29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Deselaers: modlitwa o pokój w Europie - wspólnie z Rosjanami, katolikami i prawosławnymi

Ocena: 0
658

KAI: Jak więc – w świetle tego co Ksiądz mówi – można zdefiniować główny cel pielgrzymki?

– Jest to modlitwa o pokój w Europie – wspólnie z Rosjanami, katolikami i prawosławnymi. A przy okazji możemy tam spotkać się z innymi, choćby muzułmanami, których duża liczba mieszka w Kazaniu, gdyż jest to stolica Tatarstanu. 

KAI: Jaka dokładnie będzie trasa pielgrzymki?

– 9 września wyruszamy z Warszawy do Kazania. Najpierw będziemy uczestniczyć we mszy w parafii katolickiej, a potem przejdziemy do cerkwi, aby tam modlić się o pokój przed Ikoną Matki Bożej Kazańskiej. Przed tym właśnie wizerunkiem, który Jan Paweł II przekazał do Rosji. Spotkamy się z prawosławnymi. W planie mamy też spotkanie z muzułmanami. 

Nazajutrz jedziemy do Moskwy, gdzie zatrzymamy się przy katedrze katolickiej Niepokalanego Poczęcia, na Małej Gruzińskiej. Spotkamy się z duszpasterzami, salezjanami. Jeden z nich pochodzi z Oświęcimia. W katedrze spotkamy się też na Mszy św. z abp. Paolo Pezzi, ordynariuszem katolickiej diecezji Matki Bożej w Moskwie. 

A 13 września wieczorem, w rocznicę kolejnych widzeń Matki Bożej w Fatimie, uczestniczyć będziemy w liturgii w rosyjsko–języcznej parafii katolickiej w Moskwie. Po Mszy św. pójdziemy w procesji fatimskiej. Będziemy też zwiedzać Moskwę, udamy się do Butowa, miejsca komunistycznych kaźni, gdzie mordowano także Polaków. 

Spotkamy się oczywiście z Bractwem Przemienienia Pańskiego i jego założycielem o. Georgijem Koczetkowem. 

KAI: Jak duża grupa jedzie z Polski?

– Około 25 osób reprezentujących różne środowiska. Gdyby ktoś jeszcze chciał się dołączyć, to zapraszamy. 

KAI: Jakich owoców spodziewa się Ksiądz po tej pielgrzymce?

– Człowiek kiedy się modli, prosi o łaski, które daje Bóg. A modlić się będziemy o to, by w Europie nie było coraz większej polaryzacji i wojny. Ufam, że można znaleźć rozwiązania, aby – mimo wszelkich różnic – pokojowo żyć ze sobą i wzajemnie uczyć się od siebie. Jestem przekonany, że nasza modlitwa jest ważna dla obu naszych Kościołów: katolickiego i prawosławnego. Ufam, że będzie istotna dla chrześcijaństwa w Europie, które winno oddychać dwoma płucami. 

Liczę na duchowe zbliżenie katolików i prawosławnych, Polaków i Rosjan. Mamy obowiązek budowania wspólnej Europy na tej duchowej płaszczyźnie. 

Rozmawiał Marcin Przeciszewski

***

Ks. Manfred Deselars, ur. 1955, w październiku 1989 rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko–niemieckiego. Początkowo uczył się języka polskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 3 października 1990 mieszka w Oświęcimiu.

Na polecenie bp. Heinricha Mussinghoffa z Aachen i w porozumieniu z kard. Franciszkiem Macharskim z Krakowa poświęcił się pracy na rzecz pojednania polsko–niemieckiego i chrześcijańsko–żydowskiego w ramach Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od 2001 członek zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy, a od 2008 r. jej wiceprezes.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter