25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: pielgrzymi z Podbeskidzia na nowennie do św. Stanisława

Ocena: 0
749

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel przewodniczył 4 maja wieczorem Mszy Świętej w katedrze na Wawelu w ramach nowenny przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika.

2016-05-05 09:01
rk / Kraków (KAI), sg

Przy konfesji świętego patrona Polski pielgrzymi z czterech parafii beskidzkich, noszących wezwanie patrona św. Stanisława, wraz z alumnami i przełożonymi Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej uczestniczyli w Eucharystii połączonej z litanią do świętego patrona Krakowa.

Uroczystej liturgii przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki. Po Mszy Świętej i litanii do św. Stanisława wierni zgromadzeni w katedrze uczcili jego relikwie. Biskup udzielił błogosławieństwa relikwiami świętego.

W nowennie przed przypadającą 8 maja uroczystością św. Stanisława uczestniczyli mieszkańcy czterech parafii z diecezji bielsko-żywieckiej noszących wezwanie patrona Polski – ze Starego Bielska, Andrychowa, Łodygowic i Czechowic-Dziedzic Podraju. Wierni przybyli do narodowego sanktuarium wraz ze swymi kapłanami.

W najbliższą niedzielę odbędzie się tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława biskupa i męczennika z Wawelu na Skałkę, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem Episkopatu. Homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Po zakończeniu Mszy św. procesja powróci do Katedry Wawelskiej, gdzie nastąpi modlitwa za Ojczyznę oraz błogosławieństwo relikwiami św. Męczennika.

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy, ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską. W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy Świętej, a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało. W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej. Św. Stanisław jest patronem Polski oraz Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Św. Stanisław jest też nazywany patronem „chrześcijańskiego ładu moralnego”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter