20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: ulicami miasta przeszła Akademicka Droga Krzyżowa

Ocena: 0
2638
Około dwa tysiące osób wzięło udział w niedzielę wieczorem w krakowskiej Akademickiej Drodze Krzyżowej pod hasłem „Jest gorszy smog”. 2015-03-23 11:06
luk (KAI) / Kraków, sg


W tym roku wydarzenie nawiązywało do trwającej akcji „Szpital domowy” – uczestnicy pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza kontynuowali modlitwę o moralne oczyszczenie miasta.

Z modlitwą na ustach, z symbolicznymi białymi kwiatami oraz świecami w rękach, na głównych ulicach krakowskiego rynku zjednoczyły się rzesze wiernych. W tym roku rozważania wszystkich stacji Drogi Krzyżowej skupione były wokół odnowy moralnej w kontekście różnego rodzaju "smogu moralnego" w mieście.

– Jakim prawem? Prawem poczucia wyższości, prawem bycia przy władzy, prawem jedynej racji bez zdrowej, merytorycznej rozmowy? Jakim prawem jest dziś tyle manipulacji, prób zakrzyczenia i ironii, by usprawiedliwić decyzje i światopogląd godzący w wiarę i moralność? – brzmiały głośno pośród kamienic pytania stawiane przez przedstawicieli młodzieży akademickiej. Szczególną uwagę zwrócono zwłaszcza na problemy odbierania życia poprzez zabieranie wrażliwości i poczucia sacrum ciała, czystości spojrzenia i myśli, relacji interpersonalnych oraz prawdziwej godności kobiety i mężczyzny.

– Ludzie młodzi szukają drogi, przewodnika i celu swojego życia. Każdy ma jakieś trudności i przeciwności, z którymi próbuje się pogodzić lub stara się je pokonać – w tej perspektywie takie wydarzenie pomaga nam odnaleźć właściwy kierunek tych poszukiwań – powiedziała o wyjątkowości wydarzenia Dorota, jedna z uczestniczek modlitwy, niosąca w ręku białą różę.

Droga Krzyżowa przeszła od Kolegiaty Akademickiej przez ulicę Grodzką i Franciszkańską pod Okno Papieskie. Tam odbyło się uroczyste przekazania miastu relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny, którymi zebranych pobłogosławił metropolita krakowski.

– Wasze świadectwo poruszyło nasze serca. Ta Droga Krzyżowa była jeszcze jednym znakiem Waszej troski o miasto i ludzi, którzy tu mieszkają czy przebywają jako turyści – powiedział na zakończenie do zgromadzonych kard. Stanisław Dziwisz.

– Krzyż, który wzięliście w tej Drodze Krzyżowej na swoje ramiona, nie jest zniewoleniem czy ograniczeniem Waszej wolności, lecz otwiera przed Wami nową wolność! Wolność, która nie niszczy drugiego człowieka i pozwala mu się rozwijać – uwrażliwiał hierarcha. Dodał, że Krzyż Chrystusa stawia przed wiernymi miłość, która jest dawaniem siebie, pomaganiem, życzliwością oraz wzajemnym wspieraniem się.

Po zakończeniu nabożeństwa każdy z uczestników miał możliwość ucałowania relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny. Od dzisiaj relikwie będą towarzyszyły modlitwie o odnowę moralną miasta pod nazwą „Szpital domowy”, która trwa nieustannie w kościele św. Wojciecha w Krakowie.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -