28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: pięć lat SYCHARu

Ocena: 0
3818
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyły się wczoraj uroczyste obchody pięciolecia powstania Wspólnoty Trudnych Małżeństw w Krakowie.
20141109 12:11
luk / Kraków (KAI), mz
 
– SYCHAR jest jak lekarz pierwszego kontaktu – pomaga w sytuacji kryzysowej i stanowi miejsce rozpoczęcia poszukiwania dalszych form osobistego rozwoju duchowego – powiedziała KAI współzałożycielka i dotychczasowa liderka krakowskiego ogniska SYCHARU, Agnieszka Banaś.

Pierwsza liderka wspólnoty, Agnieszka Banaś, podkreśliła, że powstanie krakowskiego ogniska SYCHARU wiąże się z sytuacją życiową, w której się znalazła w 2009 r. po opuszczeniu jej przez męża. Szukała pomocy i znalazła ogólnopolskie rekolekcje SYCHARU w Rychwałdzie. – To tam przyszło natchnienie, żeby nie zatrzymywać tego bólu, żeby pozwolić Panu Bogu go przekształcić – wspomina.

Głównym owocem tych rekolekcji był jej telefon do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do o. Jerzego Karpińskiego SJ, kapelana sióstr. – Wtedy naszym wspólnym celem stało się stworzenie miejsca, gdzie ludzie, których małżeństwo się rozpada, mogą otrzymać wsparcie i pomocną dłoń – zgromadzenie społeczności, która będzie sobie pomagać poprzez podobne trudne doświadczenia i powierzanie ich Bogu – przywołuje początki funkcjonowania wspólnoty.

Agnieszka Banaś wskazała, że podczas tych 5 lat odkryła, że głównym efektem spotkań jest fakt, że ludzie w kryzysie małżeńskim odzyskują w SYCHARZE nadzieję. Niejednokrotnie myślała, że świadectw odratowanych małżeństw będzie więcej – nauczyła się jednak, że SYCHAR jest wspólnotą na pewien czas, ten najtrudniejszy i nie zawsze członkowie wspólnoty uzyskują odpowiedź w postaci naprawienia małżeństwa. – W naszej wspólnocie są uratowane małżeństwa, ale w większości są to osoby, które po opuszczeniu przez współmałżonka przetrwały kryzys, trwają w wierności słowu danemu w czasie ślubu Bogu i przeszły drogę dużego osobistego rozwoju duchowego – powiedziała.

– Obserwujemy różne owoce tych spotkań. Czasem jest to podtrzymanie w trudnych chwilach, czasem jest to radość doprowadzenia do przełomu, do powrotu do siebie małżonków, nawet po wielu latach. Czasem wskazanie innych wspólnot, które po przejściu początkowych stadiów kryzysu i braku chęci powrotu współmałżonka, będą stanowić dalszą życiową drogę – tłumaczył KAI o. Piotr Blajerowski SJ, opiekun spotkań sycharowiczów w łagiewnickim sanktuarium.

O. Blajerowski dodał, że SYCHAR jest piękną odpowiedzią Bożej Opatrzności i ludzi, którzy jej zaufali, wierząc w moc sakramentalnego małżeństwa. Wskazał, że pomoc osób, które przeszły już rozbicie małżeństwa, umożliwia nowym członkom, będącym na progu kryzysu małżeńskiego, podejmowanie umiejętnych działań i unikanie błędów, tak, aby cud pojednania mógł nastąpić jak najszybciej.

Do członków SYCHARU zwrócił się wczoraj także biskup Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. – To co jest piękne i to co jest dobre jest zawsze trudne do zdobycia – tym bardziej potrzeba wielkiej modlitwy, wielkiego wspierania, aby ta wasza trudna droga małżeńska była do pokonania. Życzę Wam, aby spełniły się Wasze pragnienia, które kierujecie dziś do Jezusa Miłosiernego – powiedział w trakcie uroczystej Mszy świętej.

Podczas wczorajszego spotkania na uroczystej agapie nastąpiła także zmiana lidera wspólnoty. Agnieszkę Banaś w dotychczasowych obowiązkach zastąpiła Małgorzata Styczeń.

Spotkania krakowskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw odbywają się w 2. sobotę miesiąca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie (rozpoczynają się Mszą świętą w kaplicy św. s. Faustyny o godz. 17:00, opiekunem duchowym jest o. Piotr Blajerowski SJ) oraz w 4. czwartek miesiąca w kościele św. Barbary w Krakowie (rozpoczynają się Mszą świętą o godz. 18:00, opiekunem duchowym jest o. Tadeusz Kukułka SJ).

Jednym z dzieł krakowskiego SYCHARU jest także Manresa, czyli Jezuickie Centrum Pomocy Psychologicznej i Duchowej. Centrum prowadzi program terapii grupowej „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”. Małżonkom znajdującym się w trudnej sytuacji udziela pomocy poprzez wsparcie psychologów i psychoterapeutów, w tym także dziecięcych. Wyznaczone są również dyżury członków wspólnoty – odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 18:00-20:00 (szczegółowe informacje pod nr tel. 797 907 747 lub e-mailem: sychar.kr@gmail.com).

Szczegółowe informacje na temat działalności SYCHARU dostępne są pod adresem internetowym: www.sychar.org oraz www.manresakrakow2.jezuici.pl.

Charyzmatem Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR jest dążenie jej członków do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys. Członkowie Wspólnoty podkreślają, że sakrament małżeństwa jest darem Boga, który daje małżonkom siłę odtwarzania wspólnoty małżeńskiej właściwie w każdej sytuacji. Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR jest Wspólnotą Wiernej Miłości Małżeńskiej, którą założyli sakramentalni małżonkowie. Współzałożycielem Wspólnoty w Polsce jest ks. Jan Pałyga SAC. 14 marca 2012 r. Episkopat Polski mianował krajowym duszpasterzem Wspólnoty ks. Pawła Dubowika.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter