16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków świętuje rocznicę ŚDM

Ocena: 0
711

Około 10 tys. młodych ludzi uczestniczyło w pierwszym dniu obchodów 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży, które pod hasłem „Młodość – projekt życia” 29 lipca odbyły się w Tauron Arenie w Krakowie. Dziś w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odprawiona zostanie Msza Święta dziękczynna za owoce ŚDM.

fot. PAP/Paweł Zechenter

Na Tauron Arenie po raz pierwszy została wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego, której celem jest uhonorowanie młodych ludzi, którzy aktywnie włączają się w życie Kościoła i służbę na rzecz drugiego człowieka.

Wydarzenia miały charakter duchowy i artystyczny. W trakcie spotkania odbyły się warsztaty rozwojowe, których celem jest zachęta młodzieży do dalszej działalności w swoich środowiskach po ŚDM. W obchodach uczestniczył m. in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, bp Damian Muskus OFM, były koordynator generalny przygotowań do ŚDM w Krakowie, a także kapłani archidiecezji krakowskiej i wolontariusze ŚDM. Obecny był także minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W trakcie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w nagraniu fragmentu tekstu do superprodukcji Biblii Audio. Wysłuchali też jednego z najbardziej przejmujących nagrań – Psalmu 61 w interpretacji zmagającego się ze skutkami udaru mózgu aktora Krzysztofa Globisza. Do jej współtworzenia zaprosił młodych ludzi inicjator i autor projektu Krzysztof Czeczot. – Biblia Audio, którą rozpocząłem paręnaście miesięcy temu ciągle trwa (…) również dzięki wam – mówił Krzysztof Czeczot, dodając, że to jedyny taki projekt w całej Europie, a być może również na świecie.

W trakcie koncertu siedmiu laureatom przyznano Nagrodę Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”. Stanowi ona formę docenienia działalności młodych osób, które w swoich środowiskach postanowiły odpowiedzieć na skierowany do nich w czasie ŚDM 2016 apel papieża Franciszka: „Pan chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia”. Laureaci twórczo angażują się w życie Kościoła i środowisk lokalnych, służbę na rzecz drugiego człowieka i podejmują działania, które są owocem ich doświadczenia Światowych Dni Młodzieży.

– Pamiętamy, że rok temu papież Franciszek domagał się zwłaszcza do was – młodych, byście zeszli z waszych kanap i żebyście podjęli taki styl życia, żeby zostawić ślad po sobie – mówił abp Marek Jędraszewski przed wręczeniem nagród. Wyjaśniał, że różne są ślady, które po sobie zostawia człowiek, nie o wszystkich mówi, nawet nie o wszystkich powinien powiedzieć, chociaż są to ślady pełne dobroci i miłosierdzia. 

Metropolita krakowski dodał, że takich wielkich śladów tych mniej znanych, ale wielkich i wspaniałych po Światowych Dniach Młodzieży z zeszłego roku w Krakowie jest na pewno bardzo wiele. – I właśnie te najbardziej widoczne, dzięki którym buduje się nowa epoka i rzeczywistość młodych, młodego Kościoła w Krakowie, w Polsce, w Europie i na świecie, tych śladów jest sporo i te najpiękniejsze i najbardziej przejmujące chcielibyśmy właśnie wspomnieć i wyróżnić statuetkami, które powstały przez szczególnych artystów – mówił abp Jędraszewski. 

Nagrodę specjalną w konkursie otrzymał projekt Góra Dobra. To projekt wolontariuszy ŚDM, którzy po zakończeniu spotkania młodych postanowili kontynuować swoją posługę. W ramach tego dzieła wolontariusze szkolą się, formują, służą szkoleniami dla tych, którzy w swoich środowiskach lokalnych chcą bezinteresownie ofiarować swój czas, talenty i kompetencje. W kategorii działalność społeczna uhonorowano Stowarzyszenie GPS Kalwaria Zebrzydowska. Młodzi otrzymali ją za aktywizację rówieśników w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej imprezy kulturalne, sportowe, modlitwy i spotkania młodych. 

– To dla nas motywacja do tego, aby dawać z siebie jeszcze więcej i poświęcić swoje życie na rzecz drugiego człowieka – mówiła Marzena Bieniecka ze stowarzyszenia GPS.

Za działalność ewangelizacyjną przyznano wyróżnienie grupie ŚDM Dekanat Dobczyce. Młodzi otrzymali ją za rekolekcje internetowe LOG in LOVE, które zostały zamieszczone na portalu: www.misericors.org. Rekolekcje te pozwalały na uczestnictwo w rozważaniach pisanych przez wolontariuszy na każdy dzień. 

W kategorii aktywizacja środowiska lokalnego zwyciężył Boży Młyn z Krakowa. Miejsce to powstało po ŚDM przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie. Przy Bożym Młynie powstała PanaMa Group skupiająca młodzież, która poprzez różne aktywności jednoczy się, integruje i jednocześnie gromadzi fundusze na wspólny wyjazd na ŚDM do Panamy. Młodzi pomagają dzieciom w nauce, wyprowadzają psy, starają się angażować osoby starsze do brania udziału w życiu parafii. 

W kategorii dzieła miłosierdzia statuetkę odebrał Wolontariat Młodych w Woli Batorskiej za następujące projekty: „Wylosuj Anioła” – własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla dzieci z jednego oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, „Pieluszka dla Maluszka” – zbiórka pieluch na rzecz Fundacji „Małych Stópek” dla dzieci, które ,zagrożone aborcją, miały radość się urodzić, „Daj włos” – zbiórka włosów na rzecz Fundacji „Rak’n’roll” dla kobiet po chemioterapii, „Pomocna dłoń” – zbiórka żywności dla potrzebujących rodzin z parafii. 

Nagroda indywidualna trafiła do Dominiki Adamus z Zatora, która prowadzi grupę Dzieci ŚDM. Jest to grupa blisko 40 dzieci, w których rodzinach gościli młodzi z całego świata. Druga nagroda indywidualna została przyznana Justynie Majchrzak z Rabki Zdroju. Współprowadzi ona „Wolontariat codziennego miłosierdzia”. Jest zaangażowana w życie społeczności lokalnej: wszystkich parafii na terenie Rabki – Zdroju, a poprzez swoje zaangażowanie niesie pomoc bliźnim. 

Nagroda ma formę statuetki, symbolizującej Iskrę Miłosierdzia, która nawiązuje kształtem do logo ŚDM Kraków 2016. Wykonana została przez osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i psychicznymi podczas warsztatów ceramicznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy przy parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

W trakcie wydarzenia młodzież miała okazję do wsparcia swoich rówieśników – ofiary wojny w Aleppo. W tym celu we foyer prowadzona była sprzedaż płyt-cegiełek „Nieśmiertelni”, z których dochód przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży mieszkającej w tym syryjskim mieście. Płyta „Nieśmiertelni” powstała po to, by zwrócić uwagę na skalę dramatu chrześcijan prześladowanych dzisiaj w wielu miejscach świata. 

Podczas pre-wydarzeń w Tauron Arenie ideę tego projektu przedstawili jego pomysłodawcy: ks. Adam Parszywka SDB i Michał Król z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Młodzi ludzie zapoznali się z dramatyczną sytuacją swoich rówieśników w zrujnowanym syryjskim mieście i obejrzeli fragment filmu dokumentalnego na temat Aleppo. 

Z okazji pierwszej rocznicy ŚDM 2016 w Tauron Arenie w Krakowie odbył się koncert „Młodość – projekt życia”. Podczas niego wystąpili znani polscy artyści m. in. TGD, Marika, Natalia Niemen, Anita Lipnicka, Monika Kuszyńska, Arkadio oraz Adam Sztaba, a także Chór i Orkiestra Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie poprowadzili Dominika Gwit i Marcin Korcz oraz Marika i Jasiek Mela. 

Koncert w Tauron Arenie poprzedzony został katechezą dla młodych, którą w kościele księży pijarów wygłosił abp Marek Jędraszewski. Świadectwami podzielili się także m, in. raper Michał Bukowski PAX, Teresa, siostra zamordowanej w Boliwii wolontariuszki Heleny Kmieć, a także Marek Warejko ze wspólnoty Betania.

W niedzielę, w drugim dniu obchodów rocznicy ŚDM zaplanowano m. in. mszę św. dziękczynną za owoce ŚDM. Nabożeństwo pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego rozpocznie się o godz. 12.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Organizatorami wydarzeń jest archidiecezja krakowska i Narodowe Centrum Kultury. Patronat medialny nad obchodami sprawuje m. in. Katolicka Agencja Informacyjna.

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. Uczestniczyło w nich – według organizatorów – ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter