28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Andrzej Kuflikowski: najłatwiej jest krytykować Kościół stojąc z boku

Ocena: 0.7
1527

Słuchanie, spotkanie, rozeznanie – w Kościele powszechnym trwa Synod o Synodalności. Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących.

Fot. ks. Mariusz Wedziuk/Radio Warszawa

Synod o synodalności to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka. Jest on szansą zarówno na ukazanie tego wszystkiego, co nas buduje i otwiera na relację z Bogiem i drugim człowiekiem, jak i na dostrzeżenie problemów wynikających z dynamicznie zmieniającego się środowiska życia naszej diecezji. O tym, czym jest synod mówił na antenie Radia Warszawa ks. Andrzej Kuflikowski, który koordynuje prace synodalne w diecezji warszawsko-praskiej.

Synod to jest zebranie, zwołanie biskupów, papieża, kapłanów, osób konsekrowanych ludzi świeckich, celem posłuchania. Ojciec Święty oparł synod o synodalności na trzech słowach; komunikacja, misja i uczestnictwo. Scharakteryzował go natomiast słowami: słuchanie, spotkanie, rozeznanie.

– mówi duchowny.

Ze względu na swój uniwersalny charakter Synod jest podzielony na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny. Papież pragnie, aby nie był on jednorazowym wydarzeniem, ale procesem i aby w doświadczeniu synodalnym uczestniczyli nie tylko biskupi, ale wszyscy wierni Kościoła katolickiego.

Najłatwiej jest krytykować Kościół. Stanąć z boku i wymagać od biskupa, proboszcza, katechetki, od siostry zakonnej. A zapomina się, że ja jestem też tym Kościołem, bo Chrystus budował Kościół na Piotrze. Piotr się Go zaparł. A jednak Chrystus nie odjął misji tego powołania.

– dodaje ks. Andrzej Kuflikowski.

10 października 2021 roku Ojciec Święty Franciszek zainaugurował XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Synod potrwa do października 2023 r.

W ramach synodu o synodalności przygotowane zostały ankiety, do wypełnienia przez wiernych z diecezji. Zobacz: Weź udział w Synodzie o synodalności - wypełnij ankietę

Rozmowa z ks. Andrzejem Kuflikowskim - link (nagranie audio)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter