5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prałat Bronisław Piasecki - pierwsze pożegnanie (galeria)

Ocena: 0
635

Nikt nas nie zwoływał a jest nas pełen kościół – powiedział nie kryjąc wzruszenia ksiądz prałat Tadeusz Sowa we wtorek 14 lipca podczas wtorkowej, wieczornej Mszy Świętej w  intencji zmarłego nagle w tym dniu ks.prałata Bronislawa Piaseckiego – bo zgromadzila nas tu potrzeba serca.

Fot. Barbara Sułek-Kowalska

Ksiądz prałat Bronisław Piasecki, ostatni sekretarz Prymasa Tysiąclecia, przez 37 lat był proboszczem i rezydentem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz ks. prałat Robert Strzemieczny, a w prezbiterium zgromadzili się licznie kapłani z tej parafii i kapłani-przyjaciele, którzy przyszli modlić się za zmarłego.

Ta niesamowita cisza, jaka panuje wśród nas, jest jednak wielkim krzykiem, wielkim wołaniem wdzięczności za wszystko, co ksiądz prałat tutaj zrobił  dla nas i wśród nas

– powiedział ks. Sowa przypominając niezwykłą otwartość zmarłego kapłana na inicjatywy parafian i „przyjaciół Zbawiciela”. Bo to właśnie ks. Piasecki wprowadził ten termin, aby budować więzi ze wszystkimi, którzy tak chętnie przychodzili do kościoła „w sercu miasta”, na skrzyżowaniu linii tramwajowych, kościoła – równolatka niemal pobliskiej Politechniki Warszawskiej.

Ksiądz Sowa przypomniał miłość prałata Piaseckiego do Matki Bożej w Cudownym Wizerunku „Zbawicielowym” i starania, aby to właśnie z rąk Jana Pawła II otrzymała - Ona i Dzieciątko – korony, co stało się 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

Od tamtej pory każdego 13. dnia miesiąca odprawiane było dziękczynienie za koronację, a modlitwa w kaplicy Matki Bożej - ze wszystkimi częściami Różańca - była nieodłącznym elementem codziennej liturgii.

Jeszcze trzynastego czerwca , w rocznicę, ksiądz prałat Piasecki prosił, abyśmy nigdy nie zapominali o tym dziękczynieniu, także po jego śmierci.

– mówiła przejęta pani Halinka.

W kazaniu ksiądz Sowa mówił o nieustannych staraniach księdza prałata Piaseckiego o stan materialny świątyni, jednej z najpiękniejszych w stolicy. Podkreślił wielość inicjatyw – zwłaszcza tych, którym sprzyjał ksiądz Bronisław jeszcze od czasu stanu wojennego, kiedy objął parafię. Przypomniał posługę konfesjonału, z której zasłynął kościół.

W kościele i w parafii ksiądz prałat Bronisław Piasecki zawsze jest i będzie obecny w swoich inicjatywach i pomysłach, którymi żyjemy

– podkreślił ks. prałat Tadeusz Sowa.

Więcej o śp. ks. prałacie Bronisławie Piaseckim, ostatnim sekretarzu Prymasa Tysiąclecia,
słynnym proboszczu parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie:
+ Zmarł ks. prałat Bronisław Piasecki
+ Ks. Piasecki wspomina Prymasa Tysiąclecia

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter