19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Maciej Będziński nowym dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce

Ocena: 2.9
1138

Po dziesięciu latach prowadzenia Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce przez ks. prałata Tomasza Atłasa ich nowym dyrektorem krajowym Kongregacja Ewangelizacji Narodów mianowała ks. dra Macieja Będzińskiego. Swoją posługę rozpocznie on 15 stycznia 2021 roku.

Fot. BP KEP

Ksiądz Maciej Będziński, kapłan diecezji radomskiej, urodził się 29 stycznia 1981 r., jako najmłodszy z trzech synów Marianny i Mariana Będzińskich. Szkołę średnią ukończył w Radomiu i bezpośrednio po maturze został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Studia seminaryjne zakończył dyplomem magistra teologii z przygotowaniem pedagogicznym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abpa Zygmunta Zimowskiego 27 maja 2006 roku. Jako wikariusz pracował przez osiem lat, a od 2014 r. pełnił posługę w dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce na stanowisku sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

W 2014 r. w katedrze personalizmu chrześcijańskiego UKSW w Warszawie obronił pracę doktorską pt. „Personalistyczny wymiar misjologii Jana Pawła II”.

Ukończył podyplomowe studia z kierownictwa duchowego na katedrze mistyki chrześcijańskiej UKSW oraz warsztaty dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych organizowane przez UKSW.

Jest członkiem Stowarzyszenia Misjologów Polskich, Stowarzyszenia Naukowego Personalizm oraz zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec, a także moderatorem Ruchu Światło-Życie diecezji radomskiej dla grupy studenckiej mieszkającej w Warszawie.

W czasach alumnatu był prezesem Kleryckiego Koła Misyjnego, członkiem Papieskiej Unii Misyjnej, współorganizował Misyjne Wakacje z Panem Bogiem diec. radomskiej, współpracował z Papieskimi Dziełami Misyjnymi przy tworzeniu materiałów formacyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i przy organizacji kongresów misyjnych.

Jako sekretarz krajowy PDRW i PDPA odwiedzał placówki misyjne w Zambii, Gabonie, Senegalu, Tanzanii, na Kubie, Filipinach i Madagaskarze.

+++++

Ksiądz Maciej Bęziński na stanowisku szefa PDM zastąpił pełniącego tę posługę przez kolejne dwie kadencje ks. prał. Tomasza Atłasa. Za jego wieloletnią pracę i "zaangażowanie w promowaniu i w rozpowszechnianiu duchowości i świadomości  misyjnej w Kościele w Polsce" podziękował m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że wieloletnia posługa ks. Atłasa

nie tylko wpisuje się w merytoryczną i pełną oddania pracę Księdza poprzedników, ale zostawia swój charakterystyczny rys – pracowitość i pogodę ducha. Obok cnoty wiary to dwie niezbędne cechy każdego chrześcijanina, a zwłaszcza misjonarza: pracowitość i pogoda ducha.

Pełny tekst podziękowań:

Warszawa, dnia 14 stycznia 2021 roku

Czcigodny Księże Prałacie,

„Kościół pielgrzymujący jest misyjny ze swej natury, ponieważ swój początek bierze, według planu Ojca, z posłania (ex missione) Syna i z posłania Ducha Świętego. Tak rozumiane zaangażowanie misyjne jest fundamentalne dla wspólnoty chrześcijańskiej (…). Misja, jako dzieło Boże w ludzkiej historii, nie jest zwykłym narzędziem, ale wydarzeniem, które oddaje wszystkich do dyspozycji Ewangelii i Ducha Świętego”.

Pierwsze zdania Statutu Papieskich Dzieł Misyjnych przypominają o jednej z fundamentalnych charakterystyk wspólnoty wierzących i zarazem każdego człowieka wierzącego – misyjność. Uczeń Chrystusa jest tym, który nie zatrzymuje dla siebie przesłania Ewangelii, ale z radością pragnie dzielić się nim z wszystkimi. To nie tylko obowiązek, to zaszczyt. Dzielić się Ewangelią nie znaczy po prostu dzielić się „czymś”. To znaczy się dzielić się „Kimś” – to znaczy samym Chrystusem. Choć wydawałoby się, że to prawda oczywista, dla wielu wierzących działalność misyjna to nie ich „sprawa”.

Właśnie dlatego powstały Papieskie Dzieła Misyjne, aby uświadamiać że nie ma ducha chrześcijaństwa bez ducha misyjności; aby służyć formacji misyjnej Ludu Wierzącego, i aby zapalać w nim pragnienie głoszenia Słowa po krańce ziemi. Dokonuje się to w ramach struktur  PDM, czyli Papieskiego Dzieł Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz Papieskiej Unii Misyjnej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym jak najserdeczniej podziękować Księdzu Prałatowi za wieloletnią posługę  Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i za zaangażowanie w promowaniu i w rozpowszechnianiu duchowości i świadomości  misyjnej w Kościele w Polsce. Wieloletnia posługa Księdza Prałata nie tylko wpisuje się w merytoryczną i pełną oddania pracę Księdza poprzedników, ale zostawia swój charakterystyczny rys – pracowitość i pogodę ducha. Obok cnoty wiary to dwie niezbędne cechy każdego chrześcijanina, a zwłaszcza misjonarza: pracowitość i pogoda ducha.

Ufam, że następca Księdza Prałata wpisze się w to ważne dzieło Kościoła Powszechnego, z równie wielką miłością do Kościoła,  zaangażowaniem i profesjonalizmem.

Na wykonywanie kolejnych zadań, zleconych przez Ducha Świętego, z serca błogosławię.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Za możliwość "fantastycznej, wspaniałej, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialnej przygody" z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w latach 2011-2021 podzękował także ks. prał. Tomasz Atłas

Wywiad z ks. Tomaszem Atłasem

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter