18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: modlitwa z klaryskami przed bezcenną ikoną Matki Bożej

Ocena: 0
3392

Z okazji Dnia Matki w krakowskim klasztorze klarysek zostanie wystawiona ikona Matki Bożej, przed którą modliła się bł. Salomea. Specjalne nabożeństwo zaplanowano w jubileuszowym roku 750-lecia śmierci pierwszej polskiej klaryski.

fot. klaryski.pl

To wyjątkowa okazja, bo pochodzący z XII wieku wizerunek nie jest pokazywany publicznie. Bizantyjska ikona mozaikowa jest jedną z niewielu, które zachowały się do naszych czasów.

Nabożeństwo przed niezwykłą ikoną odbędzie się 26 maja w kościele św. Andrzeja w Krakowie. „Wybierając tą datę chodziło nam o to, aby to był czas maryjny. W dodatku Dzień Matki jest szczególnym dniem Maryi jako naszej Matki i dobrym czasem do modlitwy za wszystkie matki” – powiedziała ksieni krakowskiego klasztoru klarysek s. Joanna Długa OSC.

Bizantyjska ikona mozaikowa z XII w. jest jedną z niewielu, jakie dotrwały do naszych czasów. Przedstawia Marię Chalkopratejską (Hagiosoritissę). Matka Boska ukazana jest na złotym tle, odziana w ciemnoczerwoną sukienkę z długimi rękawami i welon o wzorzystym ornamencie. Nad czołem Maryi widnieje grecki, złoty krzyżyk. Cechą charakterystyczną Hagiosoritissy jest gest rąk Maryi, uniesionych na znak wstawiennictwa. Zwrócona jest w stronę postaci Chrystusa.

Tradycja klasztorna łączy Hagiosoritissę z bł. Salomeą. Piastówna prawdopodobnie otrzymała ikonę w czasie swego wieloletniego pobytu na Węgrzech.

Ikona jest przechowywana w klasztornym skarbcu. „Nie jest eksponowana publicznie, czasami w bardzo wyjątkowych sytuacjach pokazujemy ją osobom czy grupom, które o to proszą, odpowiednio uzasadniając swoją prośbę” – wyjaśnia ksieni krakowskich klarysek.

W klasztorze sióstr klarysek w Krakowie przechowywane są szczególne pamiątki po bł. Salomei. Do najcenniejszych należy ikona mozaikowa Matki Bożej. W skarbcu znajdują się również: graduał z poł. XIII wieku, który jest efektem reformy liturgicznej franciszkanów, spisany 30 sierpnia 1268 r. testament błogosławionej, tłok pieczętny oraz relikwiarze z relikwiami starożytnych męczenników Fabiana i Sebastiana, św. Doroty i św. Katarzyny, św. Wojciecha, św. Jana Chrzciciela oraz św. Barbary. Klasztor posiada także szczególne skarby: włosienicę bł. Salomei i trzy relikwiarze bł. Salomei, które zawierają cząstki jej kości.

W Polsce jest sześć klasztorów klarysek: w Krakowie, Starym Sączu, Miedniewicach, Sitańcu koło Zamościa, w Sandomierzu i Skaryszewie. Żyje w nich ponad 100 sióstr. Najstarsza krakowska klaryska ma 82 lata, a najmłodsza 20.

Błogosławiona Salomea urodziła się w roku ok. 1211 jako córka Leszka Białego i Grzymisławy. Jako kilkuletnia dziewczynka została zaślubiona Kolomanowi, synowi króla Węgier i oddana na dwór węgierski. Wraz z mężem żyli w białym małżeństwie. W wieku 30 lat została wdową i wróciła do Krakowa na dwór młodszego brata Bolesława Wstydliwego. Podjęła decyzję, żeby swoje życie oddać Bogu i w 1245 roku przywdziała habit, stając się pierwszą polską klaryską. Sprowadziła siostry z klasztoru z Pragi i założyła pierwszy klasztor w Zawichoście. Po jakimś czasie, ze względów bezpieczeństwa, siostry przeniosły się do Skały koło Krakowa. Salomea umarła w 1268 roku i została pochowana w bazylice oo. franciszkanów w Krakowie. Została beatyfikowana w 1673 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)