16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krzyż znowu na placu Szembeka

Ocena: 0
1440

Na ten dzień parafianie z warszawskiego Grochowa czekali piętnaście miesięcy! Na wieżę kościoła Najczystszego Serca Maryi powrócił we wtorek 29 maja krzyż. Poprzedni – stojący od pół wieku – został uszkodzony przez wichurę w nocy 2/3 marca 2017 r.

fot. Lidia Molak/Idziemy

Wraz z nim trzeba było wymienić cały kryty miedzią hełm, z powodu przegniłej drewnianej konstrukcji.

Nowy krzyż i hełm poświęcił 23 maja, przy okazji peregrynacji w parafii na Szembeka kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Zachowano w przybliżeniu rozmiar i kształt stalowego krzyża, choć nadano mu nieco inny rys. Jego wysokość wynosi 3 m (plus 90 cm niewidocznego trzonu trzymającego), rozpiętość ramion to 1,5 m. Do pozłocenia wieńczących go kul zużyto 4 m kw. płatków złota (11 g).

Widowiskową, trwającą około trzech godzin akcję zakładania na 57-metrową wieżę nowego hełmu, a następnie krzyża, obserwowali z zapartym tchem i zadartymi głowami proboszcz ks. prałat Krzysztof Ukleja, konstruktorzy, parafianie i przechodnie. Skomplikowaną operację – przy nasilającym się wietrze – przeprowadzono z udziałem alpinistów i dźwigu o zasięgu 70 m. Kiedy krzyż wreszcie znów zagórował nad Grochowem, rozdzwonił się dzwon, ogłaszając radosną nowinę.

– Sursum corda! – mówi ks. Ukleja. – Krzyż jest ponownie tam, gdzie powinien być. Pytanie tylko, jakie miejsce zajmuje w sercu każdego z nas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -