23 października
piątek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Królowa na Targówku

Ocena: 0
1716

Tyś wielką chlubą Naszego Narodu – tymi słowami psalmu (Jt 15, 9d) abp Henryk Hoser (SAC), biskup senior diecezji warszawsko-praskiej rozpoczął homilię w sobotę 2 czerwca w czasie Mszy Świętej powitania kopii obrazu M. B. Częstochowskiej w Parafii p.w. Chrystusa Króla na warszawskim Targówku w Dekanacie Praskim. 

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Matkę Bożą w jej jasnogórskim wizerunku powitano na placu okalającym kościół. Dokonali tego abp Henryk Hoser wraz z księdzem proboszczem ks. dr. prałatem Marcinem Wójtowiczem. 

Orszak procesyjny prezentował się bardzo okazale: służba liturgiczna, młodzież z pochodniami, dziewczęta sypiące kwiatki, Rycerze Jana Pawła II i Duchowieństwo Dekanatu.

Królowo Polski, Pani Jasnogórska, Matko Naszych Rodzin, przybywasz do parafii, przybywasz do parafii, której patronuje Twój Syn – Zwycięski Król Wszechświata, a kościół jest pomnikiem wdzięczności za Cud nad Wisłą. Przybywasz do nas dokładnie 39 rocznicę I-szej Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Naszej Ojczyzny, któż ze starszych tego nie pamięta – m.in. tymi słowami kopię cudownego obrazu powitał obraz ks. proboszcz Marcin Wójtowicz.

W homilii abp Henryk Hoser nawiązując do patrona parafii przypomniał sąd nad Jezusem, kiedy Piłat pytał Go, „Czy Ty jesteś królem” odpowiedział „tak Ja jestem  Królem, ale Królestwo moje nie jest z tego świata”. Co to znaczy ? To znaczy, że to jest Królestwo innego, nowego świata – dodał biskup.

Mówiąc o Maryi kaznodzieja przypomniał, że jest Ona Królową Nieba i Ziemi. Najświętsza Maryja Panna jest Królową Nowego Świata, ale schodzi na ziemię, żeby przemienić ten stary świat, świat grzechu oddany panowaniu „księciu ciemności”, który nas od Boga odciąga, który nas do grzechu namawia i który na zwodzi z powodu Jezusa.

Biskup senior przypomniał i wyjaśnił apokaliptyczną wizję „Niewiasty obleczonej w Słońce i Księżyc pod Jej stopami na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”, naprzeciwko Niej straszny ogromny smok ognisty (…) który chce z rąk Bożych Królestwo na Ziemi.

Parafianie przygotowywali się do nawiedzenia obrazu poprzez trzydniowe rekolekcje w dniach 27–29.05., które wygłosił o. Dariusz Laskowski (OSPPE) (paulin). Ojciec Dariusz opatrzył komentarzem sobotnią liturgię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-6; Ps 24,1b-6; Łk 12,54-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter