28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żołnierze Powstania Warszawskiego pozostali wierni hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna

Ocena: 0
812

Ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego przewodniczył wieczorem, 2 października Mszy św. w katedrze polowej w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. W rocznicę podpisania porozumienia o zakończeniu walk w Warszawie obchodzony jest Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, ustanowiony przez Sejm w 2015 r.

Fot. fb/Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie

Kazanie wygłosił ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, kapelan środowisk kombatanckich, który podkreślił, że Powstanie Warszawskie należy do takich zdarzeń w życiu narodu, o których się nie zapomina.

Mijają lata, nieraz wieki a zdarzenia żyją pamięcią historii. Nie możemy pominąć tych wydarzeń. Żyjącym żołnierzom pamięć i szacunek. Miłość i modlitwa poległym.

– podkreślił duchowny.

Ks. kmdr Bąk zaznaczył, że żołnierze Powstania Warszawskiego pozostali wierni hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Pozostaliście mu wierni także później. Również i wówczas, gdy radość zwycięstwa tłumił dyktat Jałty, a Polska została poddana zniewoleniu. Wielu z Was walczyło nadal: żołnierze AK, Żołnierze Wyklęci, niezłomni więźniowie polityczni. Wielu na lata całe zapełniło cele więzienne. Wielu skazano na śmierć.

– powiedział. Kapelan podkreślił, że kolejne pokolenia winne są Powstańcom wdzięczność za wierność i służbę Ojczyźnie.

W czasie trwającego 63 dni walk w Stolicy śmierć poniosło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Trudno oszacować jest straty wśród ludności cywilnej. Według szacunków Muzeum Powstania Warszawskiego w mieście zginęło między 120 a 150 tys. mieszkańców. Na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera Warszawa miała zostać zrównana z ziemią. Z miasta wypędzono prawie 500 tys. pozostałych. Specjalne jednostki grabiły opustoszałe mieszkania oraz ocalałe dobra kultury i dokonywały systematycznych zniszczeń kolejnych kwartałów zabudowy.

25 września 2015 r. Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ustanawiającą 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W uchwale podkreślono, że to dzięki ofiarnej i pełnej determinacji postawie mieszkańców miasta Powstanie Warszawskie trwało aż 63 dni.

Ustanawiając 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, oddajemy im sprawiedliwość, czcimy pamięć pomordowanych, których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie na Cmentarzu Powstańców Warszawy na stołecznej Woli.

– czytamy w sejmowej uchwale z 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter