29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szok po ujawnieniu informacji nt. Jeana Vaniera

Ocena: 0
2004

Federacja L’Arche Internationale, francuscy biskupi, a z nimi cały katolicki świat z zaskoczeniem i bólem przyjęli wyniki dochodzenia przeprowadzonego na zlecenie międzynarodowej federacji wspólnoty Arka w związku z oskarżeniami wysuwanymi w kierunku Jeana Vaniera. Wszystko wskazuje na to, że zmarły w maju 2019 roku twórca wspólnot L’Arche oraz Wiara i Światło wykorzystał seksualnie w latach 1970-2005 sześć kobiet. Powagi dodaje fakt, że odbywało się to podczas spotkań w ramach udzielanego tym kobietom przez Vaniera kierownictwa duchowego.

Fot. L'Arche International

Prawdziwy szok wywołał w minioną sobotę 22 lutego komunikat prasowy Federacji L’Arche Internationale przedstawiający wyniki dochodzenia, jakie na zlecenie Federacji przeprowadziła niezależna brytyjska firma doradcza GCPS, specjalizująca się w udoskonalaniu procedur zgłaszania i zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu, gównie dzieci.

Postępowanie wszczęto po wpłynięciu do Fundacji świadectw kilku kobiet, rzucających cień na osobę Jeana Vanier - przyjaciela osób niepełnosprawnych intelektualnie, filozofa i pisarza, m.in. laureata nagrody Templetona, uważanego dotąd za jednego z najbardziej znanych współczesnych świadków Chrystusa. Badano prawdziwość tych świadectw oraz historię więzi, jaka łączyła Vaniera z jego przewodnikiem duchowym, dominikaninem o. Thomasem Philippe (1905-1993).

Jak podaje w swoim komunikacie L’Arche Internationale, w ramach dochodzenia uzyskano wiarygodne i spójne zeznania sześciu dorosłych kobiet o tym, że Jean Vanier inicjował z nimi - zazwyczaj w kontekście towarzyszenia duchowego - zachowania seksualne, zaś relacje budowane podczas tych spotkań "okazały się manipulacyjne i wykorzystujące emocjonalnie, mając dla tych kobiet znaczący, negatywny wpływ na życie osobiste i późniejsze relacje".

Kobiety te, nie mając wcześniej ze sobą kontaktu, przedstawiły podobny przebieg zdarzeń, którym towarzyszył – jak twierdziły – duchowy lub mistyczny dyskurs, służący uzasadnieniu tych zachowań. Wskazują one na głęboki kontrolujący psychologiczny i duchowy wpływ, jaki Jean Vanier wywierał na nie oraz ujawniają, że jego zachowanie było zastosowaniem teorii i powtórzeniem dewiacyjnych praktyk o. Thomasa Philippe.

- czytamy we wspomnianym komunikacie. Pokreślono przy tym:

Wyniki dochodzenia nie wykazały niczego, co świadczyłoby o niewłaściwych relacjach Jeana Vanier z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

*****

Liderzy Federacji L’Arche L’Arche Internationale Stephan Posner i Stacy Cates Carney w związku z wynikami dochodzenia GCPS przesłali do wszystkich 154 Wspólnot L’Arche w 38 krajach świata specjalny list.

Jesteśmy zszokowani tymi odkryciami i jednoznacznie potępiamy te czyny, które stoją w totalnej sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez Jeana. Są one również nie do pogodzenia z podstawowymi zasadami szacunku oraz integralności każdej osoby ludzkiej, oraz stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami, na których opiera się L’Arche.

Wysoko cenimy odwagę i rozumiemy cierpienie kobiet, które zdecydowały się zeznawać, jak również tych, które być może jeszcze zachowują milczenie. Chcemy również wyrazić naszą wdzięczność wobec tych kobiet, które kilka lat temu przełamały milczenie na temat o. Thomasa Philippe i w ten sposób pomogły innym wyzwolić się z ciężaru wstydu, krzywdy i bólu. Każdą z Was prosimy o wybaczenie tych sytuacji, które miały miejsce w kontekście L’Arche, a niektóre z nich zainicjowane były przez naszego założyciela.

- napisali. Zapewniono także, że Federacja L’Arche podejmuje zdecydowane starania, by istniejące na całym świecie wspólnoty L'Arche były miejscem bezpieczeństwa i rozwoju dla wszystkich ich członków, zarówno tych z niepełnosprawnością, jak i tych bez niepełnosprawności.

Międzynarodowa Federacja Wspólnot L’Arche przeprowadzi we wszystkich wspólnotach dokładną i niezależną ewaluację funkcjonujących obecnie procedur zapobiegania nadużyciom i ochrony osób. Dodatkowo Federacja L’Arche rozpoczęła wdrażanie zcentralizowanej procedury zgłaszania nadużyć , do której mają dostęp wszyscy członkowie wspólnot, z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa i poufności. Informacje lub zgłoszenia uzyskane tą drogą będą rozpatrywane przez komisję, która częściowo będzie się składać z osób nie związanych z L’Arche.

Odnosząc sie do doniesień na temat Jeana Vaniera i ewentualnego zakwestionowania dzieła wspólnot L'Arche odpowiedzialny za te we Francji Pierre Jacquand podkreśla, że głównym dziedzictwem założyciela L'Arche było przesłanie, że relacja z osobą upośledzoną ma przemieniającą moc

Myślę, że był w tym szczery i że to pozostaje niezmienne. Arka nie jest bowiem jakąś ideologią czy duchowością. Arka jest doświadczeniem i to pozostało nienaruszone

– mówi Pierre Jacquand.

*****

W związku z zaistniałą sytuacją Rada Stała Konferencji Biskupów Francji wydała oświadczenie, wyrażające „zdumienie i ból” z powodu ujawnionego, wieloletniego postępowania Jeana Vaniera, będącego "następstwem relacji duchowej, jaką J. Vanier utrzymywał z o. Thomasem Philippem".

Francuscy hierarchowie podziękowali kobietom – ofiarom Vaniera, które miały wewnętrzną odwagę mówienia o tym, czego doświadczyły. W imieniu całego episkopatu Francji zapewnili kobiety, które zostały w ten sposób wykorzystanie, o swym współczuciu, wyrażając przy tym zdecydowaną wolę działania, aby fakty te ujrzały światło dzienne. Ponownie zapewnili też o swym zaufaniu dla wspólnot Arki (L'Arche), to znaczy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, żyjących w prawdziwych relacjach wzajemnego poszanowania i pomocy wzajemnej.

Autorzy oświadczenia wyrażają swój szacunek dla kierownictwa Arki, które z powagą odniosło się do otrzymanych świadectw i które potrafiło podjąć niezbędne środki, aby przeprowadzić niezależne i pogłębione dochodzenie. Rada Stała dziękuje tym osobom za poinformowanie o jego wynikach.

Komunikat zapewnia także, że Konferencja Biskupów „chętnie przyłączy się do CORREF [Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji], do Francuskiej Prowincji Zakonu Dominikańskiego oraz do Zgromadzenia Braci św. Jana w celu dalszych prac nad niezbędnym wyjaśnieniem sprawy o. Thomasa Philippe’a, poważnie oskarżonego przez Rzym w 1956, a które to oskarżenia były coraz bardziej zapominane i lekceważone”.

Oświadczenie podpisali członkowie Rady Stałej episkopatu: przewodniczący – metropolita Reims abp Éric de Moulins-Beaufort, dwaj jego zastępcy – biskupi Dominique Blanchet z Belfort-Montbéliard i Olivier Leborgne z Amiens oraz 7 pozostałych arcybiskupów i biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter