29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Kryża: Kościół na Białorusi pomaga poszkodowanym w protestach

Ocena: 3.46667
560

Kościół katolicki pomaga poszkodowanym na Białorusi, bez względu na ich światopogląd i wyznanie - powiedział PAP dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża SChr.

Fot. PAP/EPA/STRINGER

Mimo sytuacji związanej z abp. Kondrusiewiczem Kościół katolicki na Białorusi funkcjonuje normalnie spełniając swoje zadania duszpasterskie, a więc sprawowane są sakramenty, głoszone jest Słowo Boże, działają ośrodki Caritas wspierające najuboższych bez względu na wyznanie - uspokaja ks. Kryża.

W ostatnim czasie w sposób szczególny Kościół katolicki wspiera także tych, którzy ucierpieli w związku z tym, co się dzieje na Białorusi.

Kościół stara się organizować dla nich pomoc materialną, zwłaszcza dla tych, którzy stracili pracę lub muszą płacić mandaty, aby zarówno oni, jak i ich dzieci mogli przeżyć ten trudny czas. Niesienie pomocy potrzebującym, to nasz chrześcijański obowiązek

– podkreślił ks. Kryża. Wspomniał, że od wielu lat Kościół katolicki działa ponad podziałami pomagając ludziom ubogim, zwłaszcza na wsi.

Caritas diecezji grodzieńskiej w tej chwili organizuje Dom dla Seniora w Sopoćkiniach

– powiedział dyr. Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zapewniając, że Kościół katolicki na Białorusi modli się nie tylko o powrót abpa Kondrusiewicza, ale także o pokojowe rozwiązanie protestów.

Zarówno tam, jak i w Polsce, organizowane są msze św. w intencji Białorusi. Od początku incydentów codziennie o godz. 20. Białorusini przebywający w naszej Ojczyźnie oraz wielu Polaków łączy się duchowo na wspólnej modlitwie różańcowej w intencji Białorusi

– mówił informując, że ta inicjatywa wyszła od młodych mieszkańców Grodna. Podkreślił także, że na pokojowym rozwiązaniu sytuacji na Białorusi zależy wszystkim kościołom i wyznaniom w tym kraju.

Nieustannie nawołujemy do modlitwy i dialogu. Nasze stanowisko podziela Kościół prawosławny, Kościoły protestanckie, a także wyznawcy religii mojżeszowej oraz muzułmanie. W tej kwestii wszyscy mówią jednym głosem

– powiedział ks. Kryża.

Kościół katolicki na Białorusi stanowi 14,5 proc. społeczeństwa. Pod względem administracyjnym podzielony jest na cztery diecezje: archidiecezję mińsko-mohylewską, grodzieńską, pińską i witebską.

Na początku wśród wiernych przeważali potomkowie Polaków. Obecnie wspólnota jest bardziej zróżnicowana. Wśród katolików są zarówno Białorusini, Rosjanie, osoby mające polskie korzenie, jak i potomkowie Niemców czy mieszkańcy byłych republik radzieckich.

Na Białorusi posługuje obecnie ponad 70 kapłanów z Polski. Jeden z nich w ostatnim czasie dostał od władz zakaz odprawiania mszy św. Nie jest to dla nas zupełnie nowa sytuacja. Podobne zdarzały się w minionych latach

– powiedział ks. Kryża.

Kościół katolicki zazwyczaj wnioskuje o przedłużenie pobytu dla polskich księży na rok, ale od lat pobyt jest przedłużany na pół roku, trzy miesiące albo wcale. Żaden duchowny, który nawet gościnnie odwiedza Białoruś, nie ma prawa stanąć przed ołtarzem bez zgody instytucji pełnomocnika ds. religii i narodowości.

Na Białorusi jest obecnie jedno międzydiecezjalne seminarium duchowne. Rok propedeutyczny odbywa się w Mińsku, a alumni kształcą się później w Grodnie i w Mińsku.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działa przy Konferencji Episkopatu Polski od 1989 r. Został powołany z inicjatywy ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa, przewodniczącego KEP w celu wsparcia duchowego i materialnego Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i w Azji Środkowej. Prowadzi działalność dzięki wsparciu katolików w Polsce. Zbiórka do puszek odbywa się zawsze w II niedzielę adwentu. Decyzją KEP jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

W czasie zbiórki w 2018 roku zebrano 2 mln 407 tys. zł. Zrealizowano za nie ponad 300 projektów za łączną kwotę 2 mln 338 zł. Dotyczyły m.in. odbudowy i renowacji kościołów, plebanii i sal katechetycznych, wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży czy działalności charytatywnej poszczególnych ośrodków

- przypomina ks. Kryża.

Zespół dotował także stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry zakonne zajmujące się dożywianiem dzieci, osób starszych i najbiedniejszych. Sfinansował też zakup przedmiotów liturgicznych, nagłośnień do kaplic, ksiąg liturgicznych, modlitewników i śpiewników dla poszczególnych parafii oraz wysyłkę prasy katolickiej.

+++++++++

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz 31 sierpnia nie został wpuszczony na teren Białorusi, mimo że jest obywatelem tego kraju. Państwowy Komitet Graniczny w piśmie skierowanym do zwierzchnika białoruskich katolików napisał 14 września, że jego paszport został uznany za nieważny przez organy spraw wewnętrznych. Nie oznacza to, że został on pozbawiony obywatelstwa.

W wyjaśnienie sprawy włączyła się Stolica Apostolska - oznajmił 15 września sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter