzecie, przedefiniowuje ona osobę, uznając, że jest nią jedynie istota ludzka już urodzona" - stwierdził ks. Mazurkiewicz.

Przypomniał, że gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, podpisując ustawę, stwierdził, że jest ona jednoznacznym sygnałem, iż niezależnie od tego, co wydarzy się w Waszyngtonie, kobiety w Nowym Jorku zawsze będą miały zagwarantowane podstawowe prawo do kontroli własnego ciała. Wyraził również życzenie, że inne stany pójdą w ślad Nowego Jorku.

"Decyzja stanu Nowy Jork uświadamia nam, jak silny jest związek aborcji i polityki. Od pewnego czasu tam, gdzie w Stanach Zjednoczonych demokraci przejmują pełnię władzy, natychmiast wprowadzają radykalne, ideologiczne prawa, które są czymś w rodzaju papierka lakmusowego +demokratyczności+. Wybierając zatem w amerykańskich wyborach jedną lub drugą partię, wyborcy jednocześnie opowiadają się za lub przeciw aborcji i ideologii gender" - powiedział ks. Mazurkiewicz. Dodał, że dzieje się tak, mimo że w jednej partii są także pojedynczy demokraci pro-life, a w drugiej nie wszyscy są jednakowo wiarygodni jako obrońcy życia

Zdaniem ks. Mazurkiewicza mobilizacja środowisk proaborcyjnych na poziomie stanowym ściśle jest związana z ich obawą, że Sąd Najwyższy może w niedługim czasie zakazać aborcji na poziomie federalnym. "Ostatnie nominacje do Sądu Najwyższego sprawiają, że sędziowie pro-life mają w nim większość. Mówi się, że gdyby odpowiednio poważna sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, ten nie wahałby się wydać decyzję faktycznie uchylającą Roe v. Wade" - powiedział duchowny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter