18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w Polsce 2021r. - najważniejsze wydarzenia

Ocena: 0
889

Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego, 2021 roku, w Kościele katolickim w Polsce.

fot.www.facebook.com/CentrumOpatrznosci/

STYCZEŃ

4 - Bp Marek Solarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji radomskiej. Ingres 53-letniego hierarchy do tamtejszej katedry odbył się 27 stycznia.

6 - Pod hasłem „Panu dzięki oddawajmy” w Uroczystość Objawienia Pańskiego odbyły się Orszaki Trzech Króli. Z powodu pandemii były one mniej liczne: w niektórych miastach Mędrcy odwiedzili poszczególne parafie, w innych odbyły się korowody samochodowe, a w jeszcze innych - Mini Orszaki.

15 - Ks. dr Maciej Będziński, mianowany przez Kongregację Ewangelizacji Narodów dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, objął swój urząd.

17 - Po raz 24. obchodzono Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - tym razem pod hasłem „Życie i śmierć. ‘Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście’” (Pwt 30,15). Na program obchodów zorganizowanych na warszawskiej Pradze złożyły się: Modlitwa katolików i Żydów na Cmentarzu Żydowskim na stołecznym Bródnie, Liturgia Słowa i koncert pieśni żydowskich.

18 - Zmarł ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Miał 50 lat.

21 - W katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowano Mszę św. w 30. rocznicę przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce.

23 - W katedrze pw. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Olsztynie odbyła się uroczysta proklamacja utworzenia nowej eparchii (diecezji) Kościoła greckokatolickiego - olsztyńsko-gdańskiej; święcenia biskupie, bp Arkadiusza Trochanowskiego oraz intronizacja do katedry olsztyńsko-gdańskiej jej pierwszego w historii ordynariusza. Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

18-25 - Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, także w tym roku wierni różnych wyznań spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach i słuchali homilii przedstawicieli innych Kościołów.

24 - Obchodzono Dzień Solidarności z Chorwacją. Z inicjatywy przewodniczącego Episkopatu w kościołach zbierano datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj 29 grudnia 2020 r.

25 - Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem kaliskim. Ingres 52-letniego hierarchy do tamtejszej katedry odbył się 27 marca.

26 - Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, obchodzono XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbyły się online, przedstawiciele obydwu religii czytali Biblię i Koran, modlili się i dyskutowali. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

27 - Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 r., w którym uznał za niezgodny z Konstytucją przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. - Dziś rządzący, Kościół i wszystkie środowiska, mają przede wszystkim obowiązek zadbać o rodziców, kobiety i ich niepełnosprawne dzieci, aby w trudnej sytuacji nikt nie został osamotniony i bez wsparcia – skomentował bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący rady KEP ds. Rodziny.

29 - Zmarł o. Andrzej Koprowski SJ, twórca redakcji programów katolickich w Polskim Radio i TVP, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, współorganizator wizyt Ojca Świętego w Polsce. Miał 80 lat.

29 - Zmarł o. Hugolin Langkammer OFM, wybitny biblista, w latach 1987-1993 dziekan Wydziału Teologii KUL, wykładowca wielu zagranicznych uczelni, autor ponad 60 książek. Miał 90 lat.

LUTY

1 - Zmarł o. Marcin (Andrzej) Babraj OP, założyciel i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika, a następnie wydawnictwa „W drodze”. Miał 87 lat.

8 - Ks. prof. Alfred Wierzbicki, filozof, publicysta i poeta odebrał w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich „za wagę i odwagę postawy i słowa w nauczaniu, w publicystyce, w poezji – i w życiu”.

10 - Minęła 10. rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego, metropolity lubelskiego, teologa, filozofa, publicysty, współzałożyciela KAI. - Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych ale w przestrzeni publicznej abp. Życińskiego nikt dotychczas nie zastąpił – ocenił jego przyjaciel, prof. Michał Heller podczas rocznicowej konferencji na KUL.

19 - Pod hasłem: „Wspólnota ze Zranionymi” w Kościele w Polsce obchodzono Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Inicjatywa ustanowiona została przez KEP w 2014 r. „Wpierw troska o skrzywdzonych, potem ratunek dla grzesznika. Wybacz, Panie, Kościołowi przypadki, w których tę prawidłowość odrzucono” – mówił w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski.

MARZEC

2 - Abp Tadeusz Wojda SAC, dotychczasowy arcybiskup białostocki, został mianowany arcybiskupem metropolitą gdańskim. Ingres 64-letniego hierarchy do tamtejszej katedry odbył się 28 marca.

5 - Zaprezentowano opracowany przez Katolicką Agencję Informacyjną raport „Kościół w Polsce”, zawierający wszechstronną panoramę działań Kościoła na różnych polach, m.in. duszpasterskim, społecznym, charytatywnym oświatowym, kulturowym. Raport ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży. W prezentacji uczestniczyła min. dyrektor CBOS prof. Mirosława Grabowska i bp Grzegorz Suchodolski. Całość raportu: https:// www.ekai.pl/wp-content/uploads/2021/04/KAI_Raport_Kosciol-_w_Polsce_2021_2.pdf

10-11 - Podczas zebrania plenarnego KEP w Warszawie przyjęto „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” - dokument określający zasady formacji kapłańskiej, czyli proces kształcenia przyszłych duchownych. Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zaprezentował raport roczny przygotowany przez swoje Biuro i Fundację Świętego Józefa KEP. Jej zadaniem jest pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Na realizowane w 2020 r. projekty przeznaczono blisko 714 tys. zł. Wszystkie polskie diecezje wpłaciły jej solidarnie jako składki od duchowieństwa ponad 3,5 mln. zł.

19 - Rozpoczęły się obchody ustanowionego przez Franciszka Rok Rodziny „Amoris Laetitia” (Radość miłości). - To powinien być czas wczytywania się w tekst, bo recepcja tej adhortacji w Polsce jest słaba – oceni krajowy duszpasterz rodzin ks. dr Przemysław Drąg. Jego zdaniem Kościołowi w Polsce potrzebna jest zmiana mentalności, by – zauważając zagrożenia – głosił przede wszystkim pozytywną naukę o pięknie małżeństwa i rodziny.

24 - Minęła 100. rocznica urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, wybitnego duszpasterza, założyciela Ruchu Światło-Życie. Jego postać przypominano podczas Mszy św. sprawowanych w całym kraju; w specjalnej uchwale hołd za “ krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi” złożył duchownemu Sejm RP.

KWIECIEŃ

4 - Podobnie jak w poprzednim roku, Wielki Tydzień i Wielkanocne Święta obchodzono w warunkach obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią. Udział we Mszach i nabożeństwach został ograniczony do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych świątyni. Przed kościołami, na powietrzu, wierni mogą się zbierać, zachowując odległość 1,5 metra.

14 - Osoby, wspólnoty i instytucje najbardziej zasłużone dla misyjnego dzieła Kościoła odebrały medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Wyróżnienie przyznawane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji otrzymali m.in.: prof. Jerzy Stefaniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Dr Aneta Rayzacher-Majewska, zaangażowana w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Redakcja programów Katolickich TVP.

18 - Po raz piąty odbyło się narodowe Czytanie Pisma Świętego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP. Jednocześnie była to inauguracja XIII Tygodnia Biblijnego, któremu towarzyszyły słowa: “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. - Specyfiką tegorocznych obchodów powinno być rodzinne i osobiste czytanie Pisma Świętego – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

21 - Zmarł abp Wojciech Ziemba, arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, a wcześniej m.in. pierwszy biskup diecezji ełckiej, arcybiskup metropolita białostocki. Miał 79 lat.

27 - Bp Krzysztof Wętkowski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji włocławskiej. Ingres 57-letniego hierarchy do katedry we Włocławku odbył się 19 czerwca.

27 - 40,8 proc. parafii rzymskokatolickich w Polsce transmitowało online Mszę św. podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wśród największych polskich parafii ponad 75% transmitowało niedzielne Msze św., a spośród najmniejszych 18,1 proc,

MAJ

2 - 25-lecie reaktywacji obchodziła Akcja Katolicka. Z tej okazji Mszy św. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył bp Piotr Jarecki. - Akcjo Katolicka w Polsce, jesteś potrzebna Kościołowi i Ojczyźnie. Bądź kreatywna, nie bój się nowości, ufaj Bogu i człowiekowi - zachęcał duchowny.

3 - Na Jasnej Górze obradowała Rada Stała KEP. Mówiono m.in. o kwestiach duszpasterskich w dobie pandemii, beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej, języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz o kwestii wystąpień duchownych w mediach. Biskupi zapowiedzieli rewizję wydanego 17 lat temu dokumentu na ten temat., bowiem, jak zaznaczyli, publiczne wystąpienia duchownych w mediach nie zawsze są w pełni zgodne nauką Kościoła.

13 - Co najmniej 230 zakonników pracowało w czasie pandemii w szpitalach, domach pomocy społecznej lub izolatoriach, bezpośrednio służąc przy łóżkach chorych i umierających z powodu COVID-19 – poinformowała Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Zakonnicy zwrócili też uwagę na problem odejść od praktyk religijnych, które „dokonały się w czasie pandemii (choć nie tylko z powodu pandemii)”. Ich zdaniem, nie wiadomo jeszcze czy jest to trwała tendencja.

16 - W uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli, w warszawskim sanktuarium pod jego wezwaniem, zainaugurowano obchody jubileuszowego Roku Ignacjańskiego ogłoszonego przez generała jezuitów z okazji 500 – lecia nawrócenia św. Ignacego Loyoli oraz 400-lecia jego kanonizacji. - Jezuici podejmując rozmaite reformy w Kościele prowadzili je zawsze w jedności z Kościołem. To bardzo ważna wskazówka na dzisiejsze czasy – powiedział podczas liturgii bp Piotr Jarecki.

28- W Warszawie zmarł prof. Henryk Samsonowicz, jeden z najwybitniejszych polskich mediewistów, autor wielu cennych opracowań dotyczących średniowiecznych miast, także historii Kościoła. Miał 91 lat.

CZERWIEC

4 - Eucharystia jest sakramentem miłości, wzywa nas do miłości Boga i bliźniego. Nie można bowiem kochać Boga, kiedy się nie miłuje człowieka – wskazywali biskupi w Boże Ciało. Apelowali o powrót do realnego uczestnictwa w Eucharystii przy jednoczesnym respektowaniu wciąż obowiązujących zasad sanitarnych.

5 - Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty”, modlitwa za Kościół i przejście przez słynną Bramę-Rybę jako deklaracja pójścia za Chrystusem – to najważniejsze punkty XXV Spotkania Młodych Lednica 2000. Tym razem odbyło się ono pod hasłem “Usłysz” - z powodu pandemii po raz drugi w formule online.

11-12 - Jesienna wizyta biskupów „ad limina apostolorum” w Watykanie, rodzina, wyzwania duszpasterskie po pandemii i formacja księży – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Krakowie biskupi ponowili, dokonany 100 lat temu, Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

20 - Na Jasnej Górze odbyła się 40. pielgrzymka zorganizowana przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podkreślano, że rodzina, Kościół, samorząd i państwo muszą podjąć zdecydowane działania nad ochroną trzeźwości w ojczyźnie. Pogłębiające się pijaństwo zaczyna zagrażać bytowi biologicznemu narodu – alarmują zaangażowani w apostolstwo trzeźwości.

21 - W polskich szkołach pracuje obecnie nieco ponad 40,7 tys. nauczycieli religii i 3936 nauczycieli etyki – dowiedziała się KAI w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jednocześnie resort informuje, że w zależności od programu kształcenia pobranego przez absolwentów teologii dyrektorzy szkół będą mogli uznać ich kwalifikacje do nauczania filozofii lub etyki.

22-24 - w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe „Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego”. - Misjonarze to najpiękniejsza twarz Kościoła posłanego, ubogiego, miłosiernego – powiedział na rozpoczęcie spotkania bp Jerzy Mazur. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji wskazał, że szczególnym wyzwaniem dla Kościoła jest dziś obecność na tzw. kontynencie cyfrowym. Na misjach „ad gentes” (czyli w tradycyjnych krajach misyjnych) posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach. Wśród nich jest 303 księży diecezjalnych, 879 zakonników i 662 siostry zakonne oraz 39 misjonarzy świeckich. Ponadto na terenach b. ZSRR pracuje 197 księży diecezjalnych, 367 kapłanów zakonnych, 37 braci i 213 sióstr z Polski.

28 - W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich - to dane z raportu Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Zgłoszenia dotyczą czynów z lat 1958-2020. 51 zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary. „To są dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób w ten sposób skrzywdzonych” - powiedział abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Badanie było kontynuacją kwerendy, której wyniki opublikowano w marcu 2019.

LIPIEC

9 - Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z ważnych funkcji w KEP, zobowiązał się wesprzeć z prywatnych środków wydatki diecezji tarnowskiej związane ze prawami wykorzystywania seksualnego oraz poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora. Decyzję tę podjął po dochodzeniu przeprowadzonym przez Stolicę Apostolską, w związku z zaniedbaniami dokonanymi w latach 1998 - 201, gdy był biskupem tarnowskim.

11 - Żydzi i chrześcijanie modlili się dziś wspólnie w Jedwabnem, w 80. rocznicę dokonanego tam pogromu Żydów. W uroczystości uczestniczyli m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

16 - Bp Józef Guzdek, dotychczasowy biskup polowy Wojska Polskiego, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą białostockim. Ingres do tamtejszej katedry 65-letni duchowny odbył 4 września.

17 - Za 50 lat istnienia wspólnot „Wiara i Światło” w świecie dziękowali na Jasnej Górze jego przedstawiciele. Ruch ma charakter międzynarodowy i ekumeniczny, skupia osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół. Hasłem przewodnim ogólnopolskiego świętowania jest zachęta: „Dzielmy się skarbem!”.

17 - Zmarł prof. Stanisław Rodziński, w latach 1996-2002 rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, wychowawca wielu wybitnych artystów, ceniony malarz i eseista. Miał 81 lat.

23 - Do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 mln 440 tys. wiernych. Wyznawców prawosławia jest 504 tys. a luteran niespełna 61 tys. – wynika z danych ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Rocznik GUS liczbę wiernych Kościoła katolickiego utożsamia z terminem “ochrzczeni”.

SIERPIEŃ

1 - Choroba alkoholizmu powoli, ale systematycznie wyniszcza nasz narodowy organizm - alarmuje Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych. W Apelu podpisanym przez przewodniczącego Zespołu bp Tadeusza Bronakowskiego podkreślono, że w 2020 roku Polacy wydali na alkohol aż 39 mld zł. Tradycyjnie sierpień obchodzony był przez Kościół w Polsce jako miesiąc abstynencji.

13 - Zmarł abp bp Henryk Hoser, pallotyn, misjonarz, biskup - senior diecezji warszawsko-praskiej, b. sekretarz pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, specjalny wizytator apostolski w Medjugoriu. Miał 78 lat.

15 - Dziękczynienie za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się na Jasnej Górze w 1991 r. był głównym motywem uroczystości Wniebowzięcia NMP w narodowym sanktuarium. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tysięcy pątników. Najliczniej w 310. pielgrzymce warszawskiej.

22 - Gościnność względem obcego jest jednym z wyznaczników naszej wiary – napisał przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko w komunikacie w sprawie uchodźców docierających do Polski. Ocenił, że “podsycanie niechęci i wrogości względem znajdujących się w dramatycznym położeniu przybyszów jest działaniem niegodziwym” oraz, że “humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter