28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: zmarła s. Maria Magdalena Schwarzová

Ocena: 0
1133

W wieku prawie 96 lat, z czego 40 lat spędziła w zakonie, zmarła 2 stycznia w krakowskim klasztorze karmelitanek bosych s. Maria Magdalena od Ran Chrystusa (Schwarzová) – Czeszka z pochodzenia. Była czołowa postacią Kościoła podziemnego w swoim kraju w czasach komunistycznych, uczestniczyła w oporze antykomunistycznym, a później w działalności charytatywnej.

fot. Pixabay.com

Po upadku komunizmu otrzymała szereg wysokich odznaczeń państwowych. Jej pogrzeb odbędzie się w Krakowie 7 stycznia.

Anna Magdalena Schwarzová rodziła się 14 marca 1921 r. w Pradze w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka przeszła na katolicyzm, stając się głęboko wierzącą osobą. Tuż przed wybuchem II wojny światowej chciała wstąpić do Karmelu, ale nie przyjęto jej ze względu na jej młody wiek i świeże nawrócenie. Dwa lata później Niemcy wywieźli ją z całą rodziną do obozu w Terezinie, skąd wyszła po wojnie jedynie z matką (ojciec zginął w obozie w Auschwitz).

Po powrocie do Czechosłowacji początkowo opiekowała się chorą matką oraz rozpoczęła na uniwersytecie studia romanistyki i anglistyki, ale w 1948 r. ponownie wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych. Wkrótce jednak rząd komunistyczny zamknął wszystkie męskie i żeńskie wspólnoty zakonne. Młoda nowicjuszka działała w podziemnych strukturach kościelnych, za co w lutym 1953 r. została aresztowana i skazana na 11 lat więzienia, z których odsiedziała sześć (do 1960 r.). Do 1968 r. pracowała fizycznie, a od Praskiej Wiosny – jako tłumaczka w Wyższej Szkole Rolniczej. Bardzo aktywnie działała też w podziemnym ruchu wydawniczym. W 1976 r. przeszła na emeryturę.

W rok później rząd zgodził się na jej wyjazd za granicę, licząc na to, że Nina, jak ją powszechnie nazywano w środowisku dysydentów, wyemigruje. Tymczasem podczas pobytu w Rzymie nawiązała ona kontakt z władzami zakonu karmelitańskiego, które uznały jej niedokończony nowicjat z 1948 r. i zgodziły się, aby złożyła śluby wieczyste, co jednak nastąpiło dopiero w 1980 r. w Krakowie. A po dalszych pięciu latach władze czechosłowackie wydały jej ostateczne zezwolenie na legalny wyjazd do Polski i tu, po porzuceniu aktywnego życia świeckiego, wstąpiła do klauzury Karmelu, przyjmując imiona Maria Magdalena.

Po upadku ustroju komunistycznego władze Republiki Czeskiej doceniły niestrudzoną działalność opozycyjną s. Schwarzovej, nagradzając ją wysokimi odznaczeniami państwowymi. Między innymi 28 października 2010 r. prezydent Vaclav Klaus wręczył jej na Zamku Praskim jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Order im. Tomáša Garrigua Masaryka. W rok później otrzymała Narodową Nagrodę Pamięci, przyznaną jej przez czeską organizację pokojową Post Bellum.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 7 stycznia na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Bp Grzegorz Ryś odprawi Mszę świętą w intencji zmarłej w kościele karmelitanek bosych w Krakowie-Wesołej, na ul. Kopernika 44. Początek - godz. 9:00.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter