16 lipca
poniedziałek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: nowa droga do Centrum Jana Pawła II

Ocena: 0
1339

Otwarty we środę nowy układ drogowy w rejonie Białych Mórz to kolejny element ułatwiający komunikację z papieskim Centrum "Nie lękajcie się!".

2015-12-09 20:58
pra / Kraków (KAI), mz

Już teraz jest ono odwiedzane przez rzesze pielgrzymów. W lipcu będą tu pielgrzymować młodzi odwiedzający sanktuarium patrona ŚDM – św. Jana Pawła II.

Dziś oficjalnie otwarto układ komunikacyjny w rejonie Białych Mórz, gdzie mieści się krakowskie Centrum „Nie lękajcie się!”. W ramach inwestycji powstała nowa droga, która połączyła skrzyżowanie ul. Totus Tuus i ul. św. Brata Alberta z papieskim Centrum. W ciągu nowej ulicy wybudowany został również most nad Wilgą. Do odebranego właśnie fragmentu ul. Totus Tuus prowadzi także ul. Józefa Marcika od centrum handlowego „Zakopianka”. Dodatkowo do zabudowań kościelnych została poprowadzona kładka pieszo-rowerowa.

Otwierający drogę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stwierdził, że inwestycja była niezbędna, bo do papieskiego Centrum co roku przybywa około 2 miliony osób. Koszt budowy układu drogowego (od ronda do parkingu) to ok. 14 mln zł, w tym 10 mln zł pochodziło ze środków UE.

Władzom miasta i województwa podziękował kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił nową drogę. – Myślę, że władze Krakowa i Małopolski będą pamiętać nie tylko o tej drodze, ale też o Centrum, które służy nie tylko Kościołowi, ale służy społeczeństwu. Ile tutaj ludzi przychodzi z dziećmi, żeby w niedzielę nie tylko się pomodlić, ale równocześnie dać okazję dzieciom pobawić się w spokoju, bezpieczeństwie. Za to wszystko dziękuję – mówił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz wyraził nadzieję, że włodarze dokończą jeszcze kilka zapowiadanych inwestycji w okolicach Centrum „Nie lękajcie się!”. Powstaje tu droga dla pieszych i rowerzystów od strony budynków muzeum (na razie jest tylko kładka nad Wilgą). Planowane są także kładka pieszo-rowerowa, którą połączy Białe Morza z Łagiewnikami, czyli sanktuaria Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia a także stacja przebiegającej w pobliżu linii kolejowej

Dotychczasowa przeprawa do Centrum na Białych Morzach była bardzo wąska a obsługiwała zarówno pieszych i rowerzystów, jak i samochody i autobusy komunikacji miejskiej. Zwłaszcza w czasie nabożeństw i okolicznościowych uroczystości w okolicach papieskiego Sanktuarium tworzyły się bardzo duże korki. Docelowo dotychczasowy przejazd ma być wyłączona z ruchu samochodowego.

W Centrum „Nie lękajcie się!” trwają prace wykończeniowe budynku muzeum. Piotr Sionko zapowiada, że zabudowania mogą posłużyć młodzieży, która będzie pielgrzymowała do papieskiego sanktuarium w czasie przyszłorocznych ŚDM, ale nie ma pewności, że uruchomione do tego czasu zostaną planowane wystawy: m.in. dotycząca wizyt Jana Pawła II w regionie Trydentu oraz przygotowana przez Amerykanów, a pokazująca związki papieża z Izraelem, narodem żydowskim, w tym z jego przyjacielem z lat szkolnych – Jerzym Klugerem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI