21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościółek na Szczęśliwicach

Ocena: 0
968

Parafia św. Grzegorza Wielkiego w Warszawie, najmniejsza w dekanacie ochockim, liczy 8-9 tys. parafian.

fot. Patryk Lubryczyński

Wyróżnia się pięknym położeniem przy Parku Szczęśliwickim oraz zwyczajem wspólnego przystępowania do Eucharystii podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przez dzieci, rodziców i chrzestnych.

We wspólnocie parafialnej jest duża rotacja. Większość mieszkańców wynajmuje mieszkania i po pewnym czasie się wyprowadza. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłana przyjmuje około 5 tys. ludzi.

Ks. kanonik Grzegorz Cwajda przed objęciem probostwa na Szczęśliwicach służył w parafii św. Franciszka z Asyżu na warszawskim Okęciu. Był tam dziewięć lat wikariuszem i przyjeżdżał na teren obecnej parafii na kolędę. Wspomina, że zbliżał się jubileuszowy rok 2000 i wśród biskupów zrodził się pomysł, aby powstała z tej okazji nowa parafia.

Krzyż na działce przeznaczonej pod nową świątynię poświęcił 7 listopada 1998 r. bp Marian Duś, który w prowizorycznym namiocie odprawił Mszę Świętą. W kwietniu 1999 r. rozpoczęto budowę. Parafia została erygowana pod wezwaniem św. Grzegorza Wielkiego 24 kwietnia 2000 r. przez prymasa Józefa Glempa.

– Ks. bp Duś zlecił mi podjęcie starań o budowę świątyni – opowiada ks. Cwajda. – Stwierdziłem, że nie dam rady założyć parafii, ponieważ nie mam wykształcenia budowlanego. A on mi na to, żebym się nie martwił. „Nie tacy jak ty dawali sobie radę, a jeśli nie uda ci się wybudować kościoła, damy ci inną parafię” – powiedział.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 28 (768), 12 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. Najświętszej Maryi Panny w sobotę/ wsp. św. Wincentego, diakona i męczennika/ wsp.  św. Wincentego Pallottiego
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter