28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: wspólnotowe głoszenie miłości miłosiernej

Ocena: 0
835

W siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie odbyło się 16 marca kolejne spotkanie z cyklu „Kerygmat Miłosierdzia”.

2016-03-17 23:37 
luk (KAI) / Kraków, sg

W środowy wieczór nauczanie i świadectwo o sile Bożego miłosierdzia głosili członkowie wspólnoty namARKA oraz związany z nią biskup krakowski Grzegorz Ryś.

Marcowe spotkanie pod hasłem „Kerygmat Miłosierdzia” pełne było świadectw oraz ukazywania niezwykłej wagi wspólnotowego wsparcia drugiego człowieka, zwłaszcza przez modlitwę do Boga w jego intencji. – W naszej wspólnocie któregoś dnia zostało nam dane zdanie, które powiedział Jan Paweł II, że świętość to dążenie do wysokiej miary zwyczajnego chrześcijaństwa. To jest wręcz nasz charyzmat: w naszej zwyczajności przeżywać chwile niezwykłe. Nauczyło nas to stawania przy drugim człowieku i wchodzenia w jego problem, by wspólnie na modlitwie udźwignąć ten ciężar – powiedział do zgromadzonych Jarek Kotyza z grupy namARKA.

Świadectwo o sile modlitwy wygłosiła jego koleżanka z pracy – Monika, która opowiedziała o trwającej walce o zdrowie swojego 6-letniego siostrzeńca Filipka, który bardzo ciężko zachorował na infekcję paciorkowcem na początku tego roku. Mówiła o walce modlitwą rodziny, przyjaciół i co najważniejsze – szeregu nieznajomych, między innymi związanych ze wspólnotą namARKA. „Cały czas mówię sobie: «Bądź wola Twoja». Zewsząd płynie modlitwa, ale czasem przychodzi fala zwątpienia, wtedy padam na kolana i mówię: «Panie, jeśli chcesz, Ty możesz go uzdrowić. Maryjo dodaj sił, bo ja sama nie daję rady»” – wyznała Monika.

Stan chłopca powoli się poprawia, a na jego twarzy coraz częściej pojawia się uśmiech. – Tak sobie myślę, że jeżeli ten czas był dla mnie czasem próby i siły wiary, to byłam wtedy smutna i poraniona. Ale wyszłam z tego zwycięsko między innymi dlatego, że nie byłam sama w tej modlitwie. Dla mnie to jest cud: po ludzku wydaje się, że się nie, a się da! – zaświadczyła.

Na spotkaniu odczytano także świadectwo nadesłane przez jedną z rodzin ze wspólnoty, którą członkowie wspierali duchowo w trwającej ciąży, zakończonej niedawno narodzinami zdrowego dziecka, pomimo niekorzystnych rokowań.

Na zakończenie do zebranych zwrócił się także biskup Grzegorz Ryś, który odniósł się do odczytanego fragmentu Księgi Daniela o młodzieńcach wrzuconych przez króla Nabuchodonozora do pieca. – Kluczem do zrozumienia tych czytań jest osoba Jezusa Chrystusa, doświadczenie tego, że jest przy Tobie Chrystus, uzdalnia Cię do tego bycia w piecu. Natomiast nam się wydaje, że zbawienie polega na tym, że On zgasi te płomienie. Nie, nie musi, myślę nawet, że częściej nie gasi. On zbawia inaczej: wchodzi z nami w sam środek ognia i wtedy ciebie ten ogień nie spali – tłumaczył mówca.

Wskazał, że jest to doświadczenie paschalne. – Jesteś w środku tego, co cię powinno zabić a cię nie zabija. I nie dlatego, że jesteś twardziel, ale dlatego, że On jest przy Tobie – podkreślił. Dodał, że ważne jest by w nadchodzący Wielki Piątek dostrzec krzyż jako chwalebny. – Nie całuje się krzyża wtedy z sentymentem, że całuję Pana Jezusa w poranione nogi. Ucałuj wtedy swój życiowy krzyż! – zachęcił biskup.

Odwołał się także do zakończonego tego samego dnia Jubileuszu Miłosierdzia dla Młodych i przyznał, że zobaczył, iż wielu gimnazjalistów i licealistów, obecnych przez dwa ostatnie dni na krakowskiej Tauron Arenie, doświadczyło już w życiu bardzo wiele. Odwołał się do momentu Jubileuszu, podczas którego młodzież przechodziła przez Bramę Miłosierdzia i mogła w specjalnie przygotowanych koszach pozostawić wypisane na kartkach rzeczy, które chciałaby zmienić w swoim życiu. – Jak oni tam szli, ja zacząłem się za nich modlić, a oni zaczęli ze mną. Tego się nie da zapomnieć! Słyszysz ciszę, który nie jest niemówieniem, to był krzyk do Jezusa o uzdrowienie tych wszystkich życiowych trudności – opisał.

Hierarcha dodał, że są takie chwile w życiu, gdy nie ma innego argumentu jak tylko krzyż Jezusowy. – I to jest zbawienie: że jesteś w środku ognia i żyjesz. Powinno cię to zabić, a ty właśnie możesz powiedzieć, że «mam się dobrze». O to chodzi w wierze: o doświadczenie spotkania z Nim. Nie o wiedzę i światopogląd, On nam daje doświadczenie wolności i odkupienia – zakończył bp Ryś.

Zwieńczeniem spotkania była wspólna modlitwa uwielbienia.

Organizatorami nowej odsłony prelekcji ewangelizacyjnych pod hasłem „Kerygmat Miłosierdzia” są: Krakowska Żegluga Pasażerska, Radio nowohuckie.PL i Fundacja nowohuckie.PL. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli bp Grzegorz Ryś oraz pallotyńska parafia Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter