17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Lombardi: pontyfikat Jana Pawła II niezapomnianym rozdziałem w historii

Ocena: 0
1416

Były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział PAP, że pontyfikat Jana Pawła II jest niezapomnianym rozdziałem w historii Kościoła. Zwrócił też uwagę na ogromną siłę przesłania pontyfikatu papieża Franciszka, który "bezpośrednio stosuje to, co  jest zapisane w Ewangelii".

fot. Rob Croes (ANEFO), CC BY 4.0, Link

Ksiądz Federico Lombardi, były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, obecnie przewodniczący rady administracyjnej watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera odbierze we wtorek doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Doktorat został przyznany w dziedzinie teologii środków społecznego przekazu za "wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła".

Przeogromny, bardzo długi pontyfikat Jana Pawła II to rozdział w historii Kościoła, którego nie można zapomnieć. Polski papież naprawdę zaprowadził Kościół na kraj świata, także dzięki swym podróżom, a zatem poszerzył pole jego obecności i wpływu, jaki ma w wymiarze międzynarodowym – podkreślił włoski jezuita w wywiadzie dla PAP.

Następnie stwierdził Jednocześnie Jan Paweł II dał niezmiernie mocne świadectwo wiary, właśnie to bardzo intensywnie zapamiętałem. Jego wiarygodność, gdy przemawiał, a także odwaga, wynikały z głębi i siły jego wiary i z tego, że wiara może naprawdę przynieść odnowę i realizację człowieka i odnowę społeczeństwa.

To było przesłanie, jakie kierował z olbrzymią skutecznością i przekonaniem – dodał ksiądz Lombardi.

Wyraził przekonanie, że niezapomniany jest długi czas "komunikowania wiary w cierpieniu, w chorobie" w ostatnich latach życia papieża.

To było bardzo ważne świadectwo – dla wierzących, ale i dla wszystkich ludzi – tego, jak z godnością wiary i nadzieją oraz pocieszeniem w nich można znieść długie cierpienie – zauważył były rzecznik Watykanu.

Zapytany o swoje pierwsze wspomnienie związane z osobą polskiego papieża, ksiądz Lombardi wyjaśnił, że w chwili jego wyboru w 1978 roku pracował w redakcji jezuickiego pisma "Civilta Cattolica".

Już wtedy działałem zatem w mediach i z wielkim zainteresowaniem przyglądałem się papieżowi. Byłem też wtedy wychowawcą młodzieży i dostrzegałem ogromną siłę inspiracji, zachęty i entuzjazmu, które Jan Paweł II potrafił przekazywać za sprawą głębi swej wiary– stwierdził ksiądz Federico Lombardi.

Zwrócił uwagę na to, że polski papież miał "nadzwyczajny talent komunikowania się z innymi", który jego zdaniem wynikał z "pełnej ekspresji osobowości". Swe doświadczenie teatralne w czasach młodości i naturalny dar komunikowania oddał na służbę wiary i swej posługi w Kościele – ocenił.

Na pytanie o to, co z dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II uważa za najbardziej aktualne nauczanie w obecnych czasach, były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wskazał na bardzo istotne jego zdaniem przesłanie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Papież skierował wszystkie swe oczekiwania i całe swe przesłanie na to wielkie wydarzenie. Pamiętał, że kardynał Wyszyński powiedział mu: "Musisz wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie". Uważam, że Wieki Jubileusz był momentem, w którym starał się postawić Kościół i ludzkość przed doświadczeniem Jezusa Chrystusa, by odnaleźć w nim sens naszej drogi w historii – powiedział ks. Lombardi.

Mówiąc o 90–letnim emerytowanym papieżu Benedykcie XVI wyjaśnił, że sam dowiaduje się on o działalności swego następcy, Franciszka, a także "jest informowany". Ale w centrum jego uwagi, jak nam powiedział, jest bardziej modlitwa, refleksja, przygotowanie na spotkanie z Panem – dodał. Zaznaczył, że emerytowany papież "modli się za Kościół i za posługę swego następcy", lecz mniej jest skoncentrowany na aktualnych wydarzeniach.

Były rzecznik Watykanu, który od pierwszej chwili po zapowiedzi historycznej dymisji Benedykta XVI w lutym 2013 roku codziennie informował dziennikarzy o rozwoju wydarzeń, wyznał, że nigdy w tamtych dniach nie obawiał się tego, co się wydarzy. Nie czułem lęku– zapewnił.

Przeżyłem tamten czas z wielkim spokojem. Zdawałem sobie sprawę z tego, że to bardzo absorbujący moment, gdy muszę odpowiadać na pytania wielu osób, że jest wiele znaków zapytania, że to nowa sytuacja i że budzi także niepokój. Ale nie we mnie – dodał.

Ksiądz Lombardi położył nacisk na to, że sposób, w jaki Benedykt XVI ogłosił swą rezygnację, był dla niego "absolutnie jasny". To była spokojna ocena, wobec Boga i w obliczu Kościoła oraz ludzi, proporcji, której już nie było między dostępnymi siłami a oczekiwaniami, powierzonymi zadaniami odpowiedzialności za zarządzanie Kościołem powszechnym w tak dynamicznym momencie, tak bogatym w nowości i problemy – stwierdził włoski ksiądz.

Jego zdaniem było to "absolutnie jasne i przekonujące uzasadnienie" powodów ustąpienia. Ja całkowicie to podzielałem i nie stawiałem sobie wielu innych pytań – dodał.

Z wielkim zaangażowaniem i uwagą śledziłem przejście od pontyfikatu Jana Pawła II do Benedykta XVI. To był nadzwyczaj intensywny, nadzwyczajny moment w historii – podkreślił duchowny, który był w tamtych czasach dyrektorem Radia Watykańskiego.

Mówiąc o dniach po ustąpieniu Benedykta XVI wspomniał, że musiał przede wszystkim wtedy zbierać wiele informacji i dowiedzieć się, jak zamierzano rozwiązać wiele kwestii związanych z tą zupełnie nową sytuacją.  A zatem – wyjaśnił – należało choćby ustalić, jak będzie wyglądało życie emerytowanego papieża, jak będzie nazywany.

Ale nie było w tym nic dramatycznego. Należało znaleźć odpowiednie informacje w wiarygodnych źródłach i je przekazywać. Przeżyłem tamte chwile z wielkim spokojem i ufnością. A potem przyszła następna nowość, która przyniosła wszystkim wielką radość wraz z wyborem papieża Franciszka – powiedział.

Ksiądz Lombardi zapytany o to, czy postrzega Franciszka jako człowieka samotnego, idącego pod prąd, także w klimacie polemik i sporów czy też jako osobę bardzo silną i zdecydowaną, odparł: "ja widzę człowieka bardzo spokojnego".

Zwrócił uwagę na to, że papież Bergoglio stara się "ucieleśniać ducha ewangelicznego w swym pontyfikacie".
Nie dostrzegam niczego szczególnie dramatycznego w jego pontyfikacie – zapewnił.

Za najważniejszy aspekt posługi papieża uznał przesłanie Miłosierdzia Bożego. Głosi je bardzo dobrze słowami, swym bardzo konkretnym językiem, ale także czynami, gestami, spotkaniami z ubogimi, z ludźmi cierpiącymi, z chorymi, z zepchniętymi na margines – uważa rozmówca PAP.

To przesłanie, wskazał, jest "masowo rozumiane na świecie przez bardzo wiele osób". "W wielu krajach świata ludzie z wielką uwagą słuchają i reagują na to, co mówi Franciszek, co robi, jego posługa jest dobrze przyjmowana. Można powiedzieć, że poszerza się rozumienie pozytywnej służby Kościoła w dzisiejszym świecie"– ocenił ks. Federico Lombardi.

Zaznaczył również Niekiedy przesłanie Franciszka bywa mocne, możemy powiedzieć – prowokacyjne, jeśli chodzi o siłę krytyki wobec systemu ekonomicznego, społecznego, politycznego na świecie, pewnych aspektów rozwoju, które prowadzą do kryzysu.

Jak podkreślił były rzecznik, papież Franciszek z wielką siłą i jasnością mówi o wielkich problemach dnia dzisiejszego.

Ludzie czują się reprezentowani, rozumiani, bo podzielają zaniepokojenie problemami i widzą w papieżu autorytet moralny, jego wiarygodność, bo nie jest na służbie żadnych szczególnych interesów ekonomicznych czy politycznych – powiedział.

Franciszek to świadek Ewangelii, stosuje bardzo bezpośrednio w dzisiejszym świecie to, co jest zapisane w Ewangelii. To jest wiarygodny świadek wiary, który wiarygodność tę zdobył w wymiarze międzynarodowym – dodał ks. Lombardi.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter