25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w Polsce modlił się za ofiary pedofilii

Ocena: 4.3
738

Polskie diecezje włączyły się w obchody ustanowionego przez Konferencję Episkopatu Polski Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, który obchodzono w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 3 marca.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Okazją do przebłagania za grzechy pedofilii była modlitwa podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, którą specjalnie na tę okazję przygotował ks. Józef Augustyn, współpracujący z kościelnym Centrum Ochrony Dzieci przy Ignatianum w Krakowie.

– Modlimy się za wszystkie ofiary pedofilii w Kościele – w Kościele, czyli w tej wielkiej wspólnocie duchowieństwa, zakonów, życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich – powiedział abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański, przewodniczył Mszy św. i Drodze Krzyżowej w katedrze poznańskiej, z okazji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Podczas nabożeństwa abp Gądecki podkreślił, że modlitwa ma leczyć rany ludzi dotkniętych przez grzech. – Modlimy się o to, ażeby leczyć rany tych, którzy ponieśli je w swoim własnym życiu – powiedział. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił też, że wierni modlą się o nawrócenie zarówno duchownych jak i świeckich, ponieważ „odrodzenie i budowanie zdrowego społeczeństwa niemożliwe jest przy grzechu”.

– Modlimy się, ażeby skłonić do nawrócenia tych, którzy popełnili czyny niegodne człowieka, i prosić o to, ażeby Pan Bóg przebaczył im w swoim miłosierdziu – podkreślił abp Gądecki.

O przebaczenie za ciężkie grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci, przez niektórych duchownych, modlono się wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Nabożeństwu Drogi Krzyżowej, podczas której wielokrotnie wspominano ofiary nadużyć, przewodniczył warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Tekst rozważań specjalnie na tę okazję przygotował znany jezuita i rekolekcjonista ks. Józef Augustyn, współpracujący z kościelnym Centrum Ochrony Dzieci przy Ignatianum w Krakowie. Materiał ten został rozesłany przez Sekretariat Episkopatu do wszystkich diecezji i wykorzystywany podczas modlitw przebłagalnych w całej Polsce.

– Panie Jezu Chryste, naszą Drogę Krzyżową odprawiamy także jako wynagrodzenie za grzechy ludzi Kościoła: za niewierności, zdrady i zgorszenia, którymi raniliśmy Twoje Boskie serce. Szczególnie chcemy błagać Cię o przebaczenie za najcięższe grzechy: wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych z naszych współbraci i współsióstr – czytał słowa refleksji ks. Augustyna bp Markowski.

W rozważaniach, o. Augustyn zwrócił też uwagę, że "do nadużyć seksualnych wobec dzieci przez księży łatwiej dochodzi w tych wspólnotach kapłańskich, w których istnieje tolerancja na każdy inny grzech, a przełożeni są bardziej administratorami niż ojcami duchowymi i pasterzami pasterzy". Podkreślił przy tym, że "krycie i usprawiedliwianie nieprawości kapłanów przez ich przełożonych jest tak samo wielkim grzechem, jak ten, który usiłują ukryć".

Podczas modlitwy wielokrotnie mówiono o cierpieniach wykorzystywanych dzieci. „Ból pogwałconej intymności w okresie dzieciństwa i młodości wżera się głęboko w pamięć i w ciało osoby skrzywdzonej; staje się źródłem cierpienia na całe późniejsze dorosłe życie” – wskazywano w rozważaniach przy X stacji.

Podczas nabożeństwa modlono się m.in. o to, by Bóg udzielił sprawcom czynów pedofilskich "daru łez, by mogli opłakiwać swoje nieprawości". Proszono też Boga, o ducha prawości i męstwa dla przełożonych "by z odwagą stawiali czoła całemu zgorszeniu, jakie powodują w Kościele i świecie nieprawe czyny kapłanów i osób konsekrowanych".

W diecezji warszawsko-praskiej modlitwom przewodniczył bp Marek Solarczyk. W czasie liturgii bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zachęcał do przyjęcia uzdrawiającej miłości Boga, która leży u podstawy wszelkiego dobra.

– Nasze serca napełnia wiara w niepojętą ‘Moc Miłości Boga’ – moc pełną zwycięstwa, nadziei i pokoju, moc która wprowadza harmonię w to co doczesne oraz nadaje najgłębszy sens temu co wieczne, dlatego modlimy się o zwycięstwo tej Bożej mocy, w tych wszystkich duchowych i fizycznych zranieniach, które są skutkiem słabości i grzechu wykorzystywania najbardziej bezbronnych – powiedział bp Solarczyk.

W warszawskiej Katedrze Polowej po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której jak wszędzie towarzyszyły rozważania autorstwa ks. Józefa Augustyna, Mszę św. w intencji ofiar odprawił biskup polowy Józef Guzdek.

– Stajemy dziś przy ołtarzu z nadzieją przebłagania Boga za wszystkie nasze grzechy, szczególnie te, których wobec dzieci dopuścili się ludzie Kościoła: biskupi, kapłani i osoby konsekrowane – zaznaczył duchowny.

W Krakowie bp Grzegorz Ryś, przewodniczył Mszy św. w kościele św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Kapłan przypomniał, że pierwszy piątek Wielkiego Postu został ustanowiony przez Ojca Świętego Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

– W naszej diecezji rozesłaliśmy do wszystkich księży tekst Drogi Krzyżowej, specjalnie przygotowanej na ten dzień. Nie po to, żeby odprawiać ją publicznie, ale żeby każdy z nas znalazł moment na samotne spotkanie przed Panem, żeby się zderzyć z tym grzechem, wobec którego momentami jesteśmy bezradni – podkreślił bp Ryś.

Nabożeństwom z okazji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, przewodniczył bp Jan Wąroba. Bp Piotr Libera, poprowadził modlitwy w płockiej bazylice katedralnej. W przebłagalną modlitwę włączył się również m.in. abp Wojciech Polak. 

– Zero tolerancji dla pedofilii jest i musi być zasadą przyjętą przez cały Kościół – zaznaczył prymas Polski, który modlił się za ofiary wykorzystywania seksualnego w Rościnnie, gdzie rozpoczął doroczne wielkopostne rekolekcje wraz z duchownymi, osobami konsekrowanymi, pracownikami kurii gnieźnieńskiej i instytucji centralnych.

Decyzja o organizacji w Polsce Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, zapadła na ubiegłorocznym, jesiennym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Była to odpowiedź na apel papieża Franciszka, jaki w tej sprawie skierował on do krajowych konferencji biskupich 30 czerwca 2015 r., a powtórzył w kolejnym roku. W kilku krajach Europy taki dzień odbył się jesienią ub. r.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi ustanowili I piątek Wielkiego Postu Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Decyzję tę podjęto podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w dniach 4-5 października 2016 r.

Idea organizacji takiego dnia w poszczególnych krajach została przekazana papieżowi przez członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Jej przewodniczącym jest kard. Sean O'Malley, a jednym z członków prof. Hanna Suchocka, była polska premier oraz b. ambasador przy Stolicy Apostolskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter