19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w Polsce 2020 - najważniejsze wydarzenia (kalendarium)

Ocena: 0
2182

LIPIEC

13 - W tym roku, z uwagi na epidemię, pielgrzymki na Jasna Górę odbędą się w bardzo ograniczonej formie - poinformował o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. W niektórych pielgrzymkach wezmą udział tylko przewodnicy grup, inne będą miały charakter wyłącznie duchowy. Autokarów jest mniej ale wielu pielgrzymów przybywa indywidualnie – zaznaczył paulin.

14 - Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym. Miał 79 lat.

29 - Nie ma zgody na profanowanie symboli narodowych i religijnych w imię żadnej ideologii – tak premier Mateusz Morawiecki zareagował na profanację figury Chrystusa Sursum Corda i kilku innych stołecznych pomników, na których działacze LGBT umieścili tęczowe flagi i kartki ze swoi manifestem.

30-1 sierpnia - Pod hasłem „Jedno znaczy razem” odbył się Jubileuszowy, XX Przystanek Jezus. Ewangelizatorzy, którzy na przełomie lipca i sierpnia przyjeżdżali do Kostrzyna nad Odrą, by towarzyszyć młodym, biorącym udział w Pol’and’Rock Festiwal, tym razem spotkali się on-line.

SIERPIEŃ

1 - Do gorliwej walki z alkoholizmem i wszelkimi wadami narodowymi, które osłabiają Polskę zaapelował Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych. W myśl tegorocznego hasła Apostolstwa, „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”, wiele miejsca poświęcono najmłodszym. Jak co roku zaapelowano, by w sierpniu – miesiącu trzeźwości – Polacy podjęli dobrowolną abstynencję od alkoholu.

1 - Odbył się III Kongres Młodzieży Polonijnej – tym razem online. “Ważne jest, aby młodzi Polacy żyjący w różnych częściach świata mieli możliwość poznania się i chrześcijańskiej formacji” - powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w pozdrowieniach do uczestników wydarzenia.

2 - W Warszawie zakończył się organizowany przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus (ZDR 3+) VIII

Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Podczas trzydniowego spotkania rodziny z całej Polski uczestniczyły m.in. w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, spotkały się z prezydentem Andrzejem Dudą, odbyło się też forum samorządowców na temat polityki rodzinnej.

6 - W Warszawie sprawowano Mszę św. w intencji Ojczyzny i nowo zaprzysiężonego, na drugą kadencję, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów. Nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności i dojrzałości w polityce – podkreślał w homilii przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

15 - W 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej abp Gądecki przewodniczył Mszy Świętej na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie. – Modlę się za wszystkich poległych w tamtej wojnie sprzed 100 lat, którzy spoczywają w tej zlanej ich krwią ziemi. Dziękujemy im wszystkim za ocalenie naszej ojczyzny, za ocalenie Europy – powiedział w homilii przewodniczący KEP.

16 - Przed kościołami w całej Polsce odbyła się zbiórka na rzecz ofiar niedawnej tragedii w Bejrucie. Środki zostały za pośrednictwem Caritas Polska przekazane na rzecz poszkodowanych na skutek wybuchu, do którego doszło 4 sierpnia w stolicy Libanu. Zginęło ponad 200 osób, ponad 6,5 tysiąca poniosło obrażenia.

22 - Zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka “Tygodnika Powszechnego”, autorka książek, posłanka na Sejm w latach 1989 – 1993. Miała 95 lat.

24 - Potrzeba zarówno szkolnych lekcji religii, jak i katechezy parafialnej – podkreśla Komisja Wychowania

Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w słowie z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego. W 30. rocznicę powrotu religii do szkół dziękuje rodzicom za współpracę i wsparcie.

25 - Z apelem do zgromadzeń męskich o zgłaszanie wolontariuszy, którzy wsparliby opiekę w Domach Opieki Społecznej w całym kraju z powodu trwającej epidemii koronawirusa zwrócił się ponownie o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Na jego kwietniowy apel odpowiedziało kilkudziesięciu zakonników i zakonnic, którzy pracowali potem m.in. w Bochni, Jeleniej Górze czy Kaliszu.

27-29 - Duszpasterstwo w czasie pandemii, podsumowanie 30-lecia szkolnej katechezy, ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, stanowisko wobec osób LGBT+ oraz sprawy dotyczące rodziny, w tym stanowczy sprzeciw wobec wszelkiej przemocy, zdominowały 386. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. W 27-stronicowym dokumencie biskupi stwierdzają, że obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów. Nowym rzecznikiem KEP został wybrany o. Leszek Gęsiak, jezuita. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Pawła Rytel-Andrianika.

WRZESIEŃ

1 - Siostra dr hab. Beata Zarzycka, profesor psychologii KUL, została prorektorką tej uczelni. Jest pierwszą zakonnicą pełniąca tę funkcję.

5 – zmarł kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, przyjaciel św. Jana Pawła II. Zanim został arcybiskupem we Lwowie i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy pełnił m.in. funkcję pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Miał 94 lata.

17 - Dramatyczny los kilkunastu tysięcy uchodźców na wyspie Lesbos wywołuje przerażenie i wzbudza apele o solidarność z ofiarami – napisała w Apelu Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos.

19 - Refleksja nad Eucharystią jako tajemnicą celebrowaną we wspólnocie wiernych towarzyszyła uczestnikom Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego, które odbyło się w Poznaniu. Ze względu na epidemię w spotkaniu mogło uczestniczyć tylko 150 osób.

24 - Wybuch epidemii koronawirusa był wstrząsem, który uruchomił nowe procesy w polskim społeczeństwie. Antypandemiczne restrykcje mocno wpłynęły na przeżywane wspólnotowo praktyki religijne. Ograniczając swobodę organizowania duszpasterstwa, epidemia wzmocniła też obserwowany od 20 lat proces zanikania więzi z parafiami, a przy tym stworzyła zagrożenie dla ich finansowej płynności. Z drugiej strony, pandemia zmotywowała Polaków do skupienia się na relacjach rodzinnych – zauważa ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w udostępnionej KAI analizie „Polski katolicyzm wobec epidemii koronawirusa”.

27 - W 106. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy rozpoczął się w Polsce Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Wspólnota Sant’Egidio zachęcała do włączenia się w modlitwę za tych, którzy – jak napisał Franciszek w swoim orędziu – zostali jak Jezus Chrystus za czasów Heroda zmuszeni do ucieczki. Modlitwy w Warszawie i Poznaniu sprawowano przy krzyżach przywiezionych z Lesbos, wykonanych z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter