4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: tłumy przy Żywej Szopce u franciszkanów

Ocena: 0
1531

W wigilijny wieczór przy ul. Franciszkańskiej 4 uroczyście zainaugurowano Żywą Szopkę.

2015-12-25 12:46
luk / Kraków (KAI), sg
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Wydarzenie organizowane przez braci franciszkanów na stałe wpisało się w krakowski pejzaż Świąt Bożego Narodzenia i co roku gromadzi setki mieszkańców i turystów, zwłaszcza najmłodszych. Wśród nich był także kard. Stanisław Dziwisz, a gościem specjalnym pierwszego dnia świąt będzie bp Grzegorz Ryś.

Żywą Szopkę rozpoczęły 24 grudnia jasełka przygotowane przez Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów. Poprzez niezwykle dynamiczny i pełny zaskakujących gadżetów spektakl zebrani zostali przeniesieni w czas narodzin Chrystusa. Po występie zgromadzonych odwiedził kard. Stanisław Dziwisz. 

– Przybyliśmy tutaj, aby uczestniczyć w tej radości i weselu, które płyną z betlejemskiej stajenki, gdzie się narodził Jezus Chrystus. Rozumiał to założyciel franciszkanów, ale nie chciał tego zostawić dla siebie, dlatego stworzył żywą szopkę – przypomniał. Metropolita krakowski złożył zebranym życzenia przede wszystkim pokoju i odwagi pójścia za Jezusem. Szczególnie pozdrowił małe dzieci, które w tym roku licznie przybyły na wystawiane jasełka.

– Życzę Wam, abyście patrząc na tę szopkę przeżyli dużo radości, pogody ducha. Bo to jest potrzebne, żeby iść przez życie śmiało. Pamiętajmy, że mamy iść tak jak pasterze, którzy posłani przez aniołów poszli zobaczyć Chrystusa, a potem Go głosili. I to jest także nasze zadanie – zachęcił wiernych hierarcha.

Tradycyjnie, dzięki uprzejmości krakowskiego ZOO oraz Uniwersytetu Rolniczego, w zagrodach niedaleko szopki znalazły się zwierzęta – lama, osioł, kucyk i owce. Przybyli na plac przed Pałac Biskupów Krakowskich podkreślali, że franciszkańska szopka to wydarzenie, którego nie można ominąć w świąteczny czas. 

– Przyjechaliśmy z Ameryki Południowej na święta. Mam dzieci, które od lat tam mieszkają, więc stwierdziłam, że to wyjątkowa, niepowtarzalna okazja, żeby im przybliżyć piękno polskich tradycji bożonarodzeniowych – powiedziała Dagmara Wyskiel z Chile. – To jest zwyczaj nie do zastąpienia. Tak wiele tu się dzieje, aż ciężko wysiedzieć w domu, choćby przy tak skocznym kolędowaniu – dodała s. Paulina ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.

Szopka przy ul. Franciszkańskiej będzie otwarta w dniach 25-26 grudnia. Gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki będzie bp Grzegorz Ryś, który w I dzień świąt opowie przybyłym o przeżywaniu tajemnicy Bożego Narodzenia. Przed Oknem Papieskim kolędować będą bracia franciszkanie, Folk Kapela Góralska Hora, Maria Krawczyk i Małe Ważne Sprawy z Krakowa oraz Grupa Uwielbienia z Warszawy. 

Występy i inscenizacje narodzin Chrystusa będą się rozpoczynać każdego dnia o godzinie 14:00. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie internetowej www.szopka.franciszkanska4.pl.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwszy szopkę zorganizowano w 1991 roku.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter